Bugün AvtoVAZ, tatilleri dikkate alarak 30 Nisan’dan 10 Mayıs’a kadar sürecek olan başka bir kurumsal tatile gitti. Şirket, 11 Mayıs’ta üretim faaliyetlerine yeniden başlamayı planlıyor.

Daha önce, Avtotor Kaliningrad’ın bileşen tedarikiyle ilgili sorunlar nedeniyle 1 Mayıs’tan 22 Mayıs’a kadar kurumsal bir tatile çıktığı bildirilmişti. Tula bölgesindeki Haval fabrikası kapatıldı, çalışanlar şirket iznine gönderildi. Lansmanının 16 Mayıs’ta yapılması bekleniyor. “AvtoVAZ, Rusya’daki son faal binek otomobil fabrikası olarak kaldı. Bugün hepsi ayakta.Daha önce, AvtoVAZ 4 Nisan’dan 24 Nisan’a kadar kurumsal bir tatil düzenlemeye karar verdi. Elektronik bileşenlerin tedarikinde devam eden kriz nedeniyle ve çalışanların kazançlarında önemli bir azalmayı önlemek için önümüzdeki yazdan itibaren ertelendi. Şirket, Togliatti ve Izhevsk’teki işletmelerin daha istikrarlı çalışmasını sağlamak için gerekli bileşen stokunu biriktirmek zorunda kaldı. Ne yazık ki, kaynaklar bu sürenin tüm Lada modellerini monte etmek için gerekli elektronik bileşenleri bulmak için yeterli olmadığını doğruluyor.

Krizin arka planına ve bileşen sıkıntısına karşı AvtoVAZ, 6 Haziran 2022’den itibaren 3 aylık bir süre için Tolyatti ve Izhevsk’teki üretim tesislerinde 4 günlük bir çalışma haftası başlatıyor.

Tesis, Haziran ayından itibaren bazı Lada modellerinin ithal bileşenlerden daha az etkilenecek özel basitleştirilmiş versiyonlarını piyasaya sürecek.genel-22