Sinemalarda her MCU filmini gördüm ve size hemen hemen her filmin birkaç faktöre göre nerede sıralandığını çok kolay söyleyebilirim. İlk ‘Doktor Strange’ filmi çıktığında, iyi olduğunu düşündüm… ama harika değil. Ben de öyle bir film olduğunu düşünmedim KEÇE Doctor Strange filmi gibi. Bu yüzden devamı ile daha fazlasını umuyordum. Daha fazla sihir, daha fazla eğlence ve Çoklu Evren ne zaman eklendi? Bunun özel bir şey olabileceğinden çok umutluydum. Ama ‘Doctor Strange In The Multiverse of Madness’ İncelememin size göstereceği gibi… inancım yersizdi.

…burada açık olmak gerekirse, GERÇEKTEN spoilerın derinliklerine iniyorum çünkü bu Doctor Strange In The Multiverse Of Madness Review’daki talihsiz görevim, kelimenin tam anlamıyla, olduğunu hissettiğim film için ayırmak ve spoiler bunun doğasında var. . Yani… yine de içeri girmek ister misin? Pekala, uyarıldınız…

Doctor Strange In The Multiverse Of Madness, genel olarak hem iyi hem de kötü olan önerme açısından dürüst olmak gerekirse çok basit bir film. GERÇEKTEN erken öğrendiğimize göre, America Chavez Çoklu Evrende gücünü isteyen bir varlıktan kaçıyor (Marvel Comics’teki karaktere doğru bir bakış. Ona bak, o gerçekten harika). MCU/616 Doctor Strange ve Wong ile karşılaşır ve ona yardım etmek için ellerinden geleni yaparlar. Onu korumaya çalışmak için Scarlet Witch’i getirmek de dahil… ama…

…filmden birkaç dakika sonra, Wanda’nın (WandaVision’da koştuğu andan itibaren) Darkhold’un gücünü gerçekten benimsediğini ve Chavez’in gücünü sonunda “çocuklarımla birlikte olabilmek” için istediğini öğreniyoruz. Filmin geri kalanı Strange, Chavez, Wong ve daha fazlasının Wanda’nın istediğini elde etmesini engellemeye çalışmasıyla ilgili.

Görünüşte, bu gerçekten kötü bir plan değil ve burada açık olmak gerekirse, bu filmde onu gerçekten kötü bir film olmaktan çıkaran bir dizi harika şey var. Önce bunlardan başlayacağım.

Benim gibi bir çizgi roman hayranı için, Multiverse of Madness’ın en iyi bölümlerinden bazıları, hem büyük hem de küçük çizgi roman ilmine yapılan çeşitli referanslardı. Örneğin, İstilalar (birbiri üzerine katlanan gerçekler, son on yılda büyük bir Gizli Savaş olayına yol açan büyük bir olay), Chthon (Wanda’nın mükemmel gemisi olması gereken eldrich tanrısı) hakkında bir şeyler duyduk. Doctor Strange, Shuma Gorath (başka bir tanrı, daha sonra onun hakkında daha fazla bilgi) için bir Defenders referansı aldı ve elbette Illuminati vardı.

Neredeyse sandalyemden fırlayacağım kadar beni mutlu eden bir sahne varsa o da İlluminati’nin gelişiydi. Bu, Marvel Comics’in “gizli takımı” ve onların bir araya getirip sır olarak sakladıkları grubu görmek inanılmazdı. Anson Mount’ı GERÇEK Black Bolt olarak geri getirmek (Inhumans serisi emildi, beğenildi, büyük ölçüde emildi), Hayley Atwell’in canlı aksiyon Kaptan Carter olması ve… John Krasinski’nin Bay Fantastik!!! HAYRANLAR İSTEKLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ! …bir nevi…daha sonra. Oh, ve Profesör Xavier, X-Men TAS formunda geri döndü, ama bu zaten bozulmuştu, yani… evet. Cidden, bir araya geldikleri o sahne çok eğlenceliydi ve hayran olarak kim olursanız olun, bu sizi olabilecekler için umutlu kılıyor.

Ve Sam Raimi’ye “korku tarzını” MCU’ya getirdiği için biraz kredi vereceğim. Kesinlikle işe yaradığı ve MCU’ya daha önce hiç sahip olmadığı bir ton verdiği sahneler vardı. Ayrıca, neredeyse tüm MCU filmlerinde bize tartışmasız en aksiyon dolu açılış sahnelerini verdiği için Raimi’ye de teşekkür edeceğim. Sonunda işler yavaşlamadan önce bir savaş sahnesinden diğerine geçtik… ve ne olduğu düşünüldüğünde… yavaşlaması biraz üzücü.

Oh, ve onu daha sonra tartışacak olsam da, Scarlet Witch’in bir kötü adam olarak doğrudan içine girmelerine sevindim çünkü film şu anki haliyle çalışmazdı.

…o zaman tekrar… mevcut haliyle çalışmadığını iddia edebilirsiniz…

Multiverse of Madness ile ilgili en büyük sorunlarımdan biri, “hayranlara istediklerini verme” arzusuydu… ve ardından halıyı altlarından en kötü şekilde çekip çıkardı. İlluminati, bu film için en büyük alaylardan biriydi ve hepsi Scarlet Witch’in ellerinde ve neredeyse gülünç bir tarzda ve tarzda ölüyorlar. Ve sonunda… Gördüklerime (ve bunun sonuçlarının olmamasına) dümdüz kızgındım. Cidden, bir daha asla yapılamayacak efsanevi bir kamera hücresi için bir sürü insanı bir araya getirdiler… ve hepsini öldürdüler. John Krasinski daha iyisini hak ediyor! Ve Hayley Atwell… tamam, hepsi bundan daha iyisini hak ediyordu. Hele de “zor seçimler yapanlar” oldukları halden, kelimenin tam anlamıyla birer birer düşmeye ve böyle aptalca davranmaya gittikten sonra. Bay Fantastik’in Wanda’ya deliklerdeki zayıflıktaki aslarını söylemesi ve diğerlerinden hiçbirinin Bay Fantastik’i kelimenin tam anlamıyla çözülmekten kurtarmaya çalışması dahil… vb.

Oh, ve Profesör X, devasa bir sergi çöplüğünden sonra zihninde ölüyor, gerçekten mi? Ayrıca, “İşler çığırından çıktı” Doctor Strange? Değilse…? Biri ima ettikleri gibi, sadece bir başka Strange in the Multiverse. Shuma-Gorath? Strange ve Wong’un savaşması için başka bir canavar, irfan ana tanrısı değil (son zamanlarda Savage Avengers’da büyük bir rolü olan…) vb.

İkinci büyük sorun MacGuffins sorusuydu. Bilirsiniz, insanların bir nedenden ötürü bulması gereken “önemli öğeler”? Bu filmde kaç tane MacGuffin olduğunu biliyor musunuz ve birçoğunun anlamsız olduğu ortaya çıktı? The Book of the Vishanti, bir dereceye kadar Darkhold (“bu bir kopya!”), America Chavez bile bir MacGuffin’di ve sonuç olarak karakterinin rolüne zarar verdi!

Lafı açılmışken, bu filmde gerçekten kim karakter ilerlemesine sahipti? Bunu dürüstçe soruyorum çünkü karakterlerin çoğu tek nota ya da daha önce kim olduklarının gerilemesi olarak çıktı. Aralarındaki anahtar Wanda’dır. Evet, onu WandaVision’ın sonunda Darkhold ile gördük, ancak bunu hiç görmemiş olanlar (ki bu düşündüğünüzden daha fazla olurdu), muhtemelen Wanda’nın Endgame kahramanından Multiverse of Madness kötü adamına nasıl geçtiğini anlamadılar.

Dahası, filmin birçok noktasında, arayışında ona ne olacağını AĞIRCA önceden haber verdiler ve neredeyse durdurdular ve sonra bir şey onu “görevine geri döndürdü” ve zaman zaman neredeyse gülünçtü. Sonra gerçeği anladı ve… şimdi üzgün mü? Daha sonra bunun hakkında.

America Chavez’e gelince, filmde çokça lanse edilen bir başka karakterdi ve… dürüst olmak gerekirse, o kadar da fazla bir şey yapmadı. İşinin yarısı “güçlerini doğru zamanda kullanmak”tı ve hepsi bu kadardı. Sadece bir ya da iki an derinliğe sahipti ve hatta bu onunla ilgiliydi. Ve sonunda, “farkındalığı”, güçlerini kullanmak için “kendine inanması” gerektiğiydi. Oh, ve sonunda bir büyücü olmak için Wong’un eğitim alanına atıldı! Ah ne? Oyuncusunu beğendim ve onunla daha fazlasını görmek istiyorum, ama umarım ona daha fazla birlikte çalışabileceği bir şekilde.

Wong’dan bahsetmişken, daha iyisini hak ediyor. İlk film (ve Shang-Chi) ona daha fazlasını ve daha iyisini verdi. “Yüce Büyücü” ve diğer sahnelerde bir açıklama kişisi olmasına rağmen, kelimenin tam anlamıyla bir kum torbasıydı. Yüce Büyücü olarak geçirdiği 5 yıl göz önüne alındığında, Strange’den daha güçlü olması gerekmez mi?

Bu bizi Dr. Stephen Strange’e getiriyor. Kimin tüm yayı, “Mutlu musun Stephen?” Hayır, gerçekten. Bu kadar. Çünkü Christine’i elde edemedi ve görünüşe göre onun Çoklu Evrensel kişiliklerinin çoğu gerizekalı, salak veya hain, vb. ve bu sıfatla “kesinlikle o tehlikelidir”. Bunun dışında, hayat böyle yürümez ve çoğu insan bunu bilmeli. Amerika bile bunu fark etti ve filmin başında ihanete uğrayan kendisiydi!

Buna ek olarak, sağlıklı bir ya da iki anı olmasına rağmen, filmin belirli bölümleri tarafından oyulmuştur. “Onlarla aynı değil” deyip Wanda’yı durdurmak için Darkhold’u kullanması gibi. Çünkü… sebepler? Oh, ve “onu kullanmak istememekten” kullanmaya geçiş kolaylığı gülünçtü. Ve sonunda, Christine’in yapmasını söylediği gibi “hayatı kucaklamaya” çalıştı ve… filmi onunla son derece acı içinde ve üçüncü bir göze sahip olarak bitirdiler! Evet, böyle bitirdiler ve çok aptalcaydı. Özellikle orta jenerik sahnesinde, üçüncü gözle ona görünüşte İYİ gösteriyorlar. Tamam…

Ve bu filmin dürüstçe sadece… çeşitli nedenlerle aptalca olan bazı anları vardı. Vishanti Kitabı’nın (Marvel Comics’ten önemli bir kalıntı), kelimenin tam anlamıyla “kullanıcıya düşmanlarını yenmek için ne gerekiyorsa verin” söylenmesine rağmen nasıl kolayca yok edildiği gibi. Ya da Wanda’nın 838-Wanda’ya sahip olup vücudunu terk ettikten sonra… onun AYRICA güçleri olduğunu öğreniyoruz (uygun…) ve ilk tepkisi “benim çocuklarım” oldu ve dünyayı umursamadan çoklu evrenden kaçtı. Oh, ve çocuklarına “cadı”dan bahsetti ve görünüşe göre onları dönüşü için mi hazırladı? Ah ne?

Ayrıca, Wanda’nın “sondaki kefareti dürüstçe abartıldı ve tüm karakterin yaşadığı bir tür israftı. Evet, korkunç şeyler yaptı, ama çizgi roman Wanda da öyle ve gerçekten defalarca kendini kurtardı ve STILL kendini kurtarmak için savaşmaya devam etti. Bu…? Asla olmayacak ve bu benim için gerçekten üzücü ve aptalca.

Ve yine, İlluminati, nasıl dışarı çıktıkları aptalcaydı. Filmin bir bütün olarak Wanda’nın güçleriyle biraz tutarsız olduğundan bahsetmiyorum bile. Black Bolts’ın ağzını sildi, Bay Fantastik’i çözdü ve yine de Kaptan Marvel ve Kaptan Carter’a karşı mücadele etti çünkü… sebepler?

Ayrıca Wanda dışında, bu filmdeki sonuçların olmaması şok ediciydi. Bir sahnede, Wong’un müritlerinden biri (görünüşe göre ona aşık olan…?), Darkhold’u yok etmek için… bir bıçakla isteyerek kendilerini feda etti. Sihirli bir bıçak, elbette, ama yine de bir bıçak. Gerçekten? Evet, bir grup karakter öldü… ama onlar harcanabilirdi ve isteyerek kolaylıkla öyle muamele gördüler. Earth 838, en büyük kahraman ekibini kaybetti ve…onların başına gelecekler hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Bu biraz yanlış, sence de öyle değil mi?

Evet, Strange Darkhold’u kullanarak “lanetlendi”…ama Clea ile kredi ortası sahnesinde açıkçası onu rahatsız etmedi! Güzel seçimi için Charlize Theron.

Son olarak, bu filmdeki korku tarzı için Sam Raimi’yi överken… o korku tarzı film yapımında çok ileri gitti. Tam bir şey olmak üzereyken yüzlerin ÇOK FAZLA yakın çekimi dahil ya da büyük bir korkutma ve ardından hepimizin görebileceği “dönüş” verme. Tek bir atlama korkusu benim için hiçbir şey yapmadı ve ben bir korku adamı değilim, bu yüzden benim için DAHA FAZLA çalışmalıydı. Oh, ve diyaloglar zaman zaman B-filmi korku kokuyordu. Sana bakarken Rachel McAdams, ne dediğini biliyorsun.

Son olarak, bunu söylemek zorunda kaldığıma inanamıyorum, sadece kötü görünen veya genel bağlamda çok aptalca olan ve filmi benim için daha fazla aşağı çeken bazı önemli VFX ve SFX vardı. Örneğin, Wanda ile konuştukları Illuminati sahnesinde, bazıları “kamera dışı odak” tarzında arka planda dürüstçe bulanık görünüyor. Ve diğer noktalar gerçekten her şeyden çok yeşil bir ekranın önünde olduklarını sergilediler. Oh, ve iki Dr. Stranges arasındaki o “müzik notası” kavgası…gerçekten mi? Büyük dövüş fikrin bu muydu?

Bu Doctor Strange In The Multiverse Of Madness İncelemesini bitirirken, bilmenizi isterim ki bu filmden nefret etmek İSTEMİYORUM, GERÇEKTEN ‘Spider-Man: No Way Home’ filmindeki gibi beğenmek istedim veya Geçen seneden ‘Shang-Chi’. Ancak çok fazla aptal mantık, yanlış kullanılan karakterler ve GERÇEKTEN burada olmayacağını umduğum genel bir nedensizlik seviyesi vardı… ve yine de oldu.

Filmin bazı yüksek noktaları var, ancak benim puanlarımdaki düşük noktalar onlardan çok daha ağır basıyor ve bu nedenle… filmi sert bir şekilde aşağı çekiyor.

Doctor Strange In The Multiverse Of Madness İncelemesi

Özet

Doctor Strange In The Multiverse of Madness, Multiverse’yi kapsama hedefiyle büyük hedef aldı. Ama gerçekte, bunu gerçekten yapmadılar ve “farklı” bir şey yapmaya çalışma sürecinde pek çok iyi karakter getirdiler.


  • Doctor Strange In The Multiverse Of Madness İncelemesioyun-4