İşte bu, resmi, Wikimedia Vakfı artık kripto para birimlerinde bağış kabul etmiyor. Duyuru, vakfın web sitesinde Ocak ayında yayınlanan bir öneriye yanıt olarak Mayıs ayı başlarında geldi.

Kripto para birimleri artık hoş karşılanmıyor

Çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia’nın arkasındaki vakıf için kripto para birimlerinde bağış almak artık söz konusu değil. Bitcoinler, eterler ve diğer dijital para birimleri, 2014’ten beri finansal olarak yardımcı olmak için bir ödeme aracı olarak sunuldu.

aynı kategoride

App Store uygulamaları.

Apple, uygulama silme korkularını ortadan kaldırmaya çalışıyor

Wikimedia Vakfı, bağış yapma aracı olarak kripto para birimini artık kabul etmemeye karar verdi. Vakfın savunuculuğu başkanı Lisa Seitz-Gruwell diyor. ” Bu kararı topluluk geri bildirimlerine dayanarak aldık. »

Wikimedia, artık kripto para bağışı almamasını sağlamak için Bitpay hesabını kapattı. “ Bu değişikliği izlemeye devam edeceğiz ve Wikimedia hareketinin üyeleri tarafından bu gelişen soruna verilen geri bildirim ve değerlendirmeyi takdir edeceğiz. “diyor Lisa Seitz-Gruwell.

Aylarca süren tartışmalardan sonra onaylanan bir öneri

Bu karar, platformdaki kripto para birimi bağışlarıyla ilgili tartışmalardan birkaç hafta sonra geliyor. Bu yılın başlarında, GorillaWarfare üyesi, gerçek adı Molly White, vakfı kripto para birimi bağışlarını kabul etmeyi bırakmaya çağırdı.

uzun zamandır topluluk geri bildirim isteği, topluluğun tartışabildiği 60.000’den fazla kelime hakkında yaklaşık 400 kullanıcının görüşlerini listeledi. Oyların %71,17’sini alan Wikipedia kullanıcıları kripto bağışlarına karşı oy kullandı.

Bu ödeme aracının olmamasının sitenin alışkanlıklarında pek bir değişiklik olmayacağını söylemek gerekir. 2021’de, kripto para birimi bağışları, 130.100,94 ABD Doları eşdeğeri için bağışların yalnızca %0,08’ini temsil ediyordu.

Wikimedia Vakfı’nın topluluğunun talebine yanıt vermesi beni çok mutlu etti. Uzun bir tartışmadan sonra bana etik gibi görünen bir karar veren topluluğumla gurur duyuyorum. “diyor Molly White Sınır.

Kripto dünyasının aksaklıklarını vurgulayan Web3 Is Going Just Great sitesinin yaratıcısı olan kullanıcı, yıllar içinde kripto para karşıtı bir aktivist haline geldi. ” Kripto para birimlerinde, onları meşrulaştırmaya yardımcı olmaya değer potansiyel bağışlar yapmak için çok fazla sorun var.. »genel-16