Rocket Lab, Pazartesi günü helikopteri gökten düşerken bir roket güçlendirici yakaladığında dünyada bir ilki başardı. Ancak yakalamadan dakikalar sonra hidrofor serbest bırakıldı ve denize sıçradı.

Şirket, görevi sırasında bu başarıyı gerçekleştirdi. Orada Ve Tekrar 34 uyduyu bir dizi özel şirket için yörüngeye yerleştirme görevi.

Görevin canlı yayınında, ilk aşamadaki güçlendirici fırlatıldıktan kısa bir süre sonra Dünya’ya dönerken gösterildi, inişi bir paraşütle yavaşladı. Video (aşağıda), Rocket Lab’ın özelleştirilmiş Sikorsky S-92 helikopterindeki kıskaç kancasının paraşütün drogue hattına başarılı bir şekilde takıldığı anı da yakaladı.

Bir Roket Laboratuvarı sözcüsü, pilotun güçlendiriciyi başarıyla yakaladıktan sonra, ekstra ağırlığın helikopterin uçuş performansını daha beklenen bir şekilde etkilediğini fark ettiğini söyledi. Pilot, hidroforu bir kurtarma gemisine taşımaya yönelik orijinal plana bağlı kalmak yerine, başarılı bir su sıçraması için onu boşaltmaya karar verdi. Daha sonra bekleyen bir Roket Laboratuvarı ekibi tarafından sudan koparıldı.

Rocket Lab CEO’su Peter Beck, “Kurtarma ekibinin inanılmaz yakalaması, bu yakalamanın ne kadar zor olduğunu ve pilotların bunu yakaladığını açıklamaya başlayamazsınız.” tweetlendi görev bittikten kısa bir süre sonra. “Uçma şeklinden memnun olmadıkları için bağladıktan sonra serbest bıraktılar, ama önemli değil, roket güvenli bir şekilde aşağı indi ve gemi şimdi onu yüklüyor.”

Electron roketinin suya inmesine izin vermek yerine ilk aşamasını yakalamak, şirketin güçlendiriciyi yeniden kullanmasına, görev maliyetlerini düşürmesine, fırlatma sıklığını artırmasına ve atık malzeme miktarını azaltmasına olanak tanıyacak. Pazartesi günkü düşüşten sonra roket bozulmadan kaldıysa, hala parçalarının yeniden kullanılma şansı var.

Rocket Lab, süreci prova etmek için sahte bir roket güçlendirici kullanarak Pazartesi günkü yakalama girişimini planlamak için birkaç yıl harcadı. Kısmi başarı, şirkete, artık Elektron fırlatma faaliyetlerinin düzenli bir parçası haline getirmek için süreci iyileştirebileceği umudunu verecek.

2006 yılında Beck tarafından kurulan Rocket Lab, daha sonra tüm uyduların şirketin 26. yörünge görevinde başarılı bir şekilde konuşlandırıldığını doğruladı.

İki aşamalı Eleton roketi ile roket yakalama sürecini mükemmelleştirmeyi hedeflerken, yeni nesil Neutron roketi ile birinci aşama güçlendiriciyi SpaceX’in beygir gücü Falcon 9 roketine benzer şekilde dik olarak indirmeyi planlıyor.


genel-19