“Yalnız kendimiz için yaşayamayız. Hayatlarımız binlerce görünmez iplikle birbirine bağlı. Ve bu hassas lifler boyunca, eylemlerimiz sebep olarak işler ve bize sonuç olarak geri döner ». On dokuzuncu yüzyılın ortalarında, nesillere damgasını vuran Moby Dick’in yazarı Herman Melville böyle dedi. Ayrılık derecelerini kırmak için sadece bir buçuk yüzyıl sonra, ilişkileri daha küçük bir dünya için yeniden tasarlayan ve akıllı telefonların minyatür ekranlarına yapıştırılan Zuckerberg evinin sosyal ağındaki arkadaş çevrelerinden bildirimler gelecekti. «Melville’inki bir ilhamdan daha fazlasıdır ve her birey için bir kişinin hayatının o noktaya kadar nasıl gittiğini ve nereye gittiğini anlatan bir harita olan ağ fikrinin temelinde yer alır. Öte yandan, bugün sosyal ilişkiler, ekonomik ve insani ilişkiler gibi bir sermaye biçimini temsil etmektedir. Ve bu sosyal sermaye yatırım gerektirir. Örneğin, mevcut bir ilişkiniz yoksa birinden bir iyilik istemek daha zordur. Ancak sosyal sermayeyi ayıran şey, değerin katlanarak artmasıdır. Öte yandan, ağları olan işler daha hızlı bulunur, daha iyi ödenir ve daha da tatmin edicidir “, diyor İtalya’da en çok satan kitabın yazarı olan Yale School of Management’ta sosyolog ve örgütsel davranış profesörü Marissa King. Kimya sosyal”.

King bir ağ analistidir ve insanların sosyal ağlarının nasıl geliştiğini, nasıl yapıldığını ve başarılı olma yeteneği açısından ne anlama geldiklerini araştırır. “Ağlarımız, ofisimizin asansöre az çok yakın olup olmamasına, evimizin kapalı bir sokağın sonunda olup olmamasına, kiliseye mi yoksa spor salonuna mı gittiğimize bağlıdır. Yaptığımız tüm seçimlerin ağımız üzerinde güçlü bir etkisi var ”diyor King. İletişim yapısı her şeyi açıklamaya yardımcı olur: Ne kadar kazandığınızdan, gerçekleştirmeyi başardığınız fikirlerinizin kalitesine kadar. “Onlarca yıl süren araştırmalardan, ağlarımızın yayılmacıların, aracıların ve toplayıcıların profillerine göre reddedilebileceğini biliyoruz. Her modelin çeşitli kişisel ve profesyonel sonuçlar için büyük etkileri vardır. Yayılmacılar geniş ağlara sahiptir ve onların merkezinde yer alır. Aracılar, birbirine bağlı olmayan parçaları bir araya getirir. Toplayıcılar, arkadaşların birbirleriyle arkadaş olduğu yoğun ağlar oluşturur. Ancak dikkat: ağın boyutu yanıltıcıdır. Bağlantıların niceliği değil niteliği, kişinin bilişsel işleyişinin ve iş esnekliğinin bir göstergesidir ». İşte o zaman sosyolog James Coleman tarafından tanımlanan ve belirli amaçlara ulaşmayı mümkün kılan sosyal sermaye.

Ancak, ekonomik yatırımlar, maksimum zaman ve dikkat tahsisi, gerekli tavizler gerektiğinden, dijital olarak aracılık edilen ağların her zaman etkili olduğu kabul edilmemektedir. Bu, İngiliz antropolog Robin Dunbar tarafından tartışıldı: Bir kişinin çeyiz olarak sahip olduğu sosyal sermaye miktarı oldukça sabittir, ancak bir zaman yatırımı gerektirir. Dunbar, “Daha fazla insanla bağlantı kurarsanız, sabit miktardaki sermayenizi daha incelikli ve daha az kontrol edilebilir bir şekilde dağıtırsınız” diye yazdı. King bir başka ilgili yönü vurgular: bugün bile çoğu iş, yakın arkadaşlar veya aile aracılığıyla değil, tanıdıklar aracılığıyla bulunur. Sosyolog Mark Granovetter bunu 1973’te Newton’un profesyonellerini, Massachusetts’teki 90 bin kişiyi inceleyerek kuramlaştırdı: Granovetter, insanların yarısından fazlasının geniş ağlarıyla iş bulduğunu ve en yüksek profillerde dört kişiden üçüne bile ulaştığını buldu. . Ancak onlar arkadaş değil, tanıdıklardı. “Zayıf bağlar çalışması, sosyal medyanın nasıl çalıştığına dair geleneksel kavramlara meydan okuyan ilk çalışmaydı ve sonuçları zamanın testinden geçti. Bugün sosyal bağlantıların sağlık ve mutluluk üzerinde etkisi olduğunu biliyoruz: yalnızlık erken ölüm olasılığını dörtte bir oranında artırabilir. Ve bir paradoks var: Bu derin tecrit duygusu, her zamankinden daha fazla birbirimize bağlı olduğumuz bir zamanda ortaya çıkıyor ”diyor King.

Böylece açık ağlar ve zayıf bağlar kariyer müttefikleri haline gelir, ancak duygusal destek için kapalı bir ağ daha işlevsel olabilir. Pandemi ile zayıf bağlarımız %16 küçüldü. Dolayısıyla ağlarımız sürekli değişirken bazı sabitler var: Zor zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz insanlar ve gelebilecek duygusal ödüller. O zaman daha iyi ya da daha kötü ağ yoktur: farklı zamanlar farklı ağlar gerektirir. Tıpkı duygusal, sosyal ve iş ihtiyaçları gibi zamanla değişir. Ağlar sürekli gelişiyor: şirketler için anahtar, onları durdurmaktır. Dinleyin: Mark Zuckerberg de bir süre önce söyledi. Ne de olsa ona inanmak (yine de) daha iyidir.genel-18