Bir Apple tedarikçisi olan Quanta, Şanghay’daki fabrikasında kademeli olarak MacBook Pro dizüstü bilgisayar üretimine yeniden başlamayı planlıyor. Bu, bölgeye karantina uygulandıktan sonra biliniyordu.

DigiTimes raporuna göre, konuyla ilgili kaynaklar Apple tedarikçisinin Şanghay’daki üretim tesisi için çok sayıda sipariş aldığını söyledi. Başka bir deyişle, yakın gelecekte MacBook Pro modellerinin üretiminin artması muhtemeldir, bu da Apple müşterileri için teslim sürelerinin azalacağı anlamına gelmelidir. Daha önce, son haftalarda Çin’de yaşanan karantina nedeniyle yeni MacBook Pro modellerinin teslimat süreleri uzatılmıştı.Tanınmış analist Ming-Chi Kuo’ya göre Quanta, MacBook Pro’nun tek tedarikçisi. Bu nedenle, Çin’deki kilitlenme nedeniyle üst düzey dizüstü bilgisayarların teslimat süreleri yaklaşık üç ila beş hafta arttı. Bu arada, bazı MacBook Pro yapılandırmaları Haziran 2022’nin sonlarına veya muhtemelen Temmuz 2022’nin başlarına kadar kullanılamayacak.

MacBook Pro üretimi yavaş yavaş devam ederken, tedarik sorunlarının bu yılın üçüncü çeyreğinde dizüstü bilgisayar satışlarını etkilemesi bekleniyor. Daha geçen hafta Apple ayrıca Çin’deki karantinanın, yükselen emtia fiyatlarının ve hatta yarı iletken kıtlığının şirketin güçlü pazar talebini karşılamasını engellediğini söyledi.genel-22