Bluesky projesinin 2019’da Jack Dorsey tarafından duyurulmasından bu yana, Twitter’ın bu bölümü her zaman aynı amaca sahipti: merkezi olmayan bir sosyal ağ oluşturmak. Kendini açık kaynağa adamış şirket, ilk kodunu az önce yayınladı. Bluesky bir kamu hizmeti şirketi oldu Şubat 2022’de bağımsız ve programcıları ” oyuncu onun kodu ile.

Verilerin kullanıcılar tarafından kontrolü

Bluesky tarafından dağıtılan kod Github, ortak bir kod paylaşım platformu olan Authenticated Data Experiment (ADX) adlı bir sistemdir. Bunlar, merkezi olmayan bir sosyal ağın temelleridir. Projeyi 2021’den beri yöneten Jay Graber, geliştiricilerin ” Kodla oynamak ücretsiz, ancak henüz onunla bir sonraki büyük sosyal ağ uygulamasını oluşturmaya çalışmayın. Bazı şeyler eksik ve daha fazlası değişecek. »

GitHub’daki depo, koda genel bir bakış sağlar. Bu, ADX’in amaçlarının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur. Sosyal ağ oluşturmak için bir kod değil, ilkesi kullanıcılar tarafından kontrol edilen kişisel bir veri tabanına dayanan bir protokoldür. Geliştiriciler, onu sosyal ağlarına entegre etmeyi seçebilir.

aynı kategoride

Tik Tok logosu.

Pulse sayesinde TikTok, en büyük içerik oluşturucularla 50/50 yapmak istiyor

Bu protokol, her platformun içerik denetleme kapasitelerini etkilemeden yayınları ve hatta “beğenileri” bir sosyal ağdan diğerine aktarmayı mümkün kılmayı amaçlar.

Bluesky, web’de verilerin öncelikle oluşturuldukları platformlarda bulunduğunu açıklıyor. ADX’te veriler, kullanıcıya ait olan bir kişisel veri dizininde bulunur. Platformlar, içeriğin yalnızca bir kısmını dizine eklemeyi seçebilir.

Merkezi olmayan bir Twitter’a doğru mu?

Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının ardından Bluesky, Twitter finansmanının tek bir şartı olduğunu açıkladı: açık ve merkezi olmayan halka açık konuşmayı mümkün kılmak için teknolojiler araştırın ve geliştirin. Twitter algoritmasını açık kaynak yapmak istediğini açıklayan Tesla’nın patronunun pozisyonunu hatırlatan bir pozisyon. Ayrıca bu kazanımın ifade özgürlüğüne katkı sağlayacağını iddia ediyor.

Gelecekte Twitter, Bluesky tarafından geliştirilen ademi merkeziyetçilik protokollerini kullanabilir. Musk’ın devralınması sırasında, sosyal ağ Mastodon, hiçbir milyarderin onu satın alamayacağını iddia ederek öne çıktı. Bu platform, ActivityPub tarafından geliştirilen ademi merkeziyetçilik protokolünü kullanır.genel-16