Kıdemli Koreli aktris Kang soo-yeon öldü. 55 yaşındaydı.

Kore Habercisi Aktrisin, kalp durması nedeniyle Güney Seul’deki hastaneye kaldırılmasından iki gün sonra beyin kanamasının ardından Cumartesi günü öldüğünü bildirdi.

Kang 1966’da Seul’de doğdu ve kariyerine 1970’lerde çocuk oyuncu olarak başladı. 1977’de aile dramasında rol aldı. 3 Yıldızardından bir dizi film dahil güvercinler korosu, iki erkek fatma ve Düşen Her Şeyin Kanatları Vardır.

1987’de 21 yaşındayken Kang, Kwon-taek Im’in filmiyle en iyi oyunculuk ödülünü kazanan ilk Koreli aktör oldu. Taşıyıcı Rahim 44. Venedik Film Festivali’nde. İki yıl sonra 1989’da en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. Gel, Gel, Yukarı Gel — aynı yönetmenden başka bir film — Moskova Uluslararası Film Festivali’nde.

Kang 2011 dizisinden sonra oyunculuk kariyerine ara verdi hanji, yapımcı olarak da görev yaptığı; ve kısa film jüri. 2015 yılında, Lee Yong-kwan ile paylaştığı ve 2017 yılına kadar sürdürdüğü bir pozisyon olan Busan Uluslararası Film Festivali’nin eş yönetmeni seçildi.

Yerel haberlere göre Kang, yakın zamanda Netflix orijinal bilim kurgu filmi için sahneler çekmişti. Jung-Eitibaren Busan’a tren yönetmen Yeon Sang-ho. Film, bu yılın ilerleyen zamanlarında yayıncıda gösterime girecek.

Busan Uluslararası Film Festivali kurucu ortağı ve şu anki Gangneung Uluslararası Film Festivali başkanı Kim Dong-ho tarafından yönetilen komitesiyle Çarşamba günü bir cenaze töreni düzenlendi. Tören Kore Film Konseyi’nin YouTube kanalından canlı yayınlanacak.sinema-2