Ultra ince kasa, neredeyse görünmez kenarlara sahip ekranlar, zarif malzemeler… Ultra taşınabilirler tasarım açısından çok yüksek kalite standartlarına ulaşmış durumda. 2015 yılında Dell XPS 13’ün piyasaya sürülmesi ve “kenarlıksız” ekranı “” olarak algılandı. bir kuvvet darbesi piyasa gözlemcileri tarafından ve cihaz bu segmentte küçük bir devrime neden olmuştu. O zamandan beri cihaz referans olarak kaldı yıldan yıla, değer teklifini daha da geliştirerek ve her zaman daha sağlam konfigürasyonlara girişerek, ancak her zaman iyi kurulmuş temellerle. Bugün, piyasaya tamamen yıkıcı başka bir vizyon geliyor.

Görünmez dokunmatik yüzey ve dokunmatik kontroller

XPS 13 Plus ile Dell bir kez daha kodları kırıyor. Ve bu, üreticinin bilgi birikimini göstermeyi amaçlayan basit bir teknolojik vitrin değil, ay sonundan itibaren kullanıma sunulacak yeni bir referans. Kaput açıldığında ilk göze çarpan şey elbette dokunmatik yüzeyin kaybolması. En azından görünüşte, çünkü aslında bilek desteğinin altına gizlenmiş, tek bir cam plakadan oluşuyor, herhangi bir kenar veya ayrım çizgisi yok. İlk bakışta şaşırtıcı olan cihazın ergonomisi yine de kullanıcıya geleneksel bir ped hissi veren dokunsal bir geri bildirimle garanti altına alınmış durumda.

Bir diğer büyük değişiklik ise klavyenin üst sırasındaki kapasitif dokunmatik tuşlar. Yine tasarım açısından bu da tamamen pürüzsüz bir yüzey sunmayı mümkün kılıyor. Ama hepsinden önemlisi, kullanım açısından, kullanıcının tercih ettiği komutları seçmesine olanak tanır. Klasik fonksiyon tuşlarını veya multimedya kontrollerini görüntülemek gerçekten de mümkündür. Klavyenin geri kalanı da yeniden tasarlandı. Dell, cihazın tüm genişliğini kapsayacak şekilde ekranla aynı “uçtan uca” felsefesini uyguladı ve tuşlar arasındaki boşlukları ortadan kaldırarak daha geniş olmaları ve daha rahat bir yazma sunmaları sağlandı.

Ekranın sınırlarını zorlamak

Dış tasarım hemen göze çarpıyorsa, iç tasarım da bu seri için bir yeniliği gizliyor. İmza XPS gerektirir, cihaz skalada 15,28 mm kalınlık ve 1,24 kg ile incelik ve hafifliğin bir modelidir. Ancak görünenin aksine, 12 ila 14 çekirdekle donatılmış 28 W’lık yeni Intel Alder Lake işlemcilerini (12. nesil) barındıracak şekilde kesilmiş. Fanlar büyütüldü ve hava girişleri, PC içindeki hava akışını %55 oranında artırmak için yeniden tasarlandı. Bu nedenle cihaz, aşırı ısınma veya gürültü korkusu olmadan en güçlü CPU’ları yerleştirebilir.

Teknik yönlere devam etmek için, XPS tarifinin başarısının temel bileşeni olan ekran da iyileştirmelerden yararlanıyor. Son XPS zaten %91.5 ekran gövde oranına sahipken, Dell mühendisleri InfinityEdge ekranı yüzeyin %91,9’unu kaplayan bu XPS 13 Plus’ta sınırları biraz daha zorlamayı başardı. Hatta cihaz, özellikle yaratıcı insanlara hitap edecek 4K’dan daha yüksek 3840×2400 çözünürlük sunma lüksüne bile sahip. Bu nedenle, “Daha fazla”, bu benzersiz ultra taşınabilir ürünün tasarımına başkanlık eden mantra gibi görünüyor. Yeni bir standart mı?

Dell Technologies size 7/24 uzman desteğiyle birlikte 1 yıllık ProSupport’un yanı sıra ProSupport ve ProSupport Plus’ta %25’e varan indirimler (Kazayla Oluşan Hasarlar Dahil) sunuyor

Henüz XPS serisini bilmiyorsanız, tüm modelleri burada keşfedin.genel-15