Etkileşim halindeki iki galaksiyi gösteren güzel bir görüntü, orijinal olarak karanlık enerjiyi incelemek için tasarlanmış bir kamera tarafından yakalandı. Bu görüntüdeki iki gökada, NGC 1512 ve NGC 1510, 400 milyon yıldır bir araya gelme sürecinde olan etkileşim halindeki bir çiftin parçasıdır. İkisi yakınlaştıkça, yerçekimi tarafından birbirine çekilirken, güçler yıldız oluşumunu hızlandırıyor ve birçok yeni yıldız doğuyor.

Etkileşim halindeki gökada çifti NGC 1512 ve NGC 1510, Cerro Tololo Amerika Kıtası Gözlemevi’ndeki Víctor M. Blanco 4 metrelik Teleskopu üzerinde son teknoloji bir geniş alan görüntüleyici olan Karanlık Enerji Kamerası’ndan alınan bu görüntüde merkez sahneyi alıyor. , NSF’nin NOIRLab Programı. Dark Energy Survey/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA Görüntü işleme: TA Rektörü (Alaska Üniversitesi Anchorage/NSF’s NOIRLab), J. Miller (Gemini Observatory/NSF’s NOIRLab), M. Zamani & D. de Martin (NSF’nin NOIRLab’ı)

Resmin solundaki daha büyük gökada olan Galaxy NGC 1512, Samanyolumuz gibi bir çubuklu sarmal gökadadır. Küçük ortağı gökada NGC 1510, bir cüce merceksi gökadadır, yani bir sarmal gökadanın ve bir kısmı eliptik gökadanın bazı özelliklerine sahip olan küçük bir gökada türüdür.

Aralarındaki ışık akışında görülen yerçekimi kuvvetlerinin şekillerini genişletip yıldız oluşumuna güç vermesiyle, ikisi birleşirken daha büyük galaksiden uzanan toz ve gaz dallarını görebilirsiniz. Sonunda ikisi birleşmelerini tamamlayacak ve tek bir galaksi olacak.

Çift, güney yarımkürede görülebilen Saat Takımyıldızı’nda veya Sarkaçlı Saat’te bulunur. 60 milyon ışıkyılı uzaklıkta, DECam olarak da bilinen NOIRLab’ın Karanlık Enerji Kamerası kullanılarak ayrıntılı olarak görüntülendiler. Cerro Tololo Amerika Kıtası Gözlemevi’ndeki Víctor M. Blanco 4 metrelik Teleskopu üzerinde bulunan bu alet, Karanlık Enerji Araştırması adlı bir projede karanlık maddeyi araştırmak için tasarlandı.

Bu proje, karanlık enerji hakkında daha fazla bilgi edinmek için geniş uzay alanlarına baktı ve gözlemler 2019’da sonuçlandı. O zamandan beri, DECam, bu galaktik etkileşim görüntüsü gibi diğer verileri toplamak için iyi bir şekilde kullanıldı.

DECam “topla”[s] teleskobun 4 metre genişliğindeki (13 fit genişliğinde) aynasından yansıyan yıldız ışığı, kabaca bir yarı kamyonun ağırlığına sahip devasa, alüminyum kaplı ve hassas şekillendirilmiş bir cam parçası,” NOIRLab açıklar

Yaklaşık bir metre (3,3 fit) çapında bir düzeltici lens de dahil olmak üzere, DECam’in optik iç kısımlarından geçtikten sonra, yıldız ışığı 62 şarj bağlantılı cihazdan (CCD) oluşan bir ızgara tarafından yakalanır. Bu CCD’ler sıradan dijital kameralarda bulunan sensörlere benzer ancak çok daha hassastır ve cihazın NGC 1512 ve NGC 1510 gibi soluk astronomik nesnelerin ayrıntılı görüntülerini oluşturmasına olanak tanır.”


genel-19