En iyi grafik kartı maliyetleri artık Almanya’daki MSRP’nin ortalama %10 üzerinde olduğundan, AMD ve Nvidia GPU fiyatları normalliğe doğru bir adım daha attı. tarafından yayınlanan rakamlara göre 3DCmerkezi, artık RTX 3090 ve Radeon 6900XT’yi daha ucuza alabilirsiniz. Bununla birlikte, istatistik sitesi, “son zamanların en düşük ortalama fiyat indirimlerini” görürken, RDNA 3 ve RTX 4000 kartlarının yakında gelişinin aslında daha da az ödememiz gerektiği anlamına geldiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

3DCentre’ın verileri, Nvidia GPU fiyatlarının artık MSRP’ye göre ortalama %14 olduğunu, AMD hayranlarının ise bir RX 6000 serisi grafik kartı için yalnızca %6 daha fazla ödemesi gerektiğini gösteriyor. Radeon RX 6800’ün beğenileri sizi %35 daha geride bırakacağı için bazı istisnalar olduğunu belirtmekte fayda var.

Artan kullanılabilirlik ile birlikte Alman GPU fiyat trendleri, özellikle oyun PC’nizi yükseltmeyi sabırsızlıkla bekliyorsanız, umut verici bir işarettir. Yine de 3DCentre, mevcut nesil rakipleri RTX 4090 ve RTX 4090 gibi yeni nesil grafik kartlarıyla değiştirilmek üzere olduğundan, GPU’ların MSRP’nin %10-20 altında olması gerektiğini söylüyor. Radeon RX7900XT.

Grafik kartı pazarı tahmin edilemez olabilir, ancak GPU fiyatlarının önümüzdeki aylarda düşmeye devam edeceğini umuyoruz. Sonuçta, RTX 4060’ın bir RTX 3090 ile karşılaştırılabilir ışın izleme performansına sahip olması, giriş seviyesi meraklılarının bile yeni nesil grafik teknolojisini beklemesinin daha iyi olduğu anlamına geliyor. Yeni seçenekler geldiğinde fiyatlandırmanın normal kalıp kalmayacağı henüz belli değil, Nvidia’nın 10 milyar dolarlık TSMC yatırımı gibi önlemler, devam eden bileşen eksikliklerinin etkilerini hafifletmeye yardımcı olacaktır.oyun-2