(LR cephesinde) NASA astronotları Tom Marshburn ve Raja Chari ve (LR arkada) Almanya’dan Avrupa Uzay Ajansı astronotu Matthias Maurer ve NASA astronotu Kayla Barron ISS için fırlatmaya hazırlanırken.

NASA’nın Mürettebat-3 görevi, Uluslararası Uzay İstasyonunda altı ay kaldıktan sonra Perşembe günü Dünya’ya dönüyordu.

NASA astronotları Kayla Barron, Raja Chari ve Tom Marshburn’ün yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı astronotu Matthias Maurer ile SpaceX Dragon Endurance uzay aracı, bir gecede yörünge laboratuvarından ayrıldı.

23,5 saatlik geri dönüş yolculukları, onları Cuma günü (0443 GMT) saat 12:43’te Florida kıyılarından aşağı sıçrarken görmeli.

Crew-4’ün bir İtalyan ve üç Amerikan astronotunu ve üç Rus kozmonotunu geride bırakıyorlar. Ayrılmadan önce, Marshburn istasyonun komutasını Rus Oleg Artemyev’e devretti.

Görevleri sırasında, Crew-3, uzun vadeli görevlerde mahsul yetiştirme bilgisine katkıda bulunmak için uzayda biber yetiştirme, betonun uzayda nasıl sertleştiğini keşfetme ve Dünya izleme dahil yüzlerce bilimsel deney gerçekleştirdi.

Crew-3 komutanı Chari bir tweet’te “@Space_Station’da her gün @NASA_Astronotlar için #DünyaGünü’dür, çünkü insan ırkı olarak bildiğimiz ve sevdiğimiz her şeyi koruyan değerli katmanın ne kadar ince olduğunu görüyoruz.”

“Umarım @NASA araştırması, w/H20 saflaştırmasına ve karbondioksit azaltımına yardımcı olur, ancak gerisi bize kalmış.”

Şansölye Olaf Scholz, uzayda 12. Alman olan Maurer’e “yumuşak bir inişle iyi ve güvenli bir yolculuk” diledi ve Twitter’da “burada bizim için burada, Dünya’da bizim için çok önemli olan uzaydaki tüm yeni keşifler” için teşekkür etti.

Crew-3’ün seferi, ticari alan için giderek daha yoğun bir zamanda geldi.

Başka bir SpaceX Mürettebat Ejderhası ile gelip giden üç zengin işadamının yanı sıra Rus segmentine bir Soyuz uçağıyla uçan bir Japon misyonunu içeren özel bir mürettebatı karşıladılar.

ISS şimdi, 19 Mayıs’ta Florida’dan fırlatılacak olan mürettebatsız bir Boeing Starliner kapsülü ile kenetlenmeyi bekliyor.

NASA, astronotları Alçak Dünya Yörüngesi adı verilen uzay bölgesine taşımak için ikinci bir şirkete sertifika vermek istiyor ve onu Ay’a ve nihayetinde Mars’a yapılacak görevler için süper ağır uzay fırlatma sistemi (SLS) roketini geliştirmeye bırakıyor.


SpaceX, ISS’ye dört astronot gönderiyor


© 2022 AFP

Alıntı: ISS’de (2022, 5) altı ay kaldıktan sonra Dünya’ya dönen astronot ekibi, 8 Mayıs 2022’de https://phys.org/news/2022-05-astronaut-crew-earth-months-iss.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1