Olağandışı GirişimlerVrionis, yaklaşık beş yıl önce eski Lightspeed Ventures yatırımcısı John Vrionis ve seri girişimci Jyoti Bansal tarafından kurulan 30 kişilik bir ekip olan Vrionis, üçüncü fonunu 485 milyon dolarlık sermaye taahhütleriyle kapattığını söylüyor.

Unusual’ın 2019’un sonlarında ikinci fonu için topladığı 425 milyon dolarlık büyük bir adım değil ve bu, tasarım gereği çok fazla, diyor firmanın tek genel müdürü olan ancak geçen yıl üç genel ortak satın alan Vrionis. Bunlar arasında seri girişimci Lars Albright da var (son iki şirketini sattı. Elma ve MasterCard, sırasıyla); Daha önce hem Khosla Ventures hem de Sequoia Capital’da yatırımcı olan Sandhya Hegde; ve Red Hat’e satılan bulut tabanlı güvenlik şirketi StackRox’un kurucu ortağı Wei Lien Dang geçen sene.

Bansal’ın Olağandışı için bir avuç yönetim kurulunda oturduğunu söyleyen Vrionis’e göre, Bansal da firmaya yüksek oranda dahil olmaya devam ediyor.

Bansal ayrıca, Unusual’ın “kurucu hizmetleri” programını da yönetiyor; burada firma, Albright gibi ekip üyelerini ve Nextdoor kurucu ortağı Sarah Leary gibi portföy şirketlerindeki fonda aylarca bir hisseye sahip olan girişim ortaklarını tam zamanlı olarak tesis ediyor. sözde ürün-pazar uyumuna ulaşmalarına yardımcı olmak ve başka şekilde onları güçlendirmektir. (“Size uyku eğitimi dersi vermemle gece hemşiresi olmam arasındaki fark bu,” diyor programdan Vrionis.)

Bansal’ın katılımı, Unusual’ın pay sahibi olduğu iki(!) girişimin de CEO’su olduğu düşünülürse, dikkate değer. Kablo ağıgeçen hafta 3,7 milyar dolarlık (Cisco’nun 2017’de Bansal’ın önceki şirketlerinden biri olan AppDynamics için ödediği miktarla aynı) değerlemeyle 230 milyon dolarlık D Serisi bir tur duyurdu.

Bansal’ın ikinci şirketi, izlenebilir yapay zekaAPI’leri siber saldırılara karşı korumak için tasarlanmış hizmetler sunan bir girişim, bu arada dün, 60 milyon dolarlık B Serisi finansmanı (elbette Olağandışı’ndan da dahil) açıkladı. 450 milyon dolar.

Yine de, Vrionis, Bansal gibi insanların ve Olağandışı içindeki diğerlerinin (Okta’da eski ürün pazarlama başkan yardımcısı olan işletme ortağı Scott Schwarzoff dahil) uygulamalı yardımının, çılgına dönmüş bir pazarda kritik olduğunu öne sürüyor.

“Erken aşamada yatırımcı olmaya çalışan çok fazla insan var – eski çok aşamalı firmalar, hedge fon dünyasından yeni girenlerin bazıları, kuluçkalar” diyor. “Fakat kurucular için mevcut sermaye arzı artarken, onlara yardım etmek için zaman harcayacak deneyime sahip insanlara olan ihtiyaçları da arttı.”

Yine de, kurucuların önce çıtayı geçmesi gerekiyor. Olağandışı, her yıl yaklaşık 12 şirkete yatırım yapıyor ve firmanın bir startup’ın topladığı ilk kurumsal para olabileceği tohum veya tohum öncesi aşamada başlangıçta 2 milyon ila 10 milyon dolar arasında ilk çekler yazıyor.

Taahhüt edilen sermaye açısından en büyük bahisleri Traceable ve Vivun olan firma, “alıcı deneyimi” yazılım — istisnalar yapacak, diyor Vrionis, ancak sık sık değil.

Yaptığı “fırsatçı” yatırımlardan biri, CEO’su olduğunu söylese de, halka arz için gizli olarak başvuruda bulunan güvenlik operasyonları şirketi Artic Wolf Networks’e yapılan bir çek oldu. zaman çizelgesi yok hareket için. Olağandışı, aynı zamanda, Olağandışı kurulduğunda zaten bir Seri C-aşamalı şirket olan fintech şirketi Carta’nın da yatırımcısıdır. Ve daha sonraki turlarından birinde ticaret platformu Robinhood’u destekledi.

Diğer kriterlere gelince, Vrionis, Unusual’ın şimdiye kadar desteklediği kurucuların sadece %50’sinden fazlasının “tekrar eden başarılı kurucular” olduğunu çünkü geleceğin temellerini atmanın önemini çok iyi bildiklerini söylüyor. (“Yeni başlayanların %90’ının beşinci yılda başarısız olmasının nedeni, birçoğunun doğru şeyleri erken yapmamış olmasıdır” diyor Vrionis.)

Ayrıca, Unusual’ın “süper ilgi duyduğu” temel alanların altyapı yazılımı, SaaS, fintech, e-ticaret ve sosyal pazar işletmeleri olduğunu söylüyor.

Unusual’ın bir “web3” stratejisi olup olmadığı sorulduğunda, Unusual’ın “aslında orada oldukça aktif olduğunu” söylüyor. Böyle bir zamanda işin içindeyseniz, etrafta olduğunuz için şanslı olduğunuz bu önemli platform değişimlerinden biridir. Blok zincirleri ve merkezi olmayan düğümleri desteklemek için altyapıdan uygulamaların kendilerine kadar her şeydir. Aslında, her ikisine de yakında kamuoyunda duyacağınız bazı habersiz yatırımlar yaptık.”

Şimdiye kadar, Olağandışı öz sermayeyi yeni aldı, ancak ekip “tokenlerin yatırımlara nasıl katıldığı fikrini kesinlikle tartıştı” diye ekliyor.genel-24