Hubble’ın 2021 Jüpiter görüntüleri, birkaç yeni fırtınanın damgasını vurduğu çalkantılı atmosferinin sürekli değişen manzarasını takip ediyor. Kredi: NASA, ESA, A. Simon (NASA-GSFC) ve MH Wong (UC Berkeley); Görüntü İşleme: J. DePasquale (STScI)

<span class="glossaryLink" aria-describedby="tt" data-cmtooltip="

Jupiter
Jupiter is the largest planet in the solar system and the fifth planet from the sun. It is a gas giant with a mass greater then all of the other planets combined. Its name comes from the Roman god Jupiter.

” data-gt-translate-attributes=”[{” attribute=””>Jupiter is the fifth planet from the Sun. It is a gas giant, and the largest and most massive planet in our Solar System. It is famous for its ‘stripy’ appearance and for the Great Red Spot.

Orbiting between Mars and Saturn, Jupiter is the fifth planet from the Sun. With a mass more than 317 times that of Earth, it is by far the most massive planet in the Solar System. Jupiter is a gas giant, which means it is mostly made up of hydrogen and helium, much of which is in the gaseous state. Jupiter probably does have a rocky core, but the vast majority of its radius is taken up by layers of metallic hydrogen, liquid hydrogen, and its atmosphere.

If Jupiter had the same average density as Earth, then it would only have a radius about seven times greater than Earth’s. In reality, Jupiter’s radius is over eleven times greater than that of Earth, thanks to its inflated gaseous atmosphere.

Jupiter has a very recognizable appearance, its surface atmosphere visibly split into turbulent strips, and the Great Red Spot, resembling a red eye, below its equator. The Great Red Spot is actually the largest and longest lasting storm in the Solar System. It is larger than planet Earth, and is believed to have been observed in 1665; if so, it has been raging for over 350 years. Jupiter is currently thought to have 79 moons, the largest of which, Ganymede, is bigger than the planet Mercury.

Hubble, Jüpiter’in auroralarında eşi görülmemiş bir ayrıntı gördü. Bu auroralar, Dünya’nın kutup bölgelerinin üzerinde görülenlere benzer, ancak neredeyse 1000 kat daha enerjik ve çok daha karmaşıktır. Aurora görülebilir Jüpiter’in her iki kutbunda da – ama sadece morötesi ışık, bu yüzden herhangi bir yer tabanlı teleskopla gözlemlenemezlerdi. Hubble ayrıca Jüpiter ve uydusu Io’daki dinamik aktiviteyi de çizdi.

Uzun mesafeler kat etmesi gereken ve gezegenleri ziyaret etmek için yıllarca plan yapmayı gerektiren sondaların aksine, Hubble dikkatini Güneş Sisteminde meydana gelen ani dramatik olaylara hızla çevirebilir. Bu olaya tanık olmasına izin verdi. Shoemaker-Levy 9 kuyruklu yıldızı Temmuz 1994’te Jüpiter’in atmosferine çarpıcı bir şekilde daldı. Hubble, kuyruklu yıldız parçalarını son yolculuklarında takip etti ve yüksek çözünürlük sağladı. Görüntüler Jüpiter atmosferindeki koşullar hakkında önemli yeni bilgilerin elde edildiği darbe izlerinin sayısı. Çarpmanın sonuçları birkaç gün sonra görülebildi ve gökbilimciler Hubble verisini inceleyerek dev gezegenin atmosferinin bileşimi ve yoğunluğu hakkında temel bilgiler elde edebildiler.

Kelime Bankası Jüpiter

Jüpiter. Kredi: NASA, ESA, A. Simon (Goddard Uzay Uçuş Merkezi) ve MH Wong (California Üniversitesi, Berkeley)

Hubble’ın gözlemleri, Jüpiter’deki dinamik hava etkinliğini de izledi. Hubble büyüleyici 2020 anlık görüntüsü Gezegenin görüntüsü, olağanüstü yeni bir fırtınanın ortaya çıktığını ve Büyük Kırmızı Nokta’nın renk değiştiren bir kuzenini ortaya çıkardı. Gezegen ayrıca şurada da gözlemlenir: çoklu dalga boyları araştırmacılara, sürekli değişen bulut modellerini gösteren görünür ışık görüntülerini tamamlamak için gezegenin pus ve parçacıklarının yüksekliği ve dağılımı hakkında bilgi sağlamak. Hubble gözlemleri ayrıca Jüpiter’in alametifarikası olan Büyük Kırmızı Nokta’nın küçüldüğünü de ortaya koyuyor.

Hubble’ın Jüpiter görüntüleri koleksiyonu keşfedilebilir burada.uzay-2