Kızılötesi astronominin Spitzer’den WISE’ye ve JWST’ye evrimi. Kredi bilgileri: Andras Gaspar

James Webb Uzay Teleskobu (JWST) ekibi tarafından geçen hafta yayınlanan görüntüler, resmi olarak yeni teleskoptan alınan ‘ilk ışık’ görüntüleri değil, bir bakıma öyleymiş gibi hissettiriyor. Bu çarpıcı görüntüler, JWST’nin ne kadar güçlü olacağına ve kızılötesi astronominin ne kadar gelişmek üzere olduğuna dair ilk göstergeleri sağlıyor.

Teleskopun ayna parçalarını tam olarak odaklamak için uzun sürecin tamamlanmasının ardından görüntüler yayınlandı. Mühendisler, JWST’nin optik performansının “en iyimser tahminlerden daha iyi” olduğunu söylüyorlar ve gökbilimciler heyecanla yanlarında.

“Olmadı fizik yasalarını çiğnedi, Avrupa Uzay Ajansı’nın Bilim ve Keşif Kıdemli Danışmanı ve JWST’nin Bilim Çalışma Grubunun bir parçası olan Mark McCaughrean, “ancak, onlarca yıldan uzun süredir devam eden olağanüstü çabalar sayesinde, olasılıkların en iyi ucunda yer almaktadır” dedi. Twitter’dan.

Heyecan içinde, gökbilimciler, önceki teleskoplardan JWST’ye aynı görüş alanındaki karşılaştırmalı görüntüleri yayınlamaya başladılar – çözünürlükteki iyileşmenin gelişimini gösteren.

JWST’nin orta-kızılötesi aracı MIRI ile çalışan gökbilimci Andras Gaspar, WISE (Geniş Kızılötesi Tarama Gezgini) teleskopundan JWST’nin aynı görüş alanına sahip görüntüsü olan Büyük Macellan Bulutu’na ait görüntüleri derledi.[{” attribute=””>Milky Way.

How awesome is JWST/MIRI? Well, let’s compare the latest press release image to that of the WISE all-sky survey at 4.6 microns. This is the closest wavelength image I could find. Spitzer IRAC would have been better (slightly higher resolution and similar wavelength). https://t.co/EXqP57sULt

Then he realized Spitzer also has taken an image of the LMC, and then created the comparison of the three telescopes, seen in our lead image.

“To be fair, WISE with its 40 cm diameter telescope was only half the size of Spitzer’s [85cm primary] ama ikisi de JWST’ye kıyasla çok küçük [6.5 meter primary]” Gaspar Twitter’da şunları söyledi:. “Geniş bir diyafram açıklığı ile elde edeceğiniz şey budur! Çözünürlük ve hassasiyet. Ve MIRI orta IR verir! YHT [Hubble Space Telescope] bu dalga boyunu alamıyor.”

Ve dahası var:

Benim zevkime göre yeterince uzak arka plan galaksileri yok ama #JWST her zamankinden daha harika görünüyor! https://t.co/pyJ8VH4fUo

#JWST’nin MIRI’si çok sayıda öncesi ve sonrası aşk aldığından, ben de aynısını İnce Yönlendirme Sensörü için yapacağımı düşündüm: Büyük Macellan Bulutu’ndaki iki alanından biri, daha önce yakın-Kızılötesi’nde @ tarafından görüntülendi. eso’nun VISTA araştırma teleskopu. 1/ https://t.co/G4yfhPWTqQ

Gökbilimciler ve mühendisler, JWST’nin çözünürlüğünün ne kadar iyi olduğunun ortaya çıkmasına gerçekten şaşırmış görünüyor. Bunu şaşırtıcı bulabilirsiniz. Yani, fırlatmadan önce teleskopların yeteneklerini bilmek için yerde testler yapmıyorlar mı? Evet, ancak Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde Webb’in proje bilimcisi yardımcısı Marshall Perrin gibi, yer testleri her zaman tüm hikayeyi anlatmaz. Twitter’da açıkladı.

“Evet, tüm optik treni Houston’da kriyoda test etmiştik – ama bu aslında bize nihai performansı söylemedi.” o yazdı. “Tam değil. Birçok yönden, yer testi ortamı zorluydu ve uzaydan farklıydı.”

Perrin, JWST’nin aynalarının Zero-g’de belirli bir şekle sahip olacak şekilde tasarlandığından, yerçekiminin nasıl bir rol oynadığını açıklıyor, ancak tüm zemin testlerinde kaçınılmaz olarak yerçekimi tarafından deforme edildi ve sayısal modellerin telafi edilmesini gerektiriyor.

O zaman, zeminde teleskopun Sıfır-g’de nasıl çalışabileceğini, stabilite açısından veya uzay aracından herhangi bir titreşim olup olmayacağını test etmenin bir yolu yoktur. Johnson Uzay Merkezi’nin termal vakum odasındaki zemin testi, JWST’nin uzayda yaşayacağı sıcaklıklarla eşleşebilirken, Perrin, test odasındaki bazı etkilerin optik kararsızlıklara neden olduğunu söyledi.

“Bir performans tahmini sadece bir el hareketi veya bir dilek olmamalı, riskleri ve belirsizlikleri değerlendirmek de dahil olmak üzere nicel sayısal modellere ve bütçelere dayanmalıdır” o yazdı.

Bu nedenle, tahminler faydalı olsa da, her zaman belirsizlikler vardır. Şimdilik, JWST’nin şimdiden sağladığı sevincin ve merakın tadını çıkaralım.

Resmi ilk ışık görüntülerinin Temmuz ayında gelmesi bekleniyor.

Orijinal olarak yayınlandı Bugün Evren.uzay-2