Akıllı ev yönü ne olursa olsun, ısıtma çok karmaşık bir konudur. Öyleyse küçük başlayalım ve akıllı radyatör termostatlarıyla ilgilenelim. Bu nedenle, tabloda listelenen tüm termostatları henüz test edemediğimizi unutmayın. Ağı araştırdık ve çok popüler beş ürün seçtik. Ancak bizden test raporları istiyorsanız, yorumlarda bize bildirebilirsiniz!

Karşılaştırmalı akıllı radyatör termostatları

Editörün ipucu fiyat ipucu Elma için
ürün Tado V3+ Eurotronic CometPlus EveThermo Honeywell Evohome Homematik IP
illüstrasyon Eurotronic radyatör termostatı Eve Thermo radyatör termostatı Honeywell radyatör termostatı Homematic IP radyatör termostatı
Köprü gerekli Evet, başlangıç ​​setine dahildir Evet, başlangıç ​​paketine dahildir Evet, başlangıç ​​setine dahildir
Sete dahil İnternet köprüsü + 1 termostat 4 termostat 4 termostat ‎Honeywell Home evohome Wi-Fi merkezi + 2 radyatör kontrolörü Homematic Erişim Noktası, 1 termostat, 1 pencere/kapı sensörü
Uygulama üzerinden çalıştırma Evet Evet Evet Evet Evet
ile uyumlu Alexa, Apple Homekit, Google Asistan, IFTTT Elma Alexa, IFTTT Alexa, Google Asistanı
coğrafi çit Evet, IFTTT aracılığıyla Evet Evet, IFTTT aracılığıyla
Fiyat 119 euro 60.21 euro 259,95 euro 269,99 euro 119.85
Teklif etmek*

Fiyatı kontrol et

Fiyatı kontrol et

Fiyatı kontrol et

Fiyatı kontrol et

Fiyatı kontrol et

Son birkaç hafta ve aylarda akıllı ev çözümleriyle giderek daha fazla uğraştığımızı fark etmişsinizdir. Akıllı görüntülü kapı zili satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısa süre önce açıkladık. Yani bugün akıllı ısıtma dünyasına giriyoruz. Bu yazımızda nelere dikkat etmeniz gerektiğini, ne gibi maliyetlere katlanacağınızı ve çok daha fazlasını açıklıyoruz. İşte başlıyoruz:

İçindekiler:

Akıllı radyatör termostatı nedir ve buna ne için ihtiyacınız var?

Belirtildiği gibi, bugün başlangıçta akıllı radyatör termostatlarına odaklanıyoruz ve duvar/oda termostatlarını ve yerden ısıtmayı tamamen görmezden geliyoruz. Akıllı radyatör termostatları temel olarak sadece evinizdeki radyatörlerde bulunan geleneksel termostatların yerini alır. Çoğu durumda, kurulum çok karmaşık değildir ve prensipte modellerin tümü radyatörlerinizle uyumludur.

Termostatları bir akıllı telefon uygulaması üzerinden, modele bağlı olarak ayrıca sesli kumanda ile çalıştırabilirsiniz. Programlanabilirler, bazı sistemler ayrıca ısıtma alışkanlıklarınızdan da öğrenir ve genellikle sistemler evde olup olmadığınızı otomatik olarak tanır.

Akıllı termostatların en büyük avantajları kullanım kolaylığı ve enerji tasarrufu imkanıdır. İkincisi, dairenizin veya evinizin durumuna da bağlıdır: Yeni yenilenmiş bir ev artık eskisi kadar ısı kaybetmez, dolayısıyla orada daha az para tasarrufu yapılabilir. Kullanım kolaylığı devam ediyor, çünkü uygulamayı kullanarak, hangi ısıtmanın ne zaman aktif olması gerektiğini çizelgeler oluşturabilir ve uygulama aracılığıyla veya hatta talep üzerine sıcaklıkları düzenleyebilirsiniz.

Radyatör termostatı: Alırken buna dikkat etmelisiniz.

Kurulum

Radyatör termostatlarının montajı hoş bir şekilde karmaşık değildir ve temelde herkes tarafından yapılabilir. Eski, “aptal” termostatı akıllı olanla değiştirmeniz yeterlidir. Çoğu durumda, termostatlar, termostat ve yönlendiriciniz arasında bağlı bir köprü içerir. Bu köprü termostatlarla kablosuz olarak haberleşir ve WLAN sayesinde ısıtmanızı uzaktan da kontrol edebilirsiniz.

Kablolu bir duvar termostatı seçerseniz yalnızca daha karmaşık hale gelir. Lütfen bu konunun ilginizi çekip çekmediğini ve size bir genel bakış sunmamız gerekip gerekmediğini bize bildirin. Ancak sadece akıllı radyatör termostatları arıyorsanız, kurulum sizin için pek de zor değil.

Eurotronic'ten kurulu radyatör termostatı

Satın almadan önce, monte etmek için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun. / © Eurotronik

Ancak öncelikle akıllı termostatların boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Birçok model normal termostatlardan biraz daha büyüktür. Bu nedenle radyatörde yeterli alan olup olmadığını önceden düşünün. Bir yandan, elbette bu, takma ve manuel çalıştırma için geçerlidir. Ancak arada sırada pilleri de değiştirmeniz gerekiyor.

Doğru sistem hangisi?

Sistem sorusu, satın almadan önce kendinize acilen sormanız gereken bir sorudur. İstenilen sistem ek bileşenlerle genişletilebilir mi? Halihazırda var olan akıllı ev sistemi ile uyumlu mu? Alexa, Siri veya Google Asistan ile uyumlu mu? Varsayılan ile olsa bile Ufukta gümüş bir astar beliriyor: Pek çok sağlayıcı, çeşitli akıllı ev standartları söz konusu olduğunda kendi çorbasını pişiriyor.

Örneğin Zigbee standardı üzerinden kontrol ettiğiniz akıllı ev elemanlarınız zaten varsa bu termostatlar için de geçerli olmalıdır. Örneğin Eurotronic’ten çok ucuz bir çözüm var – Eurotronic Spirit radyatör termostatları* Zigbee sistemine entegre edilebilir.

Satın alma maliyetinize daha sonra geleceğiz, ama şimdi bundan çok daha fazlası: Şimdi, daha sonraki akıllı evinize uymayabilecek bir modele karar verirseniz, şimdi yüzlerce avro yatırım yapabilir ve sonra tüm eğlenceyi yaşamak zorunda kalabilirsiniz. tekrar yeni alın.

fonksiyonlar ve kullanım kolaylığı

Sürdürülebilirliğin yanı sıra, tasarruf edilen enerji ve dolayısıyla tasarruf edilen maliyetler, akıllı radyatör termostatlarının ana argümanıdır. Burada da teklifler birbirinden önemli ölçüde farklıdır. Her şeyden önce, bu, sıcaklığı manuel olarak ayarlamak için artık her radyatöre koşmanız gerekmediği anlamına gelir. Bunun yerine, bunu uygulama aracılığıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Kural olarak, termostatta sıcaklığı manuel olarak kontrol etme seçeneğiniz vardır.

Tado'dan ekli radyatör termostatı

Birçok radyatör termostatını sesli olarak kontrol edebilirsiniz / © Tado

Ancak akıllı termostatlar, uygulama çalışmasından çok daha fazlasını sunar. Birçok model Alexa, Google Asistan veya Siri üzerinden sesli komutlarla da kontrol edilebilir. Programları ayarlamak için uygulamayı da kullanabilirsiniz. Isıtmanın belirli bir zamanda açılmasını veya kapatılmasını belirtebilirsiniz. Veya sadece belirli odaları ısıtmaya karar veriyorsunuz.

Uygulama sayesinde, ısıtmayı uzaktan da kontrol edebilirsiniz, bu nedenle bir saat içinde evde olacağınızı bildiğinizde ön ısıtın. Geofencing daha da kolay. Bu durumda evinize yaklaştığınızı algılar ve ardından ısıtma otomatik olarak açılır. Sistemin alışkanlıklarınızı öğrendiği akıllı ısıtma teknolojisi de bulunmaktadır. Bu durumda herhangi bir plan yapmanıza gerek yoktur çünkü bir süre sonra sistem örneğin ne zaman çalışacağınızı bilecektir.

Aynı zamanda konforla ilgili, ancak öncelikle enerji tasarrufuyla ilgili bir özellik, ek sensörlerin kullanılmasıdır. Örneğin, yukarıda önerilen Homematic IP seti, zaten bir pencere için karşılık gelen bir sensör içerir. Sonuç olarak, bir pencere veya kapı açıldığında ısıtıcı sıcaklığı otomatik olarak düşürür ve bunun tersi de geçerlidir.

Maliyetler

Akıllı termostatlar da kesinlikle pahalı bir zevktir. Kullanım kolaylığı olmadan yapabilen herkes ucuz modellerden de memnun kalacaktır. Dört termostatlı Eurotronic seti sadece 60 Euro’ya mal oluyor. Özellikler listesi ne kadar kapsamlı olursa, termostatlar o kadar pahalı olur. Kural olarak, radyatör termostatı başına 40 Euro’dan ödenir.

Çoğu durumda, uygun bir köprü veya göbek de vardır. Yukarıdaki tablomuzda sizin için başlangıç ​​kitleri önerdik. Sadece hemen başlayabilmeniz için tüm teknolojiyi değil, aynı zamanda gerekli pilleri de içerirler. Ancak, Tado’daki gibi setlerin yalnızca bir termostatla geldiğini de dikkate alın. Dilediğiniz zaman herhangi bir tedarikçiden ayrı termostatlar satın alabilirsiniz. Tado durumunda, radyatör başına 75 Euro ödenmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, tüm dairenizi veya hatta komple bir evi donatmak istiyorsanız, maliyetler buna göre artar. İşte tam da bu yüzden önceki noktaları göz önünde bulundurmalı ve hangi sisteme ve hangi özelliklere güvendiğiniz konusunda net olmalısınız.


Bu, akıllı radyatör termostatları konusundaki hızlandırılmış rotamızı sonlandırıyor. Herhangi bir fikriniz, fikriniz veya eklemeniz varsa, lütfen bize bildirin. Dediğim gibi: Şu anda büyük akıllı ev alemini keşfediyoruz, her gün kendimiz yeni bir şeyler öğreniyoruz ve gelecekte bunu genişletmeye devam edeceğiz.

Ayrıca önceki akıllı ev incelemelerimizi de okumak isterseniz – işte bunlar:

Akıllı evinizde zaten akıllı ısıtma kullanıyor musunuz? Yoksa oldukça eski kafalı mısınız ve sıcaklığı manuel olarak ayarlamayı mı tercih ediyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin!genel-27