Uzun sarı saçlı, sıkıntılı görünen bir kadın, The Twin'den bir sahnede küçük bir çocuğa sarılıyor.

resim: Titreme

Korku hayranlarının hepsi kinayeyi bilir: trajedi vurduğunda, kötü ruhlar geride kalan hayatta kalanları avlamaya çalışır. (Varsa bonus puanlar ilgili bir çocuk.) İkiz– İngilizce ilk çıkışı Fince yazar-yönetmen Taneli Mustonen (2016’nın gerçek suçtan ilham alan filmi) Bodom GölüYapımcı Aleksi Hyvärinen ile birlikte yazan ), tam da bu doğrultuda yola çıkıyor. Ve sonra… büyük bir dönüş alır.

hakkında daha fazla ayrıntı vermeyeceğiz İkizEğri top, bunun dışında filme göz atmanın ana nedeni olduğunu belirtmekte. Aksi takdirde, iyi yapılmış ama tamamen orijinal olmayan bir hikaye. yıldızlar Cadıların KeşfiTeresa Palmer, ikiz oğullarından birini bir trafik kazasında kaybettikten sonra New York’tan kocasının memleketi Finlandiya’ya taşınmayı kabul eden genç bir anne olan Rachel rolünde. Yeni bir başlangıç, tam da ihtiyaçları olan şey! Ama bu bir korku filmi olduğu için işler açıkçası plana göre gitmiyor. Zaten Anthony’yi düşünen Rachel (Palmer’s cadılar başrol oyuncuları Steven Cree) hayatta kalan çocuklarına yeterince ilgi göstermiyor, Elliot (Tristan Ruggeri), çocukta bir sorun olduğundan şüphelenmeye başlıyor – erkenden merak ediyor, “Bir şey fark etmedin mi garip Buraya geldiğimizden beri davranışlarıyla mı?” Daha da kötüsü, yeni evlerinin (bir ormanla çevrili muhteşem eski bir konak) bulunduğu kasaba (resim gibi bir İskandinav köyü), eksantrik Helen’in (yine başka birinin oynadığı) dışında, düşmanca yerlilerle doludur. Cadıların Keşfi başrol oyuncusu Barbara Marten), “Ben deli değilim, diğerleri deli.” (Anthony ona “çatlak” der.)

Koşullar – özellikle Helen’in başlangıçta onu bölgeye çeken “zengin pagan kültürü” hakkındaki kendi hikayeleriyle pekiştirilen yerel efsaneler – Elliot’ın giderek artan garip davranışlarıyla birleşince (bir noktada, aslında ölü kardeşi Nathan olduğu konusunda ısrar etmeye başlar) Rachel’ı, uğursuz güçlerin ailesini hedef aldığından şüphelenmeye başlar. Araba kazası ve oğlunun cenazesi ile ilgili geçmişe dönüşleri, önceden haber veriyormuş gibi hissettiren korkunç vizyonlarla harmanlayan kabuslar ve uyanık rüyalar görmeye devam etmesine yardımcı olmuyor. (“Artık neyin gerçek olduğunu bilmiyorum” diyor, bir noktada, yakında paylaşmaya başlayacağımız bir gözlem.) Bir izleyici durup merak edebilir, köy doktoru neden Elliot’la ilgili endişelerini bu kadar hafife alıyor? neden İkiz Elliot’un ailenin hoş geldin partisinden aniden kaybolması veya Rachel’ın merhum oğlu Nathan’ın ölümünden önce uğraşmaktan bıktığı “sorunları” olduğuna dair birdenbire itiraf etmesi gibi görünüşte önemli olay örgüsünü yakınlaştırın?

İzleyici durabilir ve film tamamen oyunun sonunun içine girmiş gibi göründüğünde neden hala 30 dakika kaldığını merak edebilir, ancak durumun neden böyle olduğunu zaten açıkladık. Bükümü takdir edip etmemeniz, genel düşüncenizi etkileyecektir. İkizpuslu 1980’ler-1990’lar kurgusu, cep telefonlarını ve interneti olay örgüsünden çıkarmanın kolay bir yolunu sunuyor; ayrıca bir sebep verir İkiz New York sahnelerinin arka planında… İkiz Kuleler’i rastgele göstermek için. Benim gözümde, olay örgüsünün son sahnesinde izlediği yön, daha önce gelen tüm filmin altından halıyı çekmeyi haklı çıkarmak için yeterince tatmin edici değil. Rosemary’nin Bebeği karşılar midsommar (artı ürkütücü çocuk) vibrafon. Ama kesinlikle ayarlar İkiz benzer DNA ipliklerinden yapılmış diğer birçok filmden ayrı olarak.

İkiz isteğe bağlı ve dijital olarak sinemalarda gösterime giriyor ve bugün Shudder’da yayınlanıyor.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7