JUNO, Cosmos ekosistemindeki bir kripto para birimidir. Tam güvenlikle akıllı sözleşmeleri verimli bir şekilde yürütmek isteyen geliştiriciler için izinsiz, merkezi olmayan ve sansüre dayanıklı bir yoldur.JUNO kripto para biriminin yaratıcıları, yanlışlıkla bir “kriptokit”ten (büyük miktarda kripto para birimi sahibi veya piyasayı etkilemek için yeterli varlığa sahip önemli bir sermayeye sahip bir tüccar) ele geçirilen 36 milyon dolarlık varlıkları “yaktı”.

Başlangıçta, geliştiriciler kripto para birimini topluluğa aktarmayı planladılar. Juno Network’ün kurucu geliştiricilerinden Andrea Di Michele, el konulan madeni paraları transfer etmek için doğru cüzdan adresini ve işlemin karmasını gönderdiğini söyledi.

Blok zincirindeki blokları birbirine bağlamak için bir hash gereklidir ve hash işlevi bir cüzdan adresine çok benzer (esas olarak bir karakter kümesinden bir kod). Sonuç olarak, transferden sorumlu kişi, bir nedenle, transfer için cüzdan adresini değil, hash’i kopyalayıp yapıştırdı. Operasyon gerçekleşti ve JUNO’da 35 milyon doların üzerinde anında yakıldı. Ayrıca, işlem 125 ağ doğrulayıcı tarafından doğrulandı ve herhangi bir tutarsızlık göstermedi.

Kopyala-yapıştır kötüdür.  Kripto para geliştiricileri Juno, var olmayan bir cüzdana 36 milyon dolar gönderdi

Ancak Di Michele’e göre geliştiriciler birkaç hafta içinde tüm fonları iade edebilecekler. JUNO blok zinciri, Proof-of-Work yerine bir Proof-of-Stake (Proof of Stake) algoritması üzerinde çalıştığından, bu, topluluğun bir işlemi iptal etmek için toplu olarak oy kullanmasına izin verir. JUNO topluluğu hala nispeten genç ve çok sayıda değil, bu nedenle bir “nisap” toplamak gerçekçi olacaktır.

“Paralar bir hafta içinde doğru adrese ulaşacak. Bu kötü ama çözülebilir” dedi.

29 Nisan’da, proje topluluğu resmi olarak balinaya ait 2,9 milyondan fazla JUNO’ya el koymak için oy kullandı. Kripto topluluğuna göre, bilinmeyen bir kişi bir airdropun parçası olarak JUNO kripto para birimini dürüst olmayan bir şekilde devralabildi (İngilizce “airdrop”, kripto endüstrisinde yaygın olarak kullanılan ve projeye dikkat çekmeyi amaçlayan bir pazarlama taktiğidir) jetonlarını veya madeni paralarını ücretsiz olarak vermek).

Başlangıçta, el koyma için talep edilen miktarın 121 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu. Ancak son günlerde, tüm kripto para birimlerinin fiyatları önemli ölçüde azaldı ve JUNO’nun fiyatı da bir istisna değildi. Sonuç olarak, 2,9 milyon JUNO’nun değeri 36 milyon dolara düştü.Anonim bir “balina”, topluluğa sürekli olarak jetonlarına el koymamaları için çağrıda bulundu. Ona göre, Juno Network geliştiricileri topluluğa zarar veren JUNO’yu gizlice satıyorlardı.

Kopyala-yapıştır kötüdür.  Kripto para geliştiricileri Juno, var olmayan bir cüzdana 36 milyon dolar gönderdi

Balina daha sonra topluluk daha önce sahip olduğu jetonları yaktığı veya kilitlediği takdirde “her doğrulayıcıya karşı yasal işlem” yapmakla tehdit etti.

Hikayenin ahlaki şudur: her zaman cüzdan adresinizi iki kez kontrol edin. İki defa. Gördüğünüz gibi, büyük projelerin geliştiricileri bile büyük miktarlarda operasyonlarda hata yapıyor.genel-22