Yarı iletken tasarımcı Advanced Micro Device, Inc (NASDAQ:AMD), 2022 mali yılının ilk çeyreği için 5,9 milyar dolar gelir bildirdi. AMD’nin son yıllardaki güçlü büyümesi, öncelikle kişisel bilgi işlem segmentinde ve zaman içinde şirket, kurumsal segmentte de güçlü bir zemin elde etmek için bundan yararlandı. Bu sürüm, AMD’nin şirketin yüksek performanslı bilgi işlem portföyünü sağlamlaştırmayı amaçlayan Xilinx, Inc’i milyarlarca dolarlık satın almasının ardından ilk üç aylık sonuçları işaret ediyor. Gelir, yıllık %71 büyümeye işaret ediyor ve buna, yıllık %22’lik bir büyüme için 786 milyon dolarlık net gelir eşlik ediyor.

AMD’nin Net Geliri Önceki Çeyrek Üzerindeki Düşüş ve Xilinx Satın Alma Brüt Marjı Zarar Veriyor

AMD’nin gelirinin dökümü, şirketin kurumsal müşteriler ve yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) ile ilgilenen kurumsal segmentinin büyüme yörüngesini sürdürmeye devam ettiğini ortaya koyuyor. 2022’nin ilk çeyreğinde AMD, %88’lik güçlü bir yıllık büyüme için segmentte 2,5 milyar dolarlık komisyon elde etmeyi başardı. Daha da dikkat çekici olanı, geçen yılın ilk çeyreğine göre %218’lik göz kamaştırıcı bir büyüme için 881 milyon dolarlık işletme geliri ile tamamlandı.

AMD, 2022’de Masaüstü Bilgisayarlar için Zen 4 Powered Ryzen 7000 Raphael CPU’ları, 2023’te Dizüstü Bilgisayarlar için Dragon Range ve Phoenix APU’ları Onaylıyor

Aynı zamanda, AMD’nin bilgi işlem ve grafik segmenti 2,8 milyar dolar gelir elde etti, bu da şirketin bahsetmeye yetecek kadar dikkatli olduğu gibi kendi içinde başka bir rekor. Bilgi işlem ve grafik büyümesi, yüksek fiyatlar tarafından desteklendi, ancak bilgi işlem ve grafiklerin daha yüksek gelire sahip olmasına rağmen, segmentin 723 milyon dolarlık işletme geliri kurumsal segmentten daha düşüktü.

AMD, Xilinx’i satın alarak HPC’deki varlığını güçlendirmekle kalmadı, aynı zamanda başka bir şirket olan Pensando’yu 1,9 milyar dolara satın almayı planlıyor. Pensando, kurumsal çözümler için bulut bilişim, ağ oluşturma ve diğer çözümler geliştirir.

Bununla birlikte, Xilinx’in satın alınması, AMD’nin çeyrek için brüt marjlarını düşürmede rol oynadı ve GAAP marjları 4. çeyreğin üzerine düştü, ancak yine de 2021’in ilk çeyreği üzerinde büyüyor.

Aynı zamanda AMD, Wells Fargo tarafından imzalanan 3 milyar dolarlık bir kredi tesisi duyurdu. Genellikle toplu olarak ödenen bir krediden farklı olarak, bir kredi tesisi, borçlunun borç verenden uzun bir süre boyunca fon sağlamasına izin verir. AMD’nin finans dünyasındaki başarısı, şirketin son zamanlarda önemli miktarda borcunu ödediğini gördü ve iş genişletme ile ileriye gitmek şirkete mal olacak.

AMD Mero APU Düşük Güçlü El Cihazlarının Omurgası Olabilir, Zen 2 ve RDNA 2 Çekirdeğine Sahiptir

Göre kredi anlaşmasıgelirler AMD tarafından şu amaçlarla kullanılacaktır:

Borçlu, Kredi Uzantılarının gelirlerini (i) İşlemler ile bağlantılı ücret, komisyon ve giderleri ödemek ve (ii) Borçlu ve Bağlı Kuruluşlarının işletme sermayesi ve genel kurumsal amaçları için; Ancak, Kredilerin veya Akreditiflerin hiçbirinden elde edilen gelirin hiçbir kısmı, marj stoğu satın almak veya taşımak için (FRB’nin U Yönetmeliği anlamında) veya FRB’nin U Yönetmeliğinin hükümlerini ihlal eden herhangi bir amaç için kullanılmayacaktır. .

Mevcut çeyrek için AMD, yıllık %69 büyümeyi işaret etmek için 6,5 milyar dolar gelir getirmeyi hedefliyor. Aynı derecede etkileyici olan, şirketin sonunda 26 milyar dolar gelir getirmeyi hedeflediği tüm mali yıl için öngörüsü. AMD’nin önceki mali yıldaki geliri, %68 büyüme için 16 milyar dolardı ve öngörülen rakamlar, benzer bir %69’luk büyümeye işaret edecek.

Şirketin hisseleri, yayınlandığı sırada satış sonrası ticarette yaklaşık %6 arttı. Yıldan bugüne, ancak hisse senedi geçen yıl elde ettiği kazançların çoğunu silerek %39 düştü. AMD’nin emsalleri, Intel Corporation ve NVIDIA Corporation, bugüne kadar sırasıyla %15 ve %35 düştü.genel-17