Bu haftanın başlangıç ​​haberlerini ve trendlerini ilk kez insan bakış açısıyla ele alan Startups Weekly’ye hoş geldiniz. Bunu gelen kutunuza almak için buradan abone olun.

Başka fırsatların peşinde koşarak işlerini bırakan insanların ekonomik eğilimi olan Büyük İstifa, sert bir gerçekle karşılandı: Büyük Sıfırlama.

Bu hafta, risk sermayesi yatırımcılarından büyük ölçüde 1 milyar doların üzerinde değere sahip olan bir dizi teknoloji şirketi, işgücünde azalma olduğunu açıkladı. 24 saatten daha kısa bir sürede üç işten çıkarma hikayesi yazdım, pandeminin başlangıcından beri yaşamadığım bir tempo. Bu hikayeler aynı ledlere sahip olabilir, ancak önemli ölçüde farklı hissediyorlar.

Başlangıçların pandeminin ani şokuna tepki olarak çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldığı öncekinden farklı olarak, bugünün teknoloji şirketleri – az ya da çok – kendi disiplin eksiklikleri nedeniyle kesintiler yapıyor. Bir salgına hazırlıksız yakalanmış bir kurucuya, patlamanın sonsuza kadar sürmeyeceğini bilmesine rağmen fazla para harcayan ve şimdi yükselmelerine yardımcı olan aynı çalışanları işten çıkaran bir kurucudan daha fazla empati duyuyorum. Whiplash, bazı eski çalışanlardan duyduğuma göre, yetersiz kalıyor.

Büyüme yanıltıcıdır ve bir kurucunun işinin bir parçası da, kendi ölçeğini büyütmek için gerekli adımları atmaktır, ancak aynı zamanda değişimin kaçınılmaz olduğunu da hatırlamamız gerekir. Özellikle ürün pazarına giren yeni başlayanlar için, hayatta bir kez karşılaşılabilecek bir etkinlik sırasında uyum sağlanır.

2020’deki işten çıkarmalarla 2022’deki işten çıkarmalar arasındaki en büyük fark, potansiyel olarak bir can simidi olan nakittir. Başlangıçlar, son iki yılda daha büyük ortalama anlaşma boyutları sayesinde büyük miktarlarda sermaye topladı; yani bir zamanlar faydaları veya adayların tekliflerini tatlandırmak için kullanılan sermayenin bir kısmı piste dönüyor olabilir. SaaStr başkanı Jason Lemkin, Twitter’a iyi koy: “Birçok startup da şansını yaverdi ve covid turları nedeniyle bankada yıllarca yaşadı… aksi halde sahip olamayacakları sermaye.”

Eğer bir kurucuysanız, şimdi bu savurgan harcamaların bir kısmını unutmanın ve sahip olduklarınızı korumaya odaklanmanın tam zamanı. Çalışanlar için, hangi elektronik tabloları retweetlemem gerektiğini bana bildirin. Daha fazla fikir için, geçen haftaki tüm teknik işten çıkarmaların bir özetini okuyun ve ardından piyasada nasıl gezineceğinize dair tavsiyeler için TechCrunch+’a gidin.

Haber bülteninin geri kalanında, baharatlı girişim şirketi pivotlarından, fintech dramasından ve özel dünyalarda kapsayıcı bir oyun ikilisinden bahsediyoruz. Her zaman olduğu gibi, bu bülteni bir arkadaşınıza veya Twitter’da beni takip ediyor veya bloğum.

Hesaplaşmaya rağmen hangi girişim firmaları artıyor?

Bir dizi girişim firması bu hafta ya yeni fonlar ya da yeni stratejiler duyurmak için haberler yaptı. Afore’nin durumunda, her ikisi de. Ön tohum firması TechCrunch’a 150 milyon dolarlık bir fon kapattıklarını ve standart bir anlaşma ile bir tür şirket içi hızlandırıcı tanıttıklarını söyledi. İleride, kabul edilen herhangi bir şirket, para sonrası 10 milyon dolarlık bir değerlemede 1 milyon dolar alacak. Y Combinator’da pek de ince olmayan bir kazı ve Afore’nin değişen bir pazarda öne çıkmasının bir yolu.

İşte bu yüzden önemli: Afore fikrini değiştiren tek firma değil. Backstage Capital bu hafta bana 200 şirkete yatırım yaptıktan sonra, şimdi sadece mevcut portföyünde takip kontrolleri yapacağını söyledi. Şimdilik, şirket yönetim altındaki varlıkları büyütüyor olsa da, bu net yeni Backstage şirketi olmadığı anlamına geliyor.

Ayrıca, Unusual Ventures’ın 485 milyon dolarlık yeni fonunun etkileyici bir tam zamanlı yardım vaadi ile geldiğini duyuyoruz. Erken aşamadaki kurucular, koltuğunuzda olmak için kesinlikle stresli bir zaman – ama aynı zamanda çok önemli bir zaman.

Resim Kredisi: Andriy Onufriyenko (yeni bir pencerede açılır) / Getty Resimleri

Stripe, Plaid ile dama oynuyor

Bu hafta Equity’de en sevdiğiniz üçlü Stripe ve Plaid draması hakkında sohbet etti. Arka plan için, Stripe kısa süre önce müşterilere, müşterilerinin banka hesaplarına doğrudan bağlanma, finansal verilere erişme ve işlemleri yönetme olanağı sağlayacak yeni bir ürün duyurdu. AKA, tam olarak Plaid’in yaptığı şey.

İşte bu yüzden önemli: Plaid CEO’su ve kurucu ortağı Zach Perret, bir tweet’te Stripe’a gölge düşürdü ve şirketin Plaid ile önceki ilişkisini rekabet avantajı elde etmek için kullanmış olabileceğini öne sürdü. Podcast’te fintech’in tamamen örtüştüğünden ve aylarca birbirleriyle rekabet ettiğinden bahsettik, ancak bu bir gerilimin en açık örneği gibi geldi. Tüm incelememiz için podcast’i dinleyin – ve neden kurucular için yararlı bir veri noktası olabilir.

Kesintisiz Gözler Casus Arka Plan Deseni

Resim Kredisi: filo / Getty Images

Sadece kapsayıcı olalım

Gözünüzden kaçmış olabilecek haftanın anlaşması için, elimde iki tane var! Walnut ve Line, seçkin endüstrilere kapsayıcı oyunlar getiren iki girişimdir. Bu hafta 110 milyon dolarlık A Serisini açıklayan Walnut, sağlık faturaları için şimdi satın al, sonra öde ürünü geliştirdi ve 25 milyon dolarlık çoğunluk borç finansmanı sağlayan Line, düşük gelirli insanlara daha kolay erişim yolu sunmak istiyor. acil nakit.

İşte bu yüzden önemli: Bu girişimler, eğer başarırlarsa, kurumlarımızdan mahrum bırakılanlar için engelleri ortadan kaldıran teknolojinin vaadinin altını çizecektir. Bu yüzden, yeni hedefim olarak zenginlik, erişim ve eğitim açısından fintech’i alıyorum.

Beyaz arka planda soyut çok renkli eğri grafiğinin dijital olarak oluşturulmuş görüntüsü.

Beyaz arka planda soyut çok renkli eğri grafiğinin dijital olarak oluşturulmuş görüntüsü.

hafta boyunca

TechCrunch’ta görüldü
Dijital sağlık girişimleri, Roe sonrası bir dünya için hazırlanıyor

MVP’niz ne minimal, ne uygulanabilir ne de bir ürün

Roe v. Wade tersine çevrildiğinde, dönem izleme uygulamanızı silmeniz gerekir mi?

Peloton’un mücadelelerin ortasında %20’ye kadar hisse satmayı düşündüğü bildiriliyor

TechCrunch+’da görüldü

UiPath’in düşen değerlemesinin en altına inmek

Psychedelics startup’ları tüketici pazarlarına doğru uzun bir yolculuğa çıkıyor, ancak bu 5 VC yolculuğa çıkıyor

Büyük İstifa sırasında bir bütçeyle en iyi başlangıç ​​​​yeteneklerini işe almak

Bir sonrakine kadar,

Ngenel-24