Bob Metcalfe, 1980’lerde 3Com Corp’ta yeni bir ağ teknolojisi olarak dünyaya Ethernet satarken, akıllıca bir satış noktası vardı: Daha fazla satın alırsanız, üründen daha fazla değer elde edersiniz.

Bir zamanlar arsız bir argüman olan şey daha derin bir gerçeği gizledi: ağlar ne kadar çok şey bağlasa o kadar değerlidir.

Daha sonra Bob Metcalfe, “Metcalfe Yasası” olarak adlandırılan şeyi formüle ederek bahsettiği şeyi rafine etti. Bu yasa, “ağa katılan varlıkların sayısının karesi kadar ağın değerinin arttığını” söylüyor, varlıklar bilgisayar olabilir, aynı zamanda Facebook örneğinde olduğu gibi insanlar da olabilir. Değer, oluşturulabilecek bağlantı sayısı olduğu için karedir.

Bob Metcalfe’ye göre, bu şekilde daha iyi hale gelen şeyler, onun “ağ etkileri” dediği şeye sahiptir; bu, daha fazla katılımcının erdemli bir döngüde daha fazla katılımı teşvik ettiği bir tür merkezcil kuvvettir. Facebook bunun kanıtıdır: Ne kadar çok katılımcı, o kadar çok katılımcı.

“Anahtar bağlantıdır”

Bob Metcalfe, hukuku için davasına hala ince ayar yapıyor ve yol boyunca öğreniyor. Bob Metcalfe, New York City’deki resmi olmayan bir toplantıda, “Web3’te her türden ağ etkisi olacak” dedi. bilgi grafiği konferansımeraklıların teknolojileri, teknikleri ve en iyi uygulamaları paylaştığı bir konferans.

Etkinlikte ZDNet’e konuşan Bob Metcalfe, “İlk kez, ağlar tarafından tam olarak ne tür değerler yaratıldığını söylemeye çalışıyorum” dedi. Bob Metcalfe, “Bugün öğrendiğim şey, bilgi grafiklerinin merkezileştirilmedikleri takdirde çok daha ileri gidebileceğidir” dedi. “Anahtar bağlantıdır.”

Günün erken saatlerinde KGC’nin ana sahnesinde ” başlıklı bir konuşma yapmıştı.Web3’te Ağ EtkileriBu konuşmada Bob Metcalfe, “ağların birçok yönden değerli olduğunu” açıkladı. “Veri toplama” değeri sağlarlar, birçok katılımcıdan veri alma yeteneği sağlarlar. Paylaşım, sabit disk veya dosya paylaşımı gibi. Bob Metcalfe’ye göre Netflix , “dağıtım değerine sahiptir – içeriği dağıtırlar ve değeri vardır.”

Bob Metcalfe, bilgi grafiklerini bağlantı ile birleştiren girişimlere dayalı olarak yeni değer yaratma biçimleri olacağına inanıyor. Etkinlik, 2013 yılında kurulan ve resmi merkezi Ljubljana, Slovenya’da ve ofisleri Cebelitarık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan OriginTrail adlı böyle bir girişim tarafından organize edildi. Bob Metcalfe, OriginTrail’in danışmanıdır.

Merkezi olmayan bir bilgi grafiği

OriginTrail, düğümleri ağa bağlanabilen bir bilgi grafiği olan ilk “merkezi olmayan” bilgi grafiği dediği şeyi yaratır.

Temel fikir, blok zinciri “katman 1” teknolojileri öğelerin kimliğini doğrularken, OriginTrail’in dağıtılmış bilgi grafiği “katman 2″ teknolojisi, kimliği doğrulanmış öğeleri sorgulamanıza ve bunlarla etkileşime girmenize olanak tanır. Benzersiz olan her şey, web’deki URL’lere benzer bir Evrensel Varlık Bulucu’ya (UAL) sahiptir. UAL’lerin, ” için W3C spesifikasyonuna uyması amaçlanmıştır.merkezi olmayan tanımlayıcılar“. Form, “dağıtılmış bilgi grafiği” için “dkg://” tanımlayıcı etiketinden önce gelen ve ardından belirli öğenin adresi gelen bir HTTP adresi gibi görünür.

İşlemler, insanlar internette benzersiz bir UAL ile – basit bir “oluştur” ifadesi aracılığıyla – bir şeyler “yayınladığında” gerçekleşebilir, bu daha sonra düğümlerin merkezi olmayan bilgi grafiği tarafından kaydedilir, şu anda iki bin numaraya sahiptir. .

Yayınlanan her şey tek bir varlıktır, dijital bir ikizdir, bu nedenle spor ayakkabı veya viski gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil edebilir. Rakic’in açıkladığı gibi “o grafiğin durumunu kontrol eden” başka bir tarafa UAL’ye sahip NFT’yi vererek satılabilir.

Düğümlerin her biri, toplu grafiğin parçalarını içeren grafik veritabanlarına sahiptir ve tümü, blok zincirlerin nasıl çalıştığına benzer şekilde izinsiz, eşler arası çalışır. Blok zincirlerde olduğu gibi, yayınlanan öğeleri doğrulamak için düğümleri çalıştıranlar, bu öğeleri yayınlayan kişiler tarafından ödüllendirilir.

Semantik Web3

OriginTrail’in bilgi grafiği birkaç katman 1 blok zincirine dayanır, ancak şirket yakında Polkadot blok zincirinin bir işlevi olarak çalışan kendi blok zincirini tanıtacak. Kurucu ortak ve CTO Branimir Rakic’in teknik bir sunum sırasında açıkladığı gibi, “blockchain’ler iyi veritabanları değil”. Branimir Rakic, blok zincirlerin sorgulanabileceğini, ancak bunun sınırlı bir şekilde yapılabileceğini söyledi.

Branimir Rakic, ihtiyaç duyulanın blok zincirlerin üzerinde bir “anlamsal ağ” olduğunu ve şirketin dağıtılmış bilgi grafiği ile sunduğu şey olduğunu savunuyor.

Branimir Rakic, Tim Berners-Lee’nin semantik web kavramını Web3 ile birleştirerek “Semantik Web3″ü elde edeceğinizi söyledi.

OriginTrail’in yaklaşımı, Ethernet’in yaratıcısı tarafından selamlandı

Metcalfe, “OriginTrail’in yaklaşımının izlediği yönü seviyorum” dedi. Bob Metcalfe, “Tüm bu unsurlar – DeFi, DOA, kripto para birimleri – Web3’ün tüm merkezi olmayan unsurları, değer paylaşımı yönünde ilerliyor” dedi.

Bob Metcalfe, merkezi olmayan bilgi grafiklerinin yapay zeka için bir tür sonsuz baharı mümkün kılacağını da belirtti. “AI, 1968’de yüksek lisans öğrencisiyken icat edildi” dedi. Bob Metcalfe, “Yıllarca yapay zeka önce yükseldi, sonra aşağı indi ve yapay zekanın verisi bittiği için aşağı indi,” diye açıkladı Bob Metcalfe, “AI verilerle ilgilidir.”

“Eh, düşmeyecek, yükselmeye devam edecek çünkü merkezi olmayan bilgi grafikleri yapay zekaya giderek daha fazla veri verecek. »

On yıl boyunca startup yarışması jürisi olarak görev yapan Bob Metcalfe’ye ZDNet tarafından OriginTrail’in bir işletme olarak başarı şansını nasıl değerlendirdiği soruldu. Bob Metcalfe, teknoloji hakkında “Bunun zayıf yanı, sıradan insanlara açıklanamayacak kadar karmaşık olmasıdır” dedi. OriginTrail teknolojisi biraz ara katman yazılımı gibidir, yalnızca bir avuç insanın ilgisini çekme eğiliminde olan bir kategoridir. “Evet ve ben onlardan biriyim” diye ekledi.

Teknolojinin karmaşıklığına rağmen, “yaptıkları şey, şeylerin evrimi ile adım adımdır”. Daha da önemlisi, danışman rolünü kabul etti çünkü şirketin yaptıklarından, orada olacak yeni değer biçimlerini öğreniyor.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15