HEPA filtreleri, her bir alerjeni veya potansiyel bulaşıcı parçacığı ortadan kaldırdıklarından gerçekten, gerçekten emin olmak isteyenler için akıllı evlerde giderek daha yaygın bir seçenek haline geldi. Genellikle hava temizleyicilerinde bulunan bir HEPA (yüksek verimli partikül hava) filtresi, 0,3 mikron veya daha büyük partiküllerin en az %99,97’sini çıkarmak için tasarlanmıştır.

Böyle yüksek verimli bir filtre, siz süpürürken tıkanma parçacıklarıyla hızla dolabilir; bu, kullanıcıların da bunları düzenli olarak temizlemeye hazır olması gerektiği anlamına gelir. Ancak HEPA filtreleme, cihazınızın kullandığı filtre türüne bağlı olarak karmaşıklaşabilir. Elektrikli süpürgelerdeki HEPA filtreleri hakkında bilmeniz gereken önemli SSS’leri gözden geçirelim.

Tüm vakum filtreleri HEPA mı?

Hayır ve bu zor olabilir. a gerçek HEPA filtresi yukarıda bahsettiğimiz şeydir — 0,3 mikron veya daha büyük parçacıkların en az %99,97’sini yakalayacak şekilde derecelendirilmiş bir filtre. Bu, virüsler, evcil hayvan kepeği ve hatta en küçük polen parçacıkları gibi tehlikeli olabilecek her şey dahil olmak üzere çok sayıda hava parçacığıdır. Yakalama, birkaç filtrenin aslında gerçek HEPA olması ve ev tipi elektrikli süpürgelerde daha da nadir olmalarıdır.

Bu, pazarlama tanıtım yazılarının vakum filtrelerinin HEPA olduğunu iddia etmesini engellemez, genellikle “HEPA” veya “HEPA benzeri” kelimelerini “Bu gerçekten iyi bir filtre, çocuklar” ima etmek için kullanır. Gerçek HEPA filtreleri büyüktür ve genellikle kalın sütunlar şeklindedir: Bu, onları elektrikli süpürgelerde nadir ve filtreler için çok yeri olan hava temizleyicilerde daha yaygın hale getirir. HEPA düzeyinde filtrelemeyi bazı büyük teneke kutularda ve dikey elektrikli süpürgelerde, genellikle olası tüm toz parçacıklarını yakalamak için gelişmiş sızdırmazlıkla birleştirilmiş olarak bulabilirsiniz, ancak bunu sertifikalı bir HEPA filtresiyle karıştırmayın.

Gerçek bir HEPA filtresini temizleyebilir misiniz?

Tam olarak değil. Neredeyse her durumda, HEPA filtreleri tamamen değiştirilmek üzere tasarlanmıştır. Bir HEPA filtresi kalıcı olarak işaretlenmişse, neredeyse kesinlikle gerçek bir HEPA filtresi değildir.

HEPA filtreleri partikülleri filtrelemede çok etkilidir, yakaladıkları partiküllerin çoğu filtrenin alt tabakasının derinliklerine gömülür. Bu, bir HEPA filtresini vakumlayarak temizleyemeyeceğiniz anlamına gelir; bu, yalnızca yüzey parçacıklarının bir kısmını alır ve filtreye kalıcı olarak zarar verme olasılığını artırır.

HEPA filtreleri de yıkanmak üzere tasarlanmamıştır. Gerçek bir HEPA filtresini yıkamak, filtreye kolayca zarar vererek artık düzgün şekilde filtreleyememesine neden olabilir. Ayrıca, yıkayarak çıkaracağı partikül miktarı zaten az olacaktır.

HEPA benzeri bir filtreyi nasıl temizlersiniz?

Dyson Zone kulaklığa takılan filtreler.

Pekala, gerçek HEPA olmayan ama kalıcı olacak şekilde tasarlanmış vakum filtrelerine ne dersiniz? Onları nasıl yıkıyorsun? Her zaman olduğu gibi, kılavuzu okumak ve ne tür bir temizlik önerdiğini görmek iyi bir fikirdir. Filtreyi yıkamak uygunsa, az miktarda deterjanla soğuk (sıcak değil) su altında, su temiz akana kadar çalıştırın. Bundan sonra, filtreyi tamamen kuruyana kadar yaklaşık 24 saat boyunca havada kurumaya bırakmak önemlidir. Aksi takdirde, filtre elektrikli süpürgeye geri takıldığında biraz nem küf sorunlarına neden olabilir.

HEPA benzeri filtreniz veya gerçek HEPA’nız daha büyük parçacıkları yakalamak için bir ön filtreye sahipse, bunları her zaman çıkarmalı ve birkaç ayda bir yıkamalısınız. Ön filtreler sağlamdır ve neredeyse her zaman kalıcı olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle sık yıkama onlara zarar vermez.

HEPA vakum filtrelerini ne zaman değiştirmeniz gerekir?

HEPA vakum filtresinin ne zaman değiştirileceği kullanıma göre değişebilir. Genel olarak, konut kullanımındaki HEPA filtreleri, değiştirilmeleri gerekmeden önce iki ila üç yıl sürebilir. Ticari senaryolarda, HEPA filtreleri birkaç ayda bir değiştirilir. Genel “HEPA” filtrelerin de birkaç ayda bir temizlenmesi gerekebilir, özellikle elektrikli süpürgeler ve benzeri modellerde kullanılan daha küçük filtreler. Kılavuzlar daha spesifik bilgiler sağlayabilir. Ayrıca bir filtrenin amacını aştığına dair işaretler de vardır – küflü kokular veya ani alerji geri dönüşü, cihazınızın modelini aramanın ve uyumlu bir yedek filtre sipariş etmenin zamanının geldiğini gösterebilir.

Peki ya robotik elektrikli süpürgeler? HEPA filtreleri var mı?

irobot roomba i7+ inceleme filtreleri.
Terry Walsh/Dijital Trendler

hayır. Bazıları yine HEPA kelimesini kullanabilse de, robot elektrikli süpürgeler gerçek HEPA filtrelemesi için çok küçüktür. Bununla birlikte, modeller, parçacıkları yakalama konusunda hala sağlam bir iş yapan yüksek verimli filtreler kullanabilir. Örneğin iRobot, yüksek verimli Roomba filtrelerinin köpek ve kedi tüylerinin %99’unu yakalayabilir

Roomba filtreleri yıkanabilir mi?

Hayır, Roomba filtreleri genellikle sıvı ile temas edecek şekilde tasarlanmamıştır, bu da onlara zarar verebilir. Ancak, temel filtreler zaman zaman temizlenecek şekilde tasarlanmıştır çöpü çıkarmak için filtreyi çöp kutusuna vurarak. Yukarıda bahsettiğimiz yüksek verimli filtrelerin çoğu zaman tamamen değiştirilmesi gerekir.


genel-19