Jill Gunter kriptoya yabancı değil – piyasanın iniş çıkışlarını gördü, blockchain protokolleri üzerinde araştırma yaptı, birden fazla kripto girişiminde çalıştı ve kendi şirketini kurdu ve Slow Ventures’ta kripto VC olarak yatırım yaptı. Gunter, kripto alanını ilk olarak 2011 yılında, geleneksel finans dünyasında Goldman Sachs’ta bir türev tüccarı olarak çalışırken ve Bitcoin’in tek ana katman-bir blok zinciri olduğu zaman başladı.

Gunter, TechCrunch’ın Chain Reaction podcast’ine o zamandan beri, endüstride, çok sayıda yerleşik blok zinciri ve hatta daha fazla yeni protokol arasındaki hararetli rekabet anına yol açan üç farklı gelişim aşamasına tanık olduğunu söyledi.

İlk aşama, Gunter’in altcoin çağı dediği şeydir. Litecoin, Dogecoin ve ZCash gibi protokoller, geliştiricilerin sistemin verimini değiştirmek için blok boyutunu değiştirmek gibi Bitcoin protokolünü belirli şekillerde değiştirmeye çalıştığı bu çağda doğdu.

Gunter, “Bitcoin ile aynı özelliklerin çoğuna sahip olan, ancak özellik setini değiştiren çok sayıda blok zinciri ve çok sayıda token ortaya çıktı” dedi.

Gunter’e göre, yeni blok zincirlerinin geliştirilmesinin bir sonraki aşaması, 2015 yılında Ethereum’un yaratılmasıyla geldi. Ethereum, programlanabilirlik kavramını tanıtarak bir blok zinciri ile neler yapılabileceği konusunda bir “deniz değişikliği” getirdi.

Birinci katman blok zincirlerinin modern çağı, bugün var olan Ethereum ile ilgili bazı sorunları ele almak için programlanabilir blok zincirlerinin özellik setlerini değiştirmeye çalışan geliştiricilerin bir dönemi olarak anlaşılabilir. Geliştiriciler, birinci katman Ethereum zincirinin sahip olmadığı blok zincirindeki uygulamalara ücretleri düşürmeye, kullanılabilirliği artırmaya ve gizlilik özellikleri eklemeye çalışıyor.

Ethereum’un yüksek işlem maliyetleri ve düşük çıktısı, ağda sorunlar yaratmaya ve kullanıcıları sinirlendirmeye devam etti. Yuga Labs’in son metaverse arazi satışı, geçen hafta NFT satın almaya çalışan insanların fahiş gaz ücretleri ile karşı karşıya kaldıkları ve düşüşün popülaritesi nedeniyle başarısız işlemlerle karşı karşıya kaldıklarında manşetlere girdi.

Solana ve Avalanche gibi alternatif blok zincirleri daha düşük maliyetler sunarken ve işlemleri Ethereum’dan çok daha hızlı gerçekleştirebilirken, Gunter bu diğer zincirlerin “Ethereum’un test ettiği” kadar çok kullanıcıyı işlemek zorunda kalmadıkları için “tamamen test edilmediğini” söyledi. bir kerede.

Dahası, bu yeni zincirlerin hepsi “bir şekilde bir şeyi merkezileştirdi” diye devam etti Gunter.

“Çoğunlukla, bu şeylerin zaman içinde ademi merkeziyetçiliğe devam etmenin yol haritasında yolları var, ancak yine de bunların test edildiğini henüz görmedik. Ayrıca, ademi merkeziyetçiliğin, bu şeylerin mimarisi açısından kullanıcılar için gerçekten ne kadar önemli olduğunu henüz görmedik” dedi.

Bu farklı blok zincirleri, geliştiricileri ekosistemlerine çekmek için giderek daha fazla rekabet etmek zorunda kalıyor. Gizlilik odaklı katman-bir blok zinciri Espresso Systems’in kurucu ortağı olarak Gunter, çok fazla rekabet olduğunda mühendislerin belirli bir zincirde projeler geliştirmeye zaman ayırmasının ne kadar zor olabileceğini ilk elden biliyor.

Gunter, “Kişisel olarak, artık, ah, aslında her şeyden daha ölçeklenebilir ve daha merkezi olmayan olacağız diyen bir beyaz kağıdın etrafında el sallamanın yeterince iyi olduğunu düşünmüyorum, dedi. “Bence zaten var olandan gerçekten farklı özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Ve bence hiçbiri diğeri olmadan yeterince iyi değil – bence sisteminizin neden zaman içinde en popüler ve en sağlam sistem olacağına dair bir dava açmanız gerekiyor.”

Kuşkusuz, oradaki tüm birinci katman projelerinin “doğru sesleri çıkardığını”, ancak henüz kullanıcılar tarafından test edilmediklerini ekledi. Özellikle kripto bir pazar düşüşü yaşamaya devam ederse, birinci katman blok zincirleri arasındaki mücadelede kazananlar ve kaybedenler, endüstrinin beklediğinden daha hızlı ayrılabilir.

tamamını dinleyebilirsiniz Günter ile röportaj podcast’imiz Chain Reaction’da. Chain Reaction’a abone olun Elma, Spotify veya her hafta bize yetişmek için tercih ettiğiniz alternatif podcast platformunuz.genel-24