ESA astronotu Matthias Maurer ve Expedition 66 ekip arkadaşlarının Uluslararası Uzay İstasyonunun yeniden canlanmasını deneyimledikleri video klip. Bu yazının altındaki video 8 kat hızlandırılırken bu GIF 32 kat hızlandırılmış.

ESA astronotu Matthias Maurer ve Expedition 66 ekip arkadaşları ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) içeriden yörüngesel yeniden canlanmasını deneyimlemek için sıraya girin. Bu video, gerçek zamana göre 8 kat daha hızlıdır.

Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya çevresinde yaklaşık 400 km (250 mil) hızla uçmaktadır. Yörüngesini korumak ve atmosferdeki moleküller tarafından oluşturulan ve İstasyonun günde yaklaşık 100 m irtifa kaybetmesine neden olan atmosferik sürtünmenin etkilerinin üstesinden gelmek için periyodik olarak yeniden başlatılır.

Bir Uzay İstasyonu yörüngesel yeniden başlatma manevrası, istasyona gelen gelecekteki ziyaret eden araçlar için aşamalandırmayı da optimize eder. Mart 2022’de ISS, Rusya’nın ISS Progress 79 kargo gemisini kullanarak yörüngesel bir yeniden başlatma gerçekleştirdi. Motorlarını birkaç dakika ateşleyerek, istasyon bir mürettebat gemisi yörünge buluşma ve iniş operasyonları için uygun irtifaya getirildi.

Manevra sırasında istasyon içindeki astronotlar aynı hız ve yönde uçmaya devam ediyor. Astronotlar istasyonun içinde hareket ediyor gibi görünse de, aslında desteği alan ve etraflarında hareket eden ISS’dir.

Kredi: ESA/NASAuzay-2