Yayınlandı : 08/05/2022 – 00:05

Ukrayna’daki Rus saldırısından bu yana, korkunç “siber Pearl Harbor” manşetlere çıkmadıysa, Ukrayna’nın ve tesadüfen Avrupa’nın geri kalanındaki dijital altyapılara yönelik saldırılar gözlemlendi. Bu nedenle, 11 Mayıs’ta Paris Siber Zirvesi’nin 4. baskısının organizatörleri, bu sözde hibrit savaşın sonuçlarını analiz etmek için 300 Avrupalı ​​karar vericiyi ve 15 ulustan siyasi temsilciyi davet etmeye karar verdiler. yavaş ama emin adımlarla tüm dünyaya yayılıyor.

Ukrayna’da savaşa girildiği gün, birçok uzman Rusya’nın büyük ölçekli bir bilgisayar saldırısı başlatmasını bekliyordu. Evet bu küreselleşmiş melez çatışma Avrupa’nın kritik altyapılarına yönelik saldırılarda bir artış ile siber uzaydaki çatışma yine de çok gerçek. Tüm sosyal ağları kirleterek yanlış bilgilendirme alanında da yayılan bir çatışma.

Avrupa’daki ilk siber savaşa mı tanık oluyoruz? 15 ulustan 300 Avrupalı ​​karar verici ve siyasi temsilcinin üzerinde durduğu soru budur. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Dijitalden Sorumluesnasında Paris Siber Zirvesi 11 ve 12 Mayıs. Paris Siber Zirvesi’nin organizatörü Sébastien Garnault, Cyberdefense Europe savaş düzenine giriyor, diyor:

Çatışmayla bağlantılı siber uzayda iki cephenin açıldığını görüyoruz. Teknolojik olarak tanımlanan biri, sabotaj eylemlerinin düşmanın maddi kapasitelerine zarar vermesine izin verir. Hedefi nüfuslar arasındaki fikir savaşını kazanmak olan sosyal ağlar üzerinde bu azgın nüfuz savaşıyla çevrimiçi bilgi cephesi ortaya çıktı. Bu siber çatışma sadece Ukrayna bölgesi ile sınırlı değil ve tüm Avrupa’yı ilgilendiriyor.

Ancak AB ülkeleri de aynı zorluklarla, özellikle siber güvenlikten sorumlu personelin yetkinliği ile karşı karşıya kalmakta, aynı zamanda bu şirketler gibi veya yaşamakta oldukları kişisel verilerin korunmasının önemine ilişkin nüfuslarının eğitim sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. ülkelerinde dijital dönüşümü uygulamakta zorluk çekiyorlar. Bu nedenle Avrupalı ​​dijital karar vericilerin çoğunu birlikte çözüm bulmak için Paris Siber Zirvesine davet ettik.

Ukrayna’daki savaş, çabalarımızı birleştiremezsek neler olabileceğinin dramatik bir örneğini verdi. Bu çatışmada görüyoruz ki, evet! Ortak bir cephe oluşturmalıyız çünkü evet, Avrupalılar ortak tehditlerle karşı karşıya. Ancak öte yandan, Avrupa düzeyinde siber uzayda açık bir çatışmaya girişmeye tamamen hazır değiliz. Her ülkenin normalde payına düşeni yapması gereken bir hibrit savaş. »

Bunun içinde Siber Savunma AvrupaFransa, devlet altyapılarına yönelik bilgisayar tehditlerini savuşturabilen kendi cihazlarına zaten sahip olma avantajına sahip olacak. 2018’den beri, ordunun emrinde siber uzayda saldırı sistemleri var örneğin, olası bir saldırganın ülkesinde doğrudan misilleme yapmak. Fransız kuvvetleri 3.600’den fazla siber savaşçıdan oluşuyor ve Fransa, 1.000 ek uzman istihdam etmeyi ve 2025 yılına kadar bu sayıyı 5.000’e çıkarmayı planlıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, zayıf halkası, sivil toplum düzeyindedir. bilgisayar korsanlarının günlük saldırılarına maruz kalan özel şirketler, hastaneler ve hatta yerel topluluklar.

Ayrıca okuyun: Fransa, siber suçlarla mücadele için “Siber Kampüsünü” açtı

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa bize [email protected] adresinden yazabilirsiniz.genel-10