Teslimat sürücüsü, üzerinde büyük, yeşil, Uber markalı bir sırt çantası olan motorlu bir scooter kullanıyor.

Uber, halihazırdaki araç paylaşım ve dağıtım şirketi tanımak istemiyor onun işçiler olarak sürücüler, ileriye dönük olarak “işe almayı bir ayrıcalık olarak ele alacağını” söyledi. Duyuru, CEO Dara Khosrowshahi’den Pazar gecesi personele bir e-posta ile geldi. ilk yayınlandı CNBC tarafından.

Bu satır, Uber’e işe alımların dondurulacağını veya en azından yavaşlamanın geldiğini ima ediyor. “[We will] personel sayısını ne zaman ve nereye ekleyeceğimiz konusunda dikkatli olun. Genel olarak maliyetler konusunda daha da sert olacağız, ”diye yazdı Khosrowshahi.

Araç paylaşımı devi, işe alımları yavaşlatan veya kesintiye uğratan diğer teknoloji şirketlerinin en sonuncusu. Nisan ayının sonunda, yatırım uygulaması Robinhood, işten çıkarılan %9 personelinden. Ardından, Netflix’in birden fazla işten çıkarıldı Üç aylık kasvetli bir kazanç raporunun ardından blog çalışması Tudum için kısa süre önce işe alınan yazarlar. Ve geçen hafta Meta duyurdu işe alım dondurma yılın geri kalanı için.

Khosrowshahi, personele “Piyasanın sismik bir değişim yaşadığı açık ve buna göre tepki vermemiz gerekiyor” dedi. E-posta ayrıca, şirketin yalnızca faiz öncesi düzeltilmiş kazançlar yerine “serbest nakit akışı” açısından karlı olma çabasının bir parçası olarak reklam ve teşvik harcamalarını azaltacağını belirtti. “Platformun değerini gerçek dolar cinsinden göstermeliyiz. Biz multi-trilyon dolarlık pazarlara hizmet veriyoruz, ancak kâra dönüşmezse pazar büyüklüğünün bir önemi yok” dedi.

Harcama kesintilerine ek olarak, Uber personelinin e-postası, Khosrowshahi’nin gıda dağıtım ve nakliye sektörlerinin hızla genişlemesi arzusunu vurguladı. “Teslimatın daha da hızlı büyümesi gerektiğine kesinlikle inanıyorum” diye yazdı. Yatırımcıların değerini anlaması ve benim kadar sevmesi için navlunun daha da büyümesi gerekiyor” dedi.

E-posta, Uber’in karışık sürümünün yayınlanmasını takip ediyor 2022 ilk çeyrekaylık kazanç geçen hafta. Şirket, gelirinin şimdi ve geçen yılın aynı dönemi arasında iki katından fazla artarak 6.9 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Ve şirketin pandemi kazançlarının büyük bir bileşeni olan Uber Eats, araç paylaşımı talepleri covid sonrası kısıtlamaları toparlasa bile yüksek talep görmeye devam etti.

Buna rağmen, araç paylaşım şirketi hala zorluklarla karşı karşıya. Uber’in kayıpları, kendi yatırımlarındaki değer düşüşüne bağladığı 5,9 milyar dolarlık karı kadar neredeyse büyüktü. Şirketin hisse fiyatları da var 2022’de şu ana kadar %40’tan fazla düştü, ancak daha önce pandemi kapanmalarının başlangıcında hisse senetleri 20 Mart 2020’de tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığında benzer düşük seviyelere ulaştı.

Khosrowshahi, Uber’in sürücü sayısının arttığını ve “pandemi sonrası en yüksek” seviyede olduğunu söylese de, yüksek gaz fiyatları da büyük olasılıkla can aldı. hazırlanmış açıklamalar Şirketin ilk çeyrek kazanç raporunun ardından yayınlandı. Lyft ise kazanç raporunda sürücüleri işe almanın zorluğuna dikkat çekti ve artıracağını söyledi daha fazla sürücü çekmeye çalışmak için harcama.

“Kazanacağımızdan hiç bu kadar emin olmamıştım. Ancak DNA’mızın en iyisini talep edecek: koşuşturma, cesaret ve kategori tanımlayan yenilik. Bazı yerlerde öne geçmek için geri çekilmemiz gerekecek. Uber CEO’su Pazar günkü e-postada, kesinlikle daha azıyla daha fazlasını yapmak zorunda kalacağız. “Bu kolay olmayacak, ama epik olacak.”genel-7