MCU’daki çoğu kadın karakter gibi, Peggy Carter da büyüyen seride çok önemli ancak değeri bilinmeyen bir oyuncu. Hızla unutulan tanıtıldı Kaptan Amerika: İlk İntikamcı ve eşit derecede küçümsenen Hayley Atwell tarafından oynanan Peggy, Steve Rogers’ın filmdeki aşk ilgisi olarak hizmet etti ve altın kalpli sıska bir çocuktan iri yarı süper asker ve Avenger’a giderken başlık karakterini desteklemekten biraz daha fazlasını yaptı. Yine de filmler arasında değişen bir şey var; Peggy’nin hatırası kaldı, Kaptan Amerika üçlemesinin üzerinde büyük bir gölge belirdi ve Steve’in çok yerinde olmadığını sürekli hatırlattı.

Yıllar geçtikçe, Peggy Kaptan Amerika’nın devam filmlerinden filmlere kadar her şeyde kısa kamera rolleri için geri döndü. Karınca adam ve SHIELD Ajanları† Görünüşleri, daha büyük MCU’yu ilk Avenger ile birleştirmeyi amaçlayan sadece Paskalya yumurtalarıydı, ancak ikincil ve muhtemelen kasıtsız bir etkisi oldu. Yavaş ama emin adımlarla Peggy, etkisi Kaptan Amerika köşelerinin ötesine ve daha büyük Avengers dünyasına uzanan bir sütun olan MCU’nun temel unsuru haline geldi. Peggy’nin Cap olmayan başka bir Avenger ile sahneleri paylaşmadığı düşünülürse etkileyici bir başarı. Yine de MCU’nun kilit figürleri arasındaki yeri – dünyanın Tony Starks ve Nick Furys’i – neredeyse kesindi.

Güçlü kadın karakter

Ne zaman biri kurgusal bir kadın yaratımını övmek isterse, muhtemelen “güçlü kadın karakter” terimini kullanır. Hangi kadın karakterlerin listesindeki her kutuyu kontrol eden eşit derecede belirsiz bir figürü tanımlamak için uygun şekilde belirsiz bir terimdir. meli olmak. Bağımsız, yetenekli, zeki ve işinde mükemmel. Güçlü kadın karakterin bir erkeğe ihtiyacı yok ama genellikle bir tane buluyor. Tırnaklarını kırmadan bile isim alıyor ve kıçı tekmeliyor. Güçlü kadın karakterler, üç boyutlu bir kadın yazma sorumluluğundan kaçınmanın iyi bir yoludur. Peki ya izleyiciler bu kadınlar hakkında hiçbir şey bilmiyorsa? Yaptıkları işte mükemmeller!

Başlangıçta, Peggy sadece başka bir güçlü ama rutin kadın karakterdi. İlk intikam alan Onu İkinci Dünya Savaşı’nın zirvesinde ordunun iktidardaki tek kadını olarak tanıttı. Film öyle söylediği için herkes ona saygı duyuyor. İzleyiciler, Steve’in kendine güveni olmayan bir çocuktan kendine güvenen bir aksiyon adamına yolculuğunu görüyor, ancak Peggy’nin evriminin çoğu, arsa başlamadan önce gerçekleşiyor. Gerçekten de film, Steve’in Kaptan Amerika’nın mirasını pekiştirmesine nasıl yardımcı olabileceğine odaklanıyor; onun istek ve ihtiyaçları onun için ikincil hale gelir. Doğru, bu onun filmi ama Peggy’nin tek seferlik bir aşktan çok daha fazlası olma potansiyeli vardı.

MCU, çizgi romanlardan önemli ölçüde yardım alarak, bu potansiyeli de fark etti ve Peggy’yi SHIELD’in yaratılmasındaki kilit figürlerden biri haline getirdi. Bunun dışında, hepsi kamera dışında gerçekleşti. Franchise, hayranlarına Peggy’nin önemli olduğunu söyledi, ancak yine de ihmal etti. göstermek O. Steve ile eski zamanlardan bahsederken, bir sonraki ortaya çıktığında ölümün eşiğindeydi. Kaptan Amerika: Kış Askeri† Peggy bir kez daha Steve için çok önemliydi, ona kendi zamanını ve eskiden olduğu kişiyi hatırlatan tek kişi. Bir yıl sonra, açılışı sırasında geri geldi. Karınca adam Hank Pym’in MCU kimlik bilgilerinin oluşturulmasına yardımcı olmak ve ardından Cap rüya dizisi sırasında Yenilmezler: Ultron Çağıyine kaybettiği her şeyin somutlaşmışı olarak hareket ediyor.

O zamana kadar Peggy, MCU’nun gizli silahlarından biriydi, İkinci Dünya Savaşı Amerika’sına günümüz Londra’sında olduğu kadar kolayca sığabilecek dövülebilir bir karakterdi. Yine de, onun hakkında görülecek daha çok şey vardı, hayatı hakkında daha çok şey öğrenilmişti, hayranlar bunun kendi başına bir film çekecek kadar çığır açıcı olduğunu biliyordu. MCU hızla genişliyordu, daha önce Ant-Man ve Galaksinin Koruyucusu gibi B-seviyesi karakterler büyük sinema filmlerinde başroldeydi. Elbette MCU, Peggy’ye biraz ilgi göstermek için zaman bulabilir, değil mi? Oldu ama insanların beklediği şekilde değil.

Kısa ömürlü bir klasik

Peggy Carter, Ajan Carter'da kararlı görünüyor.

Ajan CarterSHIELD’ın yaratılmasından önceki Peggy’nin görevlerinden birine odaklanan 15 dakikalık kısa bir film, karaktere odaklanan bir televizyon şovunun kapısını açtı. Marvel, o günlerde hala mevcut paylaşılan televizyon evreninden çok uzaktaydı, sadece Marvel’in SHIELD Ajanları MCU ile herhangi bir süreklilik tutmak. böylece, Ajan Carter Marvel için MCU’yu küçük ekrana çevirmenin uygulanabilirliğini test edecek bir deney gibiydi.

Dizi, Carter’ı öne ve merkeze koyarak, kariyerini ve kişisel yaşamını İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika’nın cinsiyetçi kültüründe dengelemenin zorluklarını gözler önüne seriyor. Ajan Carter benzersiz bir açıya, zengin bir dönem ayarına ve MCU’daki en önemli olaylardan bazılarını gösterme potansiyeline sahipti. Her şeyden önce, Marvel evrenindeki en merak uyandıran hikayelerden birine sahip olmasına rağmen çok uzun süredir kenarda kalan zorlayıcı bir karaktere sahipti.

ne yazık ki Ajan Carter ana akım izleyicilerle bağlantı kuramadı. MCU hayranlarının serinin birbirine bağlanabilirlik tutkusunun tadını çıkardıkları bir zamanda, dizi, genel hikayeyi önemli bir şekilde ilerletmeyen bir nostalji gezisiydi. İki sezon, Carter’ın, muhtemelen dizinin en büyük satış noktası olan SHIELD’i yaratmasını bile göstermedi. MCU’nun en güçlü yönlerinden biri, çok sayıda bölüm boyunca tek bir hikaye sunma yeteneğidir. Hayranların her Marvel filmini sinemalarda izlemesinin ana nedeni budur; kaçırma korkusu çok yoğun. Çoğu dizide ana karaktere %100 odaklanmak iyi bir yol gibi görünebilir, ancak bu diziler MCU’nun sınırları içinde yer almıyor. Daha büyük dünyayı ihmal etmek nihayetinde Ajan Carterölümü.

Yeni bir başlangıç

Kaptan Carter, What If?

Takip etmek Ajan Carter‘ın iptali, Peggy belirsizliğe girdi. Olaylar sırasında öldü Kaptan Amerika: İç Savaş, bu öncünün hayatına oldukça antiklimaktik bir son koyarak. Üç yıl sonra, Peggy nihayet Steve’e uzun zamandır beklenen dansını vermek için geri döndü. Yenilmezler: Oyun Sonu hayranlar arasında ayrılık yaratan son bir bükülmede talihsiz aşıkları yeniden bir araya getiriyor. Cap’i Peggy ile görmek onun için ondan daha büyük bir zaferdi çünkü o yine sadece Steve’in çıkarlarına hizmet etmek için var olmuştu. Ne de olsa onunla dans etmek onun hayaliydi; taraftarlar, olaylar sırasında onun hareket ettiğini gördüler. Ajan Carterve filmler bile onun evlendiğini ve bir aile kurduğunu gösteriyordu. Yine de burada Steve ile birlikteydi ve aksini düşündüren birçok olaya rağmen görünüşe göre her zaman istediği hayatı yaşıyordu.

Yenilmezler: Oyun Sonu Peggy’nin hikayesini düzgün bir şekilde selamladı ve hayranlar yolculuğunun nihayet sona ermesini bekledi. Yani, Marvel animasyon dizisini duyurduğunda, Farzedelim…?, birçok hayran inanamayarak kaşlarını kaldırdı. Peggy Carter MCU’ya bu sefer animasyon ve süper kahraman olarak dönecekti. Kaptan Carter için çok önemliydi Farzedelim…?‘nin tanıtım kampanyası, tartışmasız şovun en belirgin “kancası” olarak hareket ediyor. Gösteri için beklentiler, özellikle büyük başarısının ardından büyüktü. WandaVision ve Lokive gösteri hayal kırıklığına uğratmadı.

için incelemeler Farzedelim…? olumluydu, eleştirmenler ve hayranlar MCU’nun farklı köşelerini keşfetmek için bu yeni açıyı takdir ettiler. Kaptan Carter’ın bölümü, Atwell’in performansı ve Peggy’nin yeni karakterizasyonu için önemli bir övgü aldı ve birçoğu arsayı çok benzer bulsa da İlk intikam alan, neredeyse herkes sonunda Peggy’yi spot ışığında görmenin bir zevk olduğu konusunda hemfikirdi. Özellikle Peggy, MCU’nun en önemli ve ilginç, güçsüz bireylerinden biriyken, Marvel’in ona herhangi bir ilgi göstermek için onu bir süper kahramana dönüştürmek zorunda kalması utanç verici. Yine de karakter sonunda her zaman hak ettiği odağı aldı.

Kaptan Carter, MCU’ya Wanda’nın istikrarsızlığı, Black Widow’un şüpheli ahlakı veya Kaptan Marvel’in tutum sorunları olmayan başka bir büyük kadın kahramanı tanıttı. Kaptan Carter, savaşın zorluklarına göğüs geren ve Tesseract’ın tuhaflıkları sayesinde çoklu evrene gönderilen doğuştan bir liderdir. Kendisinden önceki Kaptan Amerika gibi, Kaptan Carter da nihai askerdir: Yıkılmaz, yılmaz, tavizsiz ve bir hataya karşı ahlaki. Ve yine de, o bir Kaptan Amerika soyguncusu değil. Peggy daha az sabırlı, daha kararlı ve kahraman olmanın getirdiği sürekli savaşa alışkın. Sonunda hayranlar, Peggy’nin her zaman orada olan, ancak son zamanlarda parlama şansı yakalayan yeni bir yönünü gördüler.

Gelecek ne tutar

Peggy Carter, The First Avenger'da uzaklara bakıyor.

Yaklaşan Deliliğin Çoklu Evreninde Doktor Strange Kaptan Carter’ın canlı aksiyon versiyonunu tanıtacak ve çok yakında değil. Karakteri animasyonda görmek bir zevkti, ancak ona beyaz perdede tüm görkemiyle tanık olmak, hayranlarının ihtiyaç duyduğu kurtuluş olacak. Zaten duyurulan 2. sezon Farzedelim…? Kaptan Carter hiçbir yere gitmiyor ve olumlu karşılama karakter için yeniden doğuş anlamına gelebilir. Herkesin Disney+ spin-ff’leri almasıyla birlikte, Kaptan Carter merkezli bir tanesi ufukta olabilir. Ve çoklu evrenin MCU’da giderek daha belirgin bir rol oynamasıyla, Kaptan Carter’ın ortaya çıkamayacağını söylemek Kaptan Amerika 4

Peggy Carter için uzun ve dolambaçlı bir yol oldu, ancak genel MCU için önemini bir kereden fazla, birden fazla şekilde kanıtladı. En azından kağıt üzerinde hala güçlü bir kadın karakter olabilir, ancak Wanda Maximoff ve Natasha Romanoff için karakter geliştirmeleri, Marvel’in artık kadın figürlerini ihmal etmediğini kanıtladı. Peggy için olasılıklar sonsuzdur. Birden çok şey oldu – aşk ilgisi, insan, süper kahraman, ortak payda – çoğu zaman aynı anda, onu Marvel’in çoğunlukla statik karakterlerden oluşan kataloğu arasında benzersiz kılıyor.

MCU’nun Peggy’de inanılmaz bir varlığı var ve bunu her zaman biliyordu, ancak her ne sebeple olursa olsun onu görmezden gelmeyi seçti. Artık değil. Peggy Carter’ın karanlıktan çıkıp her zaman hak ettiği ilgi odağı haline gelmesi için bundan daha iyi bir zaman olamazdı.


genel-19