Avustralya Teleskopu Kompakt Dizisi ve Büyük Macellan Bulutu. Kredi bilgileri: CSIRO

Avustralya’nın ulusal bilim ajansı CSIRO’daki bilim adamlarının da dahil olduğu uluslararası bir araştırma ekibi, bilinen en parlak ekstragalaktik pulsarı keşfetmek için yeni bir gözlem tekniği kullandı ve bu şimdiye kadar bulunan en parlak pulsar bile olabilir.

İlk olarak 1967’de keşfedilen pulsarlar, büyük kütleli yıldızların kalıntılarıdır ve araştırmacılara uzay araçları için rastgele sayı üretimi ve rehberlik sistemleri gibi alanlarda potansiyel uygulamalar sunar.

Araştırma ekibi, pulsarları aramak için yeni bir yöntem uygulamak için CSIRO’nun sahibi olduğu ve işlettiği ASKAP radyo teleskopunu kullandı. Polarize ışığı yakalamak için “güneş gözlüğü”nün astronomik versiyonunu kullanarak, galaksimiz dışında tespit edilenlerden 10 kat daha parlak olan, daha önce hiç görülmemiş bir pulsar buldular.

CSIRO araştırmacısı Yuanming Wang, Ph.D. tarafından yayınlanan araştırmanın baş yazarı ve Sydney Üniversitesi’nde aday Astrofizik Dergisi.

Bayan Wang, “Bu harika bir sürprizdi. Bırakın en parlak olanı, yeni bir pulsar bulmayı beklemiyordum. Ama artık ASKAP ve güneş gözlükleri gibi erişimimiz olan yeni teleskoplarla bu gerçekten mümkün” dedi. .

CSIRO teleskopu, şimdiye kadarki en parlak pulsar'ı bulmak için güneş gözlüğü takıyor

MeerKAT radyo teleskobunun yeni pulsar içeren ‘güneş gözlüğü’ olmayan görüş alanı. Kredi bilgileri: Yuanming Wang

Sidney Üniversitesi Sidney Astronomi Enstitüsü’nden Profesör Tara Murphy, ASKAP verilerinde bu olağandışı pulsarın ilk ipuçlarını gören ve varlığını Güney Afrika Radyo Astronomi Gözlemevi’nin MeerKAT radyo teleskopuyla doğrulayan ekibe liderlik ediyor.

“Bu tekniği kullanarak daha fazla atarca bulmayı beklemeliyiz. İlk defa bir atarcanın polarizasyonunu sistematik ve rutin bir şekilde arayabildik. Olağandışı özellikleri nedeniyle, bu atarca önceki çalışmalarda gözden kaçmıştı. parlak,” dedi Profesör Murphy.

CSIRO teleskopu, şimdiye kadarki en parlak pulsar'ı bulmak için güneş gözlüğü takıyor

MeerKAT radyo teleskobunun yeni keşfedilen pulsarı içeren ‘güneş gözlüğü’ ile görüş alanı. Kredi bilgileri: Yuanming Wang

ASKAP ve çalışmada kullanılan diğer iki teleskopu içeren CSIRO’nun Avustralya Teleskop Ulusal Tesisi Baş Bilimcisi Profesör Elaine Sadler, bu tekniği kullanarak bulunan ilk pulsarın aşırı bir pulsar olmasının inanılmaz olduğunu söyledi.

“Bu, en büyük sorularımızdan bazılarını yanıtlamak için sürekli yeni yollar buldukları için teleskoplarımızdan ve araştırmacılarımızdan bekleyebileceğimiz tüm harika şeyleri anlatıyor. ATCA’dan ASKAP’a, Avustralya Ulusal Teleskop Tesisi evrenimize harika erişim sağlamaya devam ediyor.” Profesör Sadler söyledi.

Bir pulsar, iki ışın polarize radyo ışığı yayan, hızla dönen bir nötron yıldızıdır. Işınlar uzayda yanıp sönerken benzersiz bir zamanlama ve polarizasyon imzası yaratırlar.

Pulsar bulmanın geleneksel yöntemleri, teleskop verilerinde bu titremeyi arar, ancak çok hızlı veya çok yavaş olanları gözden kaçırabilir. Bunun yerine polarize ışık aranarak standart zamanlama aralığının dışındaki pulsarlar bulunabilir.

Bundan önce, radyo verilerindeki parlak nokta uzak bir galaksi olarak gözden kaçıyordu.


Galaksinin merkezine yakın bir yerden gizemli bir yanıp sönen radyo sinyali bulduk.


Daha fazla bilgi:
Yuanming Wang ve diğerleri, Büyük Macellan Bulutunda Dairesel Polarize Değişken Radyo Kaynağı Olarak PSR J0523-7125’in Keşfi, Astrofizik Dergisi (2022). DOI: 10.3847/1538-4357/ac61dc

Alıntı: Teleskop, şimdiye kadarki en parlak pulsar’ı (2022, 2 Mayıs) bulmak için ‘güneş gözlüğü’ takıyor, 2 Mayıs 2022’de https://phys.org/news/2022-05-telescope-dons-sunglasses-brightest-ever-pulsar.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1