Devlet kurumu Roscosmos’un basın servisi başkanı Dmitry Strugovets, YouTube’un Roscosmos CEO’su Dmitry Rogozin’in katılımıyla Roscosmos Media kanalından tüm videoları kaldırdığını duyurdu.“YouTube, Roscosmos Devlet Şirketi Genel Müdürü Dmitry Rogozin’in katılımıyla tüm videoları Roscosmos Medya kanalından kaldırdı: röportajları, Donbass sakinlerine insani yardım göndermeye katılım kayıtları, Vostochny Kozmodromu ziyaretleri”— Strugovets Telegram kanalında yazdı.

Basın servisi başkanına göre, toplamda yaklaşık 5 milyon izlenme sayısıyla kanaldan yaklaşık 20 video kaldırıldı. “Amerikan Özgür Konuşması Hakkında Bilmeniz Gereken Tek Şey Bu”ekledi.

Daha sonra Strugovets, Rogozin’li bazı videoların hala mevcut olduğunu, YouTube’un ise Roscosmos’un başkanının katılımı olmadan videoları engellemeye başladığını sözlerine ekledi. “Örneğin, “Rusya-1” havasının Amerikan uzay ders kitabı hakkında, SSCB’nin Dünya’ya yakın uzayın gelişimindeki başarılarını tamamen görmezden gelen kaydı”– basın servisi başkanı dedi.

Bu arada, Dmitry Rogozin buna zaten tepki gösterdi. Telegram kanalında şunları yazdı: “Amerikan sansürü, yalnızca dünya vizyonlarına uygun olanı izlemek istiyor. Eh, bizim kendi tarih anlayışımız var. Mevcut Avrupa Birliği’nin tüm ordularının bize karşı savaştığı Napolyon ordusunu yenen Rusya olduğu gerçeğinden oluşuyor. En büyük süper gücü, Sovyetler Birliği’ni inşa eden Rusya’ydı. Berlin’i alan Kızıl Ordu, Wehrmacht’ın bir parçası olarak, mevcut Avrupa Birliği ülkelerinin tüm ordularını ve askeri fabrikalarını yenerek, yine Üçüncü Reich tarafından toplandı. Dünyada uzayı fetheden ilk Rus adam Yuri Gagarin’di. Gözlerini acıtıyor mu?”.

Ve sonra Dmitry Rogozin, kendi kompozisyonunun “Ruslar” şarkısı için bir video klip yayınladı. “Müzik yazarı arkadaşım, Rus kalpli Kazak yetenekli bir müzisyen, İlyas Autov, sözler bana ait ve şarkıda çıkan koro, bunlar Baykonurlu adamlar”, — yazdı Dmitry Rogozin. Klibi bu linkten izleyebilirsiniz.genel-22