Google, kullanıcılar tek bir tekrarlanan kelime yazdığında Google Dokümanlar’ın çökmesine neden olan belirsiz bir hatayı düzelttiğini duyurdu. Bu hata, yazılım geliştiricilerin kafasını karıştırdı ve Hacker News geliştirici topluluğunun tüm spekülasyonlarına yol açtı. Google Dokümanlar’ın çökmesine, Google uygulamasını çökertme becerisi olan bir belgeye art arda “Ve. Ve. Ve. Ve… vb.” yazılması neden olmuş gibi görünüyordu.

Docs kullanıcısı Pat Needham’ın bu hafta Google’ın destek sayfalarında “Ve” yazarak bildirdiği gibi. Chrome’daki bir Dokümanlar sayfasında Google Dokümanlar’ın çökmesine neden olur.

Bu keşif, Dokümanlar’ın çökmesine neden olan aynı kalıpta başka kelimeler bulmak için bir hata arama kampanyasına ilham verdi. Yani, her kelimeyi bir nokta ve bir boşlukla takip eden beş kez bir tetikleyici kelime yazarak. Kullanıcılar, “Bu nedenle”, “Her neyse”, “Ama”, “Kim”, “Neden”, “Ayrıca”, “Ancak”, “Sevgili”, “Yine de” dahil olmak üzere Dokümanların çökmesine neden olabilecek başka kelimeler bulduklarını iddia etti. , “Ayrıca” ve “Üstelik”.

Google kurtarır

Bir Hacker News kullanıcısı bu kelimeler için aramayı otomatikleştirmeye karar verdi. “Her 500’lük grubun davranışı tetikleyip tetiklemediğini görmek için tüm sözlüğü 500 kelimelik gruplar halinde incelemeye başladım, ardından sorunlu kelimeyi/kelimeleri bulmak için grup içinde ikili bir arama yaptım. ‘Önce’, ‘ İkincisi’, ‘Üçüncüsü’ ve ‘Dördüncüsü’ hatayı tetikler, ancak ‘Beşinci’ ve üstü değil.”, diye yazdı JoshuaDavid.

Yine de kusur Google tarafından hızla düzeltildi çünkü ZDNet çökmeyi yeniden oluşturamadı. Sorun bildirildikten yaklaşık iki saat sonra Google, destek sayfasında kullanıcıları sorunu araştırdığını bildirdi.

“Sevgili Google Dokümanlar kullanıcıları, sorunun farkındayız ve şu anda sorunu çözmek için çalışıyoruz. Bu sorunu gün yüzüne çıkardığınız ve bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz!” bir Google çalışanı yazdı.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15