Tesla, eski mühendis Alexander Yatskov’a, şirketin Project Dojo adlı süper bilgisayar teknolojisiyle ilgili “gizli ve sıkı bir şekilde korunan” bilgileri çaldığı iddiasıyla dava açtı. Bloomberg. İçinde şikayetin kopyasıTesla, Yatskov’u bilgileri kişisel cihazlarına indirmek ve geri vermeyi reddetmekle suçluyor.

Tesla’nın özgeçmişinde iş geçmişi ve becerileri hakkında yalan söylediğini iddia ettiği Yatskov, Ocak ayında elektrikli araç üreticisi için termal mühendis olarak çalışmaya başladı ve Dojo’nun soğutma sistemlerinin tasarımına yardımcı oldu. Dojo, Tesla’nın kendi kendini süren arabalarında AI yazılımını eğitmek için kullanılan büyük miktarda veriyi işleyen Tesla’nın sinir ağı eğitim bilgisayarıdır. Şikayete göre, Yatskov, Dojo’nun soğutma bilgilerine ve projeyle ilgili diğer gizli bilgilere erişimi vardı.

Tesla, tüm mühendislerin, Yatskov’un “Tesla gizli bilgilerini iş cihazlarından ve hesaplarından kaldırarak, kendi kişisel cihazlarına erişerek, Dojo hakkında gizli bilgileri ifşa etmelerini veya saklamalarını engellemesi gereken bir ifşa etmeme anlaşması imzaladıklarını söyledi. ve kişisel bir bilgisayarda gizli Project Dojo ayrıntılarını içeren Tesla belgeleri oluşturmak.” Şirket ayrıca, Yatskov’un kişisel e-posta adresinden iş e-postasına gizli Tesla bilgileri içeren e-postalar gönderdiğini keşfettiğini söylüyor.

Şikayette belirtildiği gibi Tesla, Yatskov’un şirket durum hakkında kendisiyle yüzleştiğinde kişisel cihazlarında gizli bilgileri sakladığını kabul ettiğini iddia ediyor. EV üreticisi daha sonra Yatskov’u 6 Nisan 2022’den itibaren idari izne çıkardı ve Tesla’nın çalınan bilgileri kurtarabilmesi için cihazlarını getirmesini istedi. Yatskov, Tesla’ya aleyhindeki herhangi bir kanıtı gizlemek amacıyla “sahte” bir dizüstü bilgisayar sağladığı iddiasıyla yanıt verdi. Bu sözde tuzak, söz konusu bilgilerin hiçbirini içermiyordu ve “teklif mektubu gibi yalnızca zararsız Tesla bilgilerine erişmiş gibi görünecek şekilde” yapıldı.

Yatskov 2 Mayıs’ta görevinden istifa etti. Tesla, Yatskov’a tazminat ve emsal niteliğinde tazminat davası açıyor ve ayrıca Yatskov’u gizli bilgileri iade etmeye zorlayacak bir mahkeme emri istiyor.genel-2