Yunuslar eğlenceli doğalarıyla tanınırlar. Ama hiç çenelerinde bir anakonda tutarken birbirleriyle etkileşime giren yunuslar gördünüz mü? Kulağa çok uzak bir fikir gibi geliyor, değil mi? Bununla birlikte, yakın tarihli bir keşif, geçen yıl böyle dikkate değer bir olayın gerçekleştiğini ortaya çıkardı ve araştırmacıları şaşkına çevirdi. Ağustos 2021’de bir araştırma ekibi, Bolivya’daki Tijamuchi Nehri yakınında bazı Bolivya nehir yunuslarını belgeledi. Bu yunusların su yüzeyinde nadiren görülmesi, uzmanları onları gözlemlemeye sevk etti. Ancak araştırmacıların daha sonra gördükleri daha da şaşırtıcıydı.

Yedi dakika boyunca tıklanan fotoğrafları inceleyen uzmanlar, yunusların çenelerinde kocaman bir Beni anakondası olduğunu keşfettiler. Çalışmanın bulguları dergide yayınlandı Ekoloji. Araştırmacılar gözlemi anlatırken, yunusların yılana saldırmaya çalışmak yerine onunla açıkça eğlendiklerini söylediler. İlk fotoğraflara baktıktan sonra, yunusların grup numarasını belirlemek zor olsa da, uzmanlar en az altı tane olduğunu ortaya çıkardı.

Yunusların bu davranışı hakkında kesin bir sonuç yoktur. Bunun nedeni, yunusların anakonda ile birkaç farklı şekilde etkileşime girmesidir. Zaman zaman senkronize bir şekilde birlikte yüzdüler. Bir araştırmaya göre, çoğu zaman yunuslar 70-80 metrelik bir yarıçap içinde kaldılar veya akıntı yönünde 230-262 fit hareket ettiler. rapor.

Yunusların davranışları hakkında farklı spekülasyonlar var. Grup, erkek yunuslar ve yavrulardan oluşuyordu. Bazı uzmanlara göre, yetişkinler gençlere avlanma teknikleri öğretiyor olabilir, bazıları ise gençlerin meraktan olay yerinde bulunabileceğine inanıyor.

Başka bir teori, yunusların bu eğlenceli davranışının doğası gereği cinsel olduğunu gösterir. Uzmanlar, “Daha sonra, yetişkin erkeklerin anakonda ile nesne oyunu yaparken cinsel olarak uyarıldığını fotoğraflarda gözlemleyebildik” dedi.

Bilim adamları daha sonra yılana ne olduğundan emin değiller. Etkileşimler sırasında hareket etmediği ve uzun süre su altında kaldığı için ölmüş olabilir.

Beni anakondalar 6 buçuk fit uzunluğa kadar büyüyebilir ve Bolivya nehir yunusları ile kuzeydoğu Bolivya’daki Amazon yağmur ormanlarının aynı bölümünde yaşayabilir.

Nehirler okyanuslardan daha çamurlu ve manevra yapmak daha zor olduğundan, nehir yunuslarını izlemek okyanus yunuslarından daha zordur. Bununla birlikte, bu fotoğraflar, bu memelilerin zamanlarının bir kısmını nasıl harcadıklarına dair hala faydalı bir fikirdir.
genel-8