Herkese selam, yeni başlayan işten çıkarmalar ve dokuz rakamlı bir finansman turu hakkında iki ayrı makale yayınladığım için fintech dünyasında bir haftanın hız treniydi. birkaç saat içinde. Aynı zamanda FinTwit’te veya daha resmi olarak bilindiği şekliyle “Finansal Twitter”da – Stripe ve Plaid’i içeren biraz ileri geri sayesinde çok fazla etkinlikle dolu bir haftaydı. Bu yüzden, patlamış mısırınızı alın ve ben onu sizin için ayırmaya çalışırken birkaç tane için oturun. Bunu her pazar sabahı gelen kutunuzda ister misiniz? Buradan kaydolun!

Bu haftanın başlarında, fintech’i ele almaya başladığımda oldukça kuru ve düşük anahtarlı bir vuruş olmasını beklediğim konusunda şaka yaptım. Şimdi saflığıma gülüyorum.

Fintech dünyasında bu hafta belki de en büyük haber, Stripe’in TC’den Ingrid Lunden’in kapsadığı yeni Finansal Bağlantılar ürününü piyasaya sürmesiydi. burada. Ürün lansmanı başlı başına haber değeri taşıyordu, evet. Ama onu haber değeri dünyasında yücelten şey, bazı tartışmalara yol açtı, çünkü Stripe’in bir kerelik ortağı olan Plaid’in yaptığı hemen hemen aynı. Ve işte bu Stripe’ın müşterilerine, belirli türdeki işlemleri hızlandırmak veya çalıştırmak için finansal verilere erişmek için müşterilerinin banka hesaplarına doğrudan bağlanmanın bir yolunu sunar. Yine, Plaid’in yaptığı da budur.

Plaid CEO’su ve kurucu ortağı Zach Perret, silindikten sonra silinen bir tweet’te Stripe PM Jay Shah’ın bir tweetine yanıt vererek, Stripe’in ürünü oluşturmak için bilgi toplamış olabileceği “yöntemleri” sorguladı. Shah, bu tweet’e kendisinin ve şirketinin eylemlerini savunmak için kendilerinden biriyle yanıt verdi.

Saatler sonra Perret Twitter’da kabul edildi tweetini sildiğini belirterek: “Silinen tweet. Yanlış anlama veya farklı stiller belki. Olumlu niyeti varsaymak.”

Bu arada, Stripe’te yöneticiler, brouhaha’ya dahili bir notla hitap ettiler. Özellikle Patrick Collison, Stripe’ın yeni ürünü konusundaki “coşkusunun” Perret’in “suçlamaları” tarafından “sertleştiğini” söyledi. Görünüşe göre Plaid, Stripe’in daha önce entegrasyonlar üzerinde birlikte çalıştıktan sonra bile, Stripe’in bu rakip ürünü ifşa etmesine biraz üzülmüş olabilir.

Hımm.

İç notunu, Stripe’ın işleri daha iyi halledebileceği “olasılığına kesinlikle açık olması” gerektiğini kabul ederek bitiriyor. Bunu kabul etmesi harika ama aynı zamanda bu yöneticilerin fikrim yok hareketin yarattığı gerilime yol açacağını söyledi. Patrick, belki de Stripe’in Plaid’e “endişelerini özel olarak ifade edebilmeleri için” bir uyarı vermesi gerektiğini söylemeye devam ediyor. Stripe’in zorunlu olarak bunu yapmak zorunda olmamasına rağmen, Plaid’e daha önce söylemiş olsaydı, muhtemelen ortaya çıkan kamuoyu tartışmasından kaçınabileceğini de sözlerine ekledi.

Bu arada, Patrick’in kardeşi ve kurucu ortağı John, tweetlendi Perret’in orijinal tweet’ini silmesinin “nazik” olduğunu söyledi. Ekledi: “Her şeye bakış açısının hala farklı olabileceğini anlıyoruz. Her iki durumda da, hala Plaid ile çok şey yapıyoruz. Onlar harika bir şirket ve birlikte çalışmak için daha fazla yol bulmayı dört gözle bekliyoruz.”

Her iki şirkete de kendi taleplerini almak için ulaştım ve her ikisi de görüşmeyi reddetti. Bu özel durumda gerçekte ne olduğunu asla bilemeyeceğimiz doğru. Ancak bildiğim şey, tartışmanın, Stripe’in ilk kez vicdansız davranışlarla suçlanmadığı iddiaları da dahil olmak üzere, başka bir sohbeti başlattığı. Bunlar dahil (kanıtlanmamış) iddialar şirketin daha önce başka şirketleri satın almak veya bilgi almak için insanları işe almakla ilgilendiğini iddia etti. Ayrıca, Stripe’in yatırımcı Sequoia’ya rekabet gibi kokan bir yatırımdan geri adım atması için baskı yaptığının bildirildiğine dair konuşma yeniden gündeme geldi.

Bu hikaye hala oynanıyor olabileceğinden ve henüz neyin doğru olduğunu bilmediğimiz için herhangi bir yargı kararı vermek için burada değilim. Bununla birlikte, benim alçakgönüllü görüşüm, ne kadar büyük veya zengin olursanız olun, ne kadar küçük veya zengin olursanız olun, etik olmayan davranmaya değmez. Zengin olup da dürüstlüğümün defalarca sorgulanmasındansa, o kadar zengin olmamayı ve iş yaptığım insanlar tarafından doğru yaptığımı bilmeyi tercih ederim. Ama bu sadece benim.

Equity ekibinin konuya bakışını duymak istiyorsanız, dinleyin. burada.

diğer haberlerde

Fintech draması konusunda, cıvata son zamanlarda ana hatlarıyla belirttiğim birkaç nedenden dolayı manşetlerde son çişk, büyük bir müşteri tarafından açılan bir dava dahil ve gelirde ve müşteri büyümesinde bir yavaşlama gördüğünü bildirdi. Geçen hafta şirket, CEO Maju Kuruvilla tarafından yazılan bir blog yazısı şeklinde ikincisine dolaylı bir yanıt verdi. Bununla ilgili her şeyi buradan okuyabilirsiniz.

nasıl olduğu hakkında bir hikaye yazdım güvenilir488 milyar dolarlık varlığa sahip ABD’nin altıncı en büyük bankası, 12 kişilik bir startup satın aldı isminde Uzun Oyun daha fazla GenZ ve bin yıllık müşteri çekmek için. Lindsay Holden tarafından yönetilen girişim, 20 milyon dolardan fazla fon topladı ve insanların finanslarıyla “kaydetme, öğrenme ve etkileşim kurma”larına yardımcı olmayı amaçlayan oyunlaştırılmış bir finans mobil uygulaması geliştirdi. Satın alma, fintech’lerin ve bankaların birlikte çalışabileceğinin bir başka kanıtı. Ayrıca birçok finans kurumunun teknolojiyi kendi kendine inşa etmektense edinmenin değerini anladığının kanıtı. Başka bir deyişle, bazı durumlarda görevliler ihtiyaç fintech’ler onlarla rekabet ederken bile.

Resim Kredisi: Long Game CEO’su ve kurucu ortağı Lindsay Holden

Yukarıda bahsedildiği gibi, fintech dünyasında da işten çıkarmalar yaşandı. Ana caddediğer girişimlerin vergi kredilerini ortaya çıkarmasına yardımcı olan bir girişim – personelinin yaklaşık %30’unu serbest bırakın. Neden veya tam olarak kaç kişinin etkilendiğini gerçekten bilmiyoruz, ancak Ocak 2021’de değeri 500 milyon dolar olan bir şirket için bu harika bir haber değil ve özellikle etkilenen çalışanlar için iyi bir haber değil. Şirket, işten çıkarmalar hakkında yorum talebini geri göndermedi, ancak cıvıldamakCEO Doug Ludlow, “inanılmaz derecede zorlu bir pazar” olduğunu kabul etti. Bunun sadece bir başlangıç ​​olabileceğini de ima ederek şunları söyledi: “Bugünün inanılmaz derecede zorlu piyasasının daha da kötüye gitmesi ve potansiyel olarak yıllarca olmasa da aylarca böyle kalması çok güçlü bir şans.”

İşten çıkarmalardan bahsetmişken, Robinhood son günlerde işten çıkarılmış personelinin yaklaşık %9’u ve nakit akışını artırmaya çalıştığı açık. Anita Ramaswamy, ticaret platformunun nasıl ortaya çıktığını yazdı Borçlulardan pasif, sürekli gelir elde etme umuduyla kullanıcılarının hisse senetlerini ödünç vermelerini sağlayacak bir özellik. Şirketin CFO’su Jason Warnick, şirketin hisselerini “marjla” satın alan müşterilere borç vererek zaten para kazandığını ve bu yeni hisse senedi kredi programının mevcut marj kredisi teklifinin gelirinin bir ila iki katını getirmesinin beklendiğini söyledi. üzerinde şirketin kazançları geçen hafta.

Daha olumlu bir kayda göre, Tage Kene-Okafor nasıl olduğunu yazdı. Rali_capGelişmekte olan pazarlarda fintech’e yatırım yapmaya odaklanan erken aşama bir risk sermayesi şirketi, 30 milyon dolarlık bir fon başlattı. Geçen ay, eskiden Rally Cap Ventures olarak bilinen firma, fon büyüklüğünü artırmadan önce 20 milyon dolarlık ilk kapanışına (ilk hedefi) ulaştı ve güçlü bir LP iştahının sinyalini verdi.

İki yıllık VC fonu, tohum öncesi ve tohum aşamalarında Afrika, Latin Amerika ve Güney Asya’da B2B ve API öncelikli fintech’lere yatırım yapıyor. Haziran sonuna kadar ikinci bir kapanış gerçekleştirmeyi bekliyor

Erken aşama teknoloji yatırım şirketi Pikus bir Girişim İş Ortağı Ağı başlattı ve ilk ortağı olarak Meksikalı kurumsal harcama yönetimi girişimi Clara’nın kurucu ortağı ve CEO’su Gerry Giacomán Colyer’i seçti. Picus’a göre Colyer, “Latin Amerika teknoloji ekosistemindeki kurucuları büyüme yolculuklarını hızlandırmak için destekleyecek ve dünya çapındaki kuruculara fintech ile ilgili konularda bir uzman olarak hizmet edecek.”

Hizmet olarak Fintech başlangıcı rapyd başlatılan Sanal Hesaplar, işletmelere yerel ödemeleri desteklerken küresel olarak büyümeleri için bir yol sağlamayı amaçlayan bir ürün. Kendi sözleriyle, “Bu yeni teklif, dünyanın herhangi bir yerindeki kuruluşların ABD, İngiltere, AB ve APAC bölgeleri de dahil olmak üzere 40’tan fazla ülkede 25’ten fazla para biriminde yerel banka havalelerini güvenli ve güvenilir bir şekilde kabul etmesine olanak tanıyor.”

fonlar

BNPL baskısı ezilmedi Ceviz ve en son 110 milyon dolarlık finansmanı – paylaşmaktan ÇOK memnun olduğum Natasha Mascarenhas’ın söylediği gibi, girişim 10 milyon dolarlık öz sermaye ve 100 milyon dolarlık borç finansmanı topladı, daha fazla fintech kapsayacak içerme ve erişim ile ilgili olduğu için!

Durumda, ayrıca bu güzel yapılmış parçayı da yazdı. çizgi 7 milyon dolarlık öz sermaye ve 25 milyon dolarlık borç artışı: Kapsayıcı fintech’i doğru yapmak zor, bu nedenle Line’ın farklı bir yönü var

Fundid küçük işletmeler için sermaye, kredi sağlamak için ilk finansmanı enjekte eder – Christine Hall

Şili fintech Xepelin LatAm işletmelerinin ödeme almasını istiyor111 milyon dolarlık bir B Serisini yükselttiği için – Christine Hall

Google destekli neobank Açık yeni fonla Hindistan’ın 100. tek boynuzlu atı oldu – Manish Singh

konçerto ortak markalı kredi kartlarını daha fazla markaya getirmek için 21,2 milyon dolar – Kyle Wiggers

Zenda okul ücreti ödemesini ve yönetimini kolaylaştırmak için 9,4 milyon dolar alır – Annie Njanja

Kevin satış noktası terminalleri üzerinden hesaptan hesaba ödemeler için önceden tahsilat yaptığı için 65 milyon dolar topladı – Ingrid Lunden

masa merkezi olmayan kredi protokolünü oluşturmak için ön tohumdan 3.5 milyon dolar alır – Tage Kene-Okafor

Kanada’nın Neo Finansal 1 milyon müşteriyi aştığı için 145 milyon $’lık bir C Serisi ile kapanıyor ve tek boynuzlu at statüsüne ulaşır

taktik web3 çağı için muhasebe yazılımını yeniden icat etmek istiyor – Kurucular Fonu ve Ramp, girişimin 2,6 milyon dolarlık tohum zammına birlikte liderlik etti

Nokta ev sahiplerine evlerinde öz sermayeyi nakit olarak almaları için bir yol sağlamak için 115 milyon doları kapatıyor – Andreessen Horowitz GP Alex Rampell şirketi kurdu ve şu anda şirketin yatırımcısı

Aynı alanda başka bir şirket, Ana SayfaHız yakın zamanda 7 milyon dolar topladı kendi öz sermaye ürünü için

emlaklikit olmayan gayrimenkul ve alternatif menkul kıymetlerin ikincil ticareti için otomatik, web tabanlı bir pazar yeri işletmecisi, 4.5 milyon dolar topladı Firebrand Ventures liderliğindeki bir turda.

Dallas merkezli ters takla 8 milyon dolarlık tohum topladı yerel gayrimenkul yatırım finansmanı için

tahsisHer büyüklükteki yatırımcının katılması için bir yol sağlayan risk sermayesi fonu yatırımına yönelik bir yaklaşım geliştirdiğini söyleyen , A Serisi finansmanda 15,3 milyon dolar topladı. Christine Hall, şirketin 5 milyon dolarlık tohum zammı geçen Temmuz.

Bu … idi çok fazla Bir piyasa düzeltmesi yaşadığımızı düşünürsek, fonların sayısı! Belki bir süre önce kapandılar ve şimdi duyuruluyorlar. Her iki durumda da, bu hafta için bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler ve benim gibi bir anneyseniz, umarım harika bir Anneler Günü geçirirsiniz!genel-24