Bill Gates, iki milyarder arasında ciddi bir anlaşmazlık olduğu yönündeki spekülasyonlardan günler sonra, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma hamlesinden nihayet bahsetti. Belirsizliği dile getirdi ve Tesla’nın CEO’sunun Twitter’ı gerçekten “daha kötü” bir platform haline getirebileceği konusunda uyardı. Microsoft kurucu ortağı ayrıca Musk’ın platformu satın alma amacından emin olmadığını söyledi. Tesla şefinin Twitter’ı seçme hamlesine ilişkin yorumlarına ek olarak, Gates, Musk’ın kısa süre önce iş kralı-dönüşlü hayırseveri hedef alan tweet’leriyle onayladığı Tesla’nın kısaltılması hakkında yanıt verdi.

Gates, “Aslında durumu daha da kötüleştirebilirdi” dedim, The Wall Street Journal’ın CEO Konseyi Zirvesi’nde konuşurken Musk’ın Twitter’ı satın alma kararına atıfta bulundu. Ayrıca, başlangıçta düşmanca bir devralma olarak kabul edilen Tesla şefinin satın alma kararı hakkındaki belirsizliğini de dile getirdi.

66 yaşındaki Gates, “Ne yapacağı tam olarak belli değil” dedi. diye ekledi, eğer “[Musk] Twitter’ı daha da kötüleştiriyor, tamam, bunun hakkında konuşacağım, ancak bunun olacağını varsaymıyorum.” Ayrıca sosyal medyanın yanlış bilgilendirmeyi engellemede bir rol oynaması gerektiğini söyledi.

Geçen hafta satın almayı duyurduğu sırada Musk, belirtilmiş “yeni özellikler sunarak, algoritmaları güveni artırmak için açık kaynak yaparak, spam botlarını yenerek ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak” Twitter’ı “her zamankinden daha iyi” hale getirmek istediğini söyledi. Ancak karar henüz geniş bir grup insan tarafından olumlu karşılanmadı.

İnsan hakları savunucuları, devralma nedeniyle nefret söylemiyle ilgili endişelerini dile getirdiler ve Musk tarafından planlanan değişikliklerin “çevrimdışı şiddet de dahil olmak üzere orantısız ve bazen yıkıcı etkiler” getirebileceğini söyledi.

Amazon Kurucusu Jeff Bezos ayrıca Musk’ın Twitter’ı satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık (kabaca 3,35,700 rupi) nakit anlaşmasını trolledi ve bunun Çin hükümetine “şehir meydanı üzerinde biraz koz” sağlayıp sağlayamayacağını sorguladı. Twitter, Çin’de engellendi, ancak Musk’ın ülkede ticari çıkarları var – özellikle büyük pazar büyüklüğü ve elektrikli araçlara olan artan talep nedeniyle.

Bununla birlikte, Musk ve Gates arasındaki anlaşmazlık, eskinin Twitter’ı satın almasından kaynaklanmıyor. WSJ Zirvesi’ndeki Gates, son zamanlardaki tartışmaya atıfta bulundu – Musk kısa süre önce kazmak Twitter’da Gates’te ve görünüşte doğrulandı Microsoft yöneticisine Tesla hissesinde 500 milyon dolarlık (kabaca 3.800 rupi) kısa bir pozisyona sahip olup olmadığını sorduğu aralarındaki bir konuşmanın ekran görüntülerinin doğruluğu. Gates, onu “kapatmadığını”, ancak “hayırseverlik olanaklarını tartışmak istediğini” doğruladı. Buna karşılık Musk, şirketini açığa alıyorsa Gates’in hayırseverliğini ciddiye alamayacağını söyledi.

Gates, zirvede ticaret stratejisini, “Kısa veya uzun Tesla’nın iklim değişikliği konusundaki ciddiyetiniz hakkında bir açıklama olduğunu düşünmüyorum” diyerek haklı çıkarmaya çalıştı.

Ayrıca Tesla’nın iklim değişikliğine yardım etmedeki rolünü alkışladığını ve Musk’ın Twitter’ı daha da kötüleştirmesi durumunda durum hakkında konuşacağını da sözlerine ekledi.

Dünyanın en zengin insanı olarak Musk’tan sonra ikinci sırada yer alan milyarder, “Ama bunun olacağını varsaymıyorum” dedi.

Gates, COVID-19’un ilk aşamasında, bazı gönderilerle ağırlıklı olarak sosyal medyadan gelen yanlış bilgilere maruz kaldı. yanlış iddia insanları izlemek için mikroçipler yerleştirmek için aşılar kullandığını söyledi.

“Bu çok beklenmedik ve neredeyse çok tuhaf” dedi.

Ayrıca, siyasi liderlerin yanlış bilgilendirmeyle mücadelede oynayacağı bir rol olduğunu da kaydetti.

“Bu platformları çılgın şeyler değil, gerçeği yayma şekliniz, orada gerçek bir icat gerekiyor ve bu kısmen siyasi alanda” dedi. “Bunun çözümü bende yok. Umarım pek çok parlak insan bunu düşünür, ancak seçimlerin meşruiyeti veya tıbbi yenilikler açısından bu çok büyük bir sorun.”
genel-8