Küresel çip kıtlığı, otomobil üreticileri için bazılarının reklamı yapılan tüm özellikleri olmadan araç sevk ettiği noktaya kadar sorunlara neden olmaya devam ediyor.

Örneğin, yakın tarihli bir rapora göre BMW, bazı yeni arabalarını Apple CarPlay ve Android Auto desteği olmadan gönderiyor. Otomotiv Haberleri

Alman otomobil devi, etkilenen müşterilere gönderdiği bir e-postada, bu yılın Ocak ve Nisan ayları arasında üretilen bazı araçların Apple CarPlay ve Android Auto’yu sunabilmek için güncellenmiş yazılım gerektiren çipler içerdiğini doğruladı. Otomobil üreticisi, gerekli güncellemenin “en geç Haziran ayı sonuna kadar” kullanıma sunulacağını söyledi.

Sorunun, BMW’nin kıtlığı mümkün olan en verimli şekilde ele almak amacıyla çip tedarikçisini değiştirmesinin bir sonucu olduğu bildiriliyor. Başka bir deyişle, tedarikçinin değiştirilmesi, cipslerin gelmesini beklerken sevkiyatları durdurmasını engelledi. Bunun yerine, yeni tedarikçinin çiplerini ekleyebildi ve ardından arabaları gönderebildi, tek zorluk belirli özellikleri etkinleştirmek için güncellenmiş yazılımı piyasaya sürmesi gerektiğiydi.

BMW’nin CarPlay ve Android Auto olmadan araç gönderme kararından kaç müşteri ve araç modelinin etkilendiği net değil, ancak Automotive News’in kendi araştırması, durumun otomobil üreticisinin Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya pazarlarını kapsadığını gösteriyor.

Sorun müşteriler için hoş olmayan bir sıkıntı olsa da, BMW’nin sorunu önümüzdeki ayın sonuna kadar çözme sözünü tutması koşuluyla, çok fazla sorun yaratmamalıdır. İşlevsellik eklenene kadar otomobil üreticisinin aracı elinde tutmasından kesinlikle daha iyidir.

Digital Trends, durumla ilgili daha fazla bilgi için BMW’ye ulaştı ve haber aldığımızda bu makaleyi güncelleyeceğiz.

BMW’nin reklamı yapılan tüm özelliklere sahip olmayan araçları gönderme kararı, diğer otomobil şirketlerinin geçtiğimiz aylarda yaptığı hamlelere benziyor. Örneğin Ford, bazı Explorer SUV’larını belirli özellikler olmadan gönderme kararı için küresel çip sıkıntısına değindi, ancak çipler kullanıma sunulduğunda bunları eklemeye söz verdi.

Ford’un durumunda, bu, bazı Explorer’larının, sürücü koltuğundan kontrol edilebilmesine rağmen, ısıtma, havalandırma ve klimayı çalıştıran arka koltuk kontrolleri için işlevsellikten yoksun olarak gönderilmesi anlamına geliyordu.

Pandemi ile ilgili tedarik zinciri sorunları ve diğer faktörlerin neden olduğu çip sıkıntısının yakın zamanda sona ermesi beklenmiyor ve Intel’in şefi geçen ay şirketinin durumun üstesinden gelmesinin birkaç yıl daha sürebileceğini söyledi.


genel-19