Hintli kuruluşların 10’undan yedisinden fazlası (yüzde 78) saldırıya uğradı fidye yazılımı Çarşamba günü yayınlanan yeni bir rapora göre, 2020’de yüzde 68 olan saldırılar geçen yıl arttı.

Ortalama fidye En önemli fidye yazılımı saldırılarında verileri şifreleyen Hintli kuruluşlar tarafından ödenen tutar 1.198.475 dolardı ve kurbanların yüzde 10’u 1 milyon dolar veya daha fazla fidye ödedi. siber güvenlik firma Sophos.

Sophos Hindistan ve SAARC Genel Müdürü Sunil Sharma, “Hindistan’daki fidye yazılımı durumu endişe verici. Kurbanların sayısı, fidye ödemeleri ve bu saldırıların etkisi, 2021 boyunca kayda değer bir maliyetle artmaya devam etti” dedi.

Sharma yaptığı açıklamada, “Bir olaydan kurtulmanın ortalama gideri, 2020’de 3,4 milyon dolardan 2,8 milyon dolara düşerken, Hintli firmaların yönetim ekipleri arasında alarm zilleri çalması gereken önemli bir sayı olmaya devam ediyor.” Dedi.

Verilerini şifreleyen Hintli kuruluşların yüzde yetmiş sekizi, yedeklemeler gibi başka veri kurtarma araçları olsa bile verilerini geri almak için fidye ödedi.

Hasar ve aksamadan kurtulmak ortalama bir ay sürdü.

‘Fidye Yazılımının Durumu 2022’ raporuna göre, kuruluşların yüzde 97’si saldırının çalışma yeteneklerini etkilediğini ve kurbanların yüzde 92’si saldırı nedeniyle işlerini ve/veya gelirlerini kaybettiklerini söyledi.

Bulgular, “Orta ölçekli kuruluşların yaklaşık yüzde 89’unun bir fidye yazılımı saldırısı durumunda kendilerini kapsayan siber sigortaları vardı ve olayların yüzde 100’ünde, sigortacı ortaya çıkan masrafların bir kısmını veya tamamını ödedi.”

Sharma, “Önemli sayıda Hintli kurban 1 milyon dolardan fazla ödemeye hazır, ancak birkaç bin dolarlık fidye ödemeleri bile dolandırıcılar için iyi bir getiri” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9