Apple ve Amazon’daki işçilerin son zamanlarda yüksek profilli örgütlenme girişimlerine girişme çabaları, uzun süredir işçi sendikalarına karşı olan bir sektör için normlardan bir şekilde ayrılmayı temsil ediyor.

MIT Sloan Yönetim Okulu’nda profesör ve MIT Çalışma ve İstihdam Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Thomas A. Kochan, “Teknoloji endüstrisi, başlangıcından bu yana sendikalaşmaya büyük ölçüde direndi” dedi. “Apple, Google, Facebook, IBM; büyük ölçekli bir bilgisayar şirketi seçin, hepsi sendikasız” dedi.

İşçilerden sendikalaşmaya yönelik son baskıyı “benzeri görülmemiş” olarak nitelendirdi.

İki şirketteki depo ve perakende çalışanları sendikalaşma çabalarına öncülük ediyor. Örneğin geçen ay, bir New York deposundaki personel, 27 yıllık tarihinde Amazon tarafından tanınan ilk ABD sendikasını kurmak için oy kullandı ve eski çalışan Chris Smalls, hem şirketi hem de işçi liderlerini şaşırtan başarılı bir kampanyaya öncülük etti.

Oylama, JFK8 Staten Island tesisindeki çalışanların ücret ve çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla Amazon İşçi Sendikası’na katılmayı tercih ettiğini gördü ve emek aktivistleri arasında ABD’de yeniden canlanan bir işçi hareketi için coşku yarattı.

Amazon sonucu tersine çevirmek için harekete geçti, ve iş gücü içindeki sendika yanlısı çabalara karşı geri adım atmaya devam ediyor. Pazartesi günü, New York’taki ikinci tesis olan LDJ5 deposundaki çalışanlar, sendikalaşmaya karşı oy kullandıerken başarının ardından ivme kazanmayı ümit eden organizatörler için bir aksilik.

Bir Amazon sözcüsü yaptığı açıklamada, “Çalışanlarımız bir sendikaya üye olup olmama seçeneğine sahipler” dedi. “Şirket olarak sendikaların çalışanlarımız için en iyi cevap olduğunu düşünmüyoruz. Odak noktamız, Amazon’u çalışmak için harika bir yer haline getirmeye devam etmek için doğrudan ekibimizle çalışmaya devam ediyor.”

Dünyanın en değerli şirketi Apple da bir sendika baskısı ile karşı karşıya. Atlanta’daki bir mağazadaki perakende personeli, geçen ay Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) ile bir sendika seçimi yapmak için bir dilekçe imzaladı; bu, bunu yapan ilk Apple işçi grubuydu. Şirketin New York’taki Grand Central Store’unda da benzer bir hareket planlanıyor, burada çalışanlar saat başına minimum 30 dolar ücret ve çalışma koşullarında iyileştirme istiyorlar.

göre yardımcısı rapor, diğer birkaç mağazadaki çalışanlar da sendikalaşmaya niyetli; daha dün, Maryland Apple Store’daki işçiler sendika girişimi başlattı.

Apple görünüşe göre bu hamlelere direniyor, Littler Mendelson’dan avukat tuttuğu bildiriliyorStarbucks gibi şirketlerin geçmişte sendikalaşmayı caydırmasına yardımcı oldu.

Apple çabalar hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak çalışanlar için 20 dolarlık asgari ücret de dahil olmak üzere mevcut faydaları vurguladı: “İnanılmaz perakende ekip üyelerine sahip olduğumuz için şanslıyız ve onların Apple’a getirdikleri her şeye derinden değer veriyoruz.” Sözcü, “Bundan memnunuz” dedi. tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanlar için sağlık hizmetleri, okul ücretinin geri ödenmesi, yeni ebeveyn izni, ücretli aile izni, yıllık hisse senedi hibeleri ve diğer birçok fayda dahil olmak üzere çok güçlü tazminat ve faydalar sunuyoruz.”

İşçi örgütlenmesi, son aylarda ABD genelinde, özellikle de ülke çapında 200’den fazla mağazada çalışan işçilerin sendikalaştığı Starbucks’ta yükselişte. Genel sendika üyeliği on yıllardır istikrarlı bir şekilde düşmesine rağmen – 1983’te çalışanların %20’sinden şu anda %10,3’e düştü. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu – bir araştırmaya göre, örgütlü emeğe yönelik tutumlar yükselişte ve onay oranları 1965’ten bu yana en yüksek seviyede. son Gallup anketi.

Ücret ve koşullar konusunda daha uzun süredir devam eden endişeler olsa da Kochan, COVID-19 pandemisinin şu anda olanlar için bir katalizör görevi gördüğünü söyledi. Kochan, “Yıllar içinde ücret artışının olmaması nedeniyle birçok işçi arasında güçlü, bastırılmış bir hayal kırıklığı var” dedi. “Salgın bu hayal kırıklıklarının çoğunu hızlandırdı ve kristalize etti.”

Devam eden bir faktör, işçilere daha fazla pazarlık gücü veren sıkı bir işgücü piyasası olduğunu söyledi. Aynı zamanda, birçok işletme, pandemi sırasında, özellikle teknoloji şirketleri arasında kârların arttığını gördü ve bu, faydaların tüm çalışanlarla paylaşılması çağrılarına yol açtı.

Mağazalarda ve depolarda çalışanların yanı sıra, son yıllarda birçok büyük teknoloji firmasının kurumsal ofis çalışanları arasında çalışan aktivizmi artıyor; buna Apple’ın ofis çalışanları arasında iddia edilen cinsiyetler arası ücret farkı gibi çeşitli konulardaki huzursuzluk da dahil. ve hibrit işyeri planlarıve Google’ın ana şirketi olan Alphabet’te, geçen yıl tam zamanlı ve sözleşmeli personeli temsil etmek üzere bir azınlık birliğinin kurulduğu yer.

Yakın zamanda Microsoft tarafından satın alınan video oyunu yapımcısı Activision Blizzard’ın küçük bir kalite güvence çalışanı grubu da geçici işçi sözleşmelerinin sona ermesini protesto etmek için bir sendika kurdu.

Gartner’ın seçkin başkan yardımcısı analist Brian Kropp, sendika baskısına direnen şirketlerin, şirketlerin haksız olduğunu düşünebilecek işçilerden tepki alma riskini taşıdığını söyledi.

Kropp, “Amazon ve Apple gibi şirketler için en büyük sorun kamuoyunun algısı” dedi. “Son birkaç yılda gördüğümüz büyük değişimlerden biri, [businesses] Çalışanlarına adil davranmalıdır” dedi.

Sendikalaşmaya yönelik herhangi bir sert tepki, müşterilerin hizmetleri boykot etmesine veya protesto için rakiplerine geçmesine neden olabilir. Kropp, “Aslında bu, sendikalaşabilecek yerlerde çalışanların ücretlerini artırmanın maliyetinden daha büyük bir risk” dedi.

Apple ve Amazon’daki son çabaların teknoloji endüstrisindeki daha geniş emek hareketi üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı belli değil. Amazon’un JFK8 deposu, şirketlerin ABD’deki milyonluk işgücünün yalnızca küçük bir bölümünü temsil ederken, Apple’ın Atlanta ve Grand Central mağazaları ülke genelindeki 270’den fazla mağazadan yalnızca ikisi.

“Kesinlikle çok fazla konuşma olsa da, hala nispeten az sayıda çalışan var. [attempting to unionize] bu noktada,” dedi Kropp. Ancak, küçük bir sayının bile dikkate değer olduğunu belirtiyor.

“Birkaç yıl önce sıfırdı” dedi.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13