Rivian’ın hisse senedi fiyatı Pazartesi günü %17’den fazla düştü ve CNBC’nin Ford’un EV otomobil üreticisinin 8 milyon hissesini sattığını bildiren bir düşüşün yol açtığı bir düşüş.

Ford, Rivian’ın %12 hissesine veya yaklaşık 102 milyon hissesine sahipti.

Hafta sonu boyunca, CNBC’den David Faber şunları bildirdi: Ford 8 milyon satacak Goldman Sachs aracılığıyla Rivian hisselerinin Faber, Pazartesi günü, satışı “bitti” olarak nitelendirerek takip etti. Satış, Pazar günü sona eren hisse senedi için içeriden bir kilitlenme olarak geldi.

Ford bir yorum talebine yanıt verirse TechCrunch makaleyi güncelleyecektir.

Haber, geçen yıl halka arzından bu yana Rivian’ın hisse fiyatındaki düşüşü daha da hızlandırdı. Rivian, Kasım ayında halka açık bir şirket olarak 106.75 $’lık bir açılış hissesi fiyatıyla giriş yaptı; bu, onu ABD tarihindeki en büyük halka arzlardan biri yapan ve piyasa değerini Ford’un yanı sıra GM’nin de üzerine koyan bir fiyattı. (O zaman, GM’nin piyasa değeri 86.31 milyar dolardı; Ford’unki 78.2 milyar dolardı.)

Rivian’ın hisse fiyatı bir hafta sonra dünyaya geri dönmeden önce 179.47$’a ulaştı. Rivian hisseleri, halka açık piyasa açılışından bu yana %75’ten fazla düştü.

Bu serbest düşüş, en büyük hissedarları Ford ve Amazon’u da etkiledi. Geçen ay, Ford bildirdi büyük ölçüde Rivian’daki hissesinin değerinin silinmesi nedeniyle ilk çeyrekte GAAP şartlarında 3,1 milyar dolar kaybetti.

Amazon, Rivian’daki yatırımında 7,6 milyar dolar zarar bildirdi.genel-24