Almanya’nın mali düzenleyicisi BaFin Salı günü, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşından bu yana “daha olası” hale geldiğini söylediği bir tehdit olan finans sektörünü hedef alan “çok büyük” siber saldırı riski konusunda uyardı.

BaFin başkanı Mark Branson bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Finans sektöründeki şirketlerin siber saldırılara kurban gitmesi veya dahili BT güvenlik olaylarının meydana gelmesi riski çok büyük ve çok mevcut” dedi.

Aşırı durumlarda, “bu tür olaylar finansal sistemin istikrarına zarar verebilir” dedi.

Branson, “Gerçekten ciddi bir güvenlik olayına hazır mıyız? Dürüst olursak bilmiyoruz” dedi.

Ukrayna ve Batılı müttefikleri, Moskova’nın 24 Şubat’ta komşusunu işgal etmesinden bu yana olası Rus hack girişimlerine karşı yüksek düzeyde alarma geçti.

ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan oluşan “Beş Göz” istihbarat paylaşım ağı, Nisan ayında “gelişen istihbaratın” Rusya’nın Ukrayna’yı destekleyen rakiplerine karşı büyük siber saldırılar planladığını gösterdiği konusunda uyardı.

Branson Frankfurt’ta gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna’daki savaş “Alman finans sektörüne yönelik siber saldırıları daha olası hale getirdi” dedi.

BaFin gözlemcisi, Almanya Ulusal Siber Savunma Merkezi ile işbirliği içinde durumu yakından izlediğini söyledi. BaFin ayrıca finansal firmaları potansiyel saldırı modelleri hakkında güncel tuttuğunu söyledi.

Geçen ayki “Beş Göz” uyarısı, Rus devlet destekli siber aktörlerin BT ağlarını tehlikeye atma, gizli kalırken onlardan büyük miktarda veri çalma, yıkıcı kötü amaçlı yazılımları dağıtma ve “dağıtılmış hizmet reddi” ile ağları kilitleme yeteneğine sahip olduğunu söyledi. saldırılar.

Uyarı, hem Rus istihbaratının hem de askeri birimlerinin bir parçası olan ve özel olarak işletilen ve tehdit oluşturan bir düzineden fazla bilgisayar korsanlığı grubunu belirledi.

Almanya, son yıllarda Rusya’yı defalarca devlet onaylı bilgisayar korsanlığı çabalarıyla suçladı.

Rus bilgisayar korsanlarının bugüne kadar suçladığı en yüksek profilli olay, 2015 yılında parlamentonun alt meclisi Bundestag’ın bilgisayar ağını felç eden ve tüm kurumu tamir edilirken günlerce çevrimdışı olmaya zorlayan bir siber saldırıydı.

Rusya, bu tür faaliyetlerin arkasında olduğunu reddediyor.
genel-8