Hindistan, yerel bir oyuncunun şikayeti üzerine Çin, Endonezya ve Güney Kore’den belirli tipte fiber optik ithalatına karşı anti-damping soruşturması başlattı. Vergi, yerli sanayiyi ucuz ithalattan korumayı amaçlıyor.

Ticaret bakanlığının soruşturma kolu Ticaret Çözümleri Genel Müdürlüğü (DGTR), bu üç ülkeden menşeli veya ihraç edilen ‘Dispersiyon Kaydırılmamış Tek modlu Optik Fiber’in damping iddiasını araştırıyor.

Ürün, fiber optik, sıkı tampon kablolar, zırhlı ve zırhsız kablolar dahil olmak üzere farklı türde kabloların imalatında kullanılır.

Tek modlu optik fiber, esas olarak yüksek veri hızı, uzun mesafe ve erişim ağı taşımacılığına uygulanır.

Birla Furukawa Fiber Optik, anti-damping soruşturmasının başlatılması için yerli sanayi adına başvuruda bulundu.

DGTR bir bildirimde, başvurucunun bu ülkelerden yapılan dampingli ithalat nedeniyle yerli sanayide maddi zarara yol açtığını iddia ettiğini belirtmiştir.

Müdürlük, “yerli sanayinin usulüne uygun olarak doğrulanmış yazılı başvurusuna dayanarak ve yerli sanayinin damping hakkında sunduğu prima facie delillere dayanarak… .

Dampingin yerli oyunculara maddi zarar verdiğinin tespit edilmesi halinde, DGTR bu ithalatlara anti-damping vergisi uygulanmasını tavsiye eder. Maliye bakanlığı, vergilerin uygulanmasına ilişkin nihai kararı alır.

Ülkeler, ucuz ithalattaki artış nedeniyle yerli sanayilerinin zarar görüp görmediğini belirlemek için anti-damping soruşturmaları başlatıyor.

Karşı önlem olarak, Cenevre merkezli Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) çok taraflı rejimi altında bu görevleri dayatıyorlar. Görev, adil ticaret uygulamalarının sağlanmasını ve yerli üreticiler, yabancı üreticiler ve ihracatçılar için eşit bir oyun alanı yaratmayı amaçlıyor.

Hindistan, Çin de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden ucuz ithalatla mücadele etmek için çeşitli ürünlere zaten anti-damping vergisi uyguladı.
genel-8