Twitter’ın satın alınmasından bir ay sonra Elon Musk, sosyal ağın finansmanını sürdürmek için planlarını iyileştirmeye başladı. Ve SpaceX ve Tesla’nın kurucusunun hırsı olduğunu söylemek kadar. New York Times’a göreo gerçekten de Twitter’ın yıllık cirosunu 2028 yılına kadar beş ile çarpmak ve bu son tarihe kadar platformun 2021’de kazandığı 5 milyar dolardan çok daha fazla 26,4 milyar dolara çıkarmak istiyor. Denklem zaten karmaşık görünüyor, ancak işadamı ekliyor. sosyal ağ tarafından oluşturulan reklam gelirini azaltmak istediğini açıklayarak ek zorluk.

Amerikan basınının da belirttiği gibi, Elon Musk’ın planlarına göre reklam, Twitter’ın 2028’deki toplam gelirinin %45’ini – veya 12 milyar dolarlık geliri – temsil etmeli, 2020’de ise cirosunun yaklaşık %90’ını oluşturmalıdır.

Buna karşılık girişimci, aboneliklerin (premium Twitter Blue teklifi aracılığıyla platformdaki ücretli hesaplar) payını değiştirerek 2028’de Twitter’a 10 milyar dolar daha kazandırmak istiyor. Bunu yapmak için Elon Musk, Twitter ortalamasını artırmayı planlıyor. Ücretli kullanıcı başına gelir 2021’de 24,83 dolardan 2028’de 30,22 dolara çıkarken, Twitter Blue’nun kullanıcı sayısını 2025’e kadar 69 milyona çıkarıyor.

Ulaşılabilir hedefler?

Daha az hırslı olanlar için çok fazla hedef var ki, iş gücü şu anda 7.500’den 2025’te 11.072 çalışana çıkması gereken platform tarafında daha kaslı bir işe alımdan geçecek. Hepsi bu kadar değil: araç üreticisi Tesla’nın patronu – beklenen kişi New York Times’ın haberine göre, Twitter’ın geçici CEO’su olarak görev yapmak – aynı zamanda sosyal ağın nakit akışını 2025’te 3,2 milyar dolara ve 2028’de 9,4 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Geçen ay, Elon Musk, herkesi şaşırtacak şekilde, platformun kontrolünü ele geçirmesine olanak sağlamak amacıyla 44 milyar dolarlık nakit ödeme karşılığında Twitter’ı satın alma anlaşmasını sonuçlandırmıştı. O zamandan beri, ikincisi, lansmanından bu yana izleyicilerinden para kazanma konusunda büyük zorluklarla karşılaşan platforma yeni bir ivme kazandırma vaatlerini çoğalttı.

Sosyal medya platformuna olan ilgisiyle ilgili daha önceki açıklamalarını yineleyen Elon Musk, yaptığı açıklamada “ifade özgürlüğü işleyen bir demokrasinin temelidir” dedi. “Twitter, insanlığın geleceği için hayati soruların tartışıldığı dijital kamusal meydandır” diye eklemeden önce. Milyarderin ifade özgürlüğü konusunu vurgulaması, platformda içerik moderasyonu ile ilgili gelecekteki yönü hakkında soru işaretleri uyandırıyor. Ve kararları, gerçek dünyadaki olaylar ve dünyadaki siyasi durum üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Hatırlatıcı olarak, Twitter, 6 Ocak 2021’de Washington’da Capitol’deki isyan sırasında ABD’nin eski Başkanı tarafından birkaç tweet’in yayınlanmasının “insanları şiddet eylemleri gerçekleştirmeye motive ettiği” sonucuna vardıktan sonra Donald Trump’ı kalıcı olarak yasaklamıştı.genel-15