James Webb Uzay Teleskobu bir güneş yörüngesine yerleşirken, uydunun başka bir versiyonu yakında Dünya’nın etrafında dönüyor olacak.

Bu yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi (USPS) tarafından şimdiye kadar yapılmış en güçlü uzay teleskobunun yer aldığı yeni bir pul çıkarılacak ve bu, uzay hatırası (veya pulları!) zarflarına yapıştırın.

USPS

USPS, “Uzayda konuşlandırılmış en büyük ve en karmaşık teleskop olan, doğrudan erken kozmosa bakabilen ve kozmik tarihin her aşamasını inceleyebilen NASA’nın olağanüstü James Webb Uzay Teleskobu’nu kutlayın” dedi. İleti yeni damgayı duyuruyor.

Posta servisi, pul üzerindeki görüntünün bir sanatçının “göz kamaştırıcı bir yıldız manzarasına karşı” teleskopun dijital olarak oluşturulmuş tasviri olduğunu söyledi ve pulların bir sayfasının üstünde yer alacak bir yıldızın görüntüsünün Webb teleskopu tarafından yakalandığını da sözlerine ekledi. teleskopun 18 ayna parçasının mükemmel hizalandığını doğrulamak için testler sırasında görevinin başlarında.

USPS, henüz kesin çıkış tarihi açıklanmayan yeni pulun, James Vaughan tarafından yaratılan mevcut sanat eseri ve NASA ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü tarafından sağlanan bir görüntü kullanılarak sanat yönetmeni Derry Noyes tarafından tasarlandığını söyledi.

NASA, pulun oluşturulma haberini bir tweet’te paylaştı ve şunları söyledi: “İmzalandı, mühürlendi, teslim edildi, biz siziniz. USPS, NASA Webb pullarını bu yıl içinde yayınlamayı planlıyor. (Ayrıca kozmosun NASAWebb resimlerini yayınlamayı planlıyoruz.) Tüm özel teslimatlar için bizi izlemeye devam edin.”

İmzalı, mühürlü, teslim, biz siziniz. @USPS yayınlamayı planlıyor @NASAWebb pullar bu yıl sonra. (Ve yayınlamayı planlıyoruz @NASAWebb kozmosun resimleri.) Tüm özel teslimatlar için takipte kalın. pic.twitter.com/kKXjhQn1Em

— NASA (@NASA) 3 Mayıs 2022

James Webb Uzay Teleskobu, en az 10 yıl sürmesi planlanan bir görevle Aralık 2021’de uzaya fırlatıldı. 10 milyar dolarlık iddialı proje, NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı arasında ortak bir çabadır.

Teleskop, evrenin kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için derin uzayı keşfederken aynı zamanda yaşamı destekleyebilecek uzak gezegenleri de arayacak.

Webb’in faaliyetleri, son otuz yıldır kendi keşifleri sırasında derin uzayın dramatik görüntülerini geri ışınlayan Hubble Uzay Teleskobu’nun çalışmalarını tamamlayacak.


genel-19