Kendi ürünlerinizi satabileceğiniz sayısız platform var. Çevrimiçi bir açık artırma ile doğal olarak iyi bir fiyat elde etmeye çalışırsınız. Ama kendine teklif vermemelisin. Bu tehlikeli olabilir.

Çevrimiçi bir açık artırmada, kullanıcılar istenen ürünü elde etmek için birbirlerini geçmeye çalışırlar. Kural olarak, fiyat artmaya devam eder. Bu, eBay ve diğer yaygın platformlarda yaygın bir uygulamadır. Bununla birlikte, fiyatı daha da yükseltmek için ikinci bir hesapla kendi teklifinize teklif vermemelisiniz.

Çevrimiçi bir açık artırmada sahte tekliflere izin verilmez

“Shill ihale”, satıcıların kendi teklifleriyle mallarının fiyatını artırdığı uygulamanın adıdır. Arkadaşları sahte tekliflere teşvik etmek kadar yasaktır. Daha fazla gelir elde etmek isteyip istemediğiniz veya teklifin çok düşük olup olmadığı önemli değil.

Alman mahkemeleri, “shill-bidding” davalarına ilişkin önceki kararlarında, alıcıların sahte tekliflerle pazarlıktan mahrum kalması durumunda yüksek zararlar bekleyebileceklerini göstermişti. Stiftung Warentest’teki hukuk uzmanları ayrıca, çevrimiçi bir açık artırmada kendi tekliflerine sahte teklifler veren satıcıların gelecekte kendilerini dolandırıcılık için mahkemede bulabileceklerini varsayıyorlar. O zaman en azından ağır bir para cezası, hatta hapis cezasıyla karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca Okuyun: Ebay’e Teklif Vermenin Mükemmel Zamanı

Mağdurlar dolandırıcılığı hızlı bir şekilde bildirmelidir

Bu arada: Ürün testçilerine göre, sahte tekliflerle bir pazarlıktan mahrum kalırsanız, yalnızca çevrimiçi açık artırma portalıyla değil, aynı zamanda doğrudan kolluk kuvvetleriyle de iletişime geçmelisiniz. Tazminat taleplerinin yerine getirilmesinin tek yolu budur.

Elbette, örneğin tedarikçinin arkadaşları ürün için teklif verdiğinde, bu tür sahtekarlıkların kanıtlanması zordur. Bu arada, bu bir satıcının çalışanları için de yasaktır. Ancak makul bir şüpheniz varsa, süreci ekran görüntüleri ile belgelemek en iyisidir.

dpa’dan gelen bilgilerle

kaynakgenel-25