duruşunu yineliyor tesla üretim Hindistan, Birlik Karayolu Ulaştırma ve Karayolları Bakanı Nitin Gadkari Pazartesi dedi ki eğer elon musk ülkeye geliyor ve burada Tesla arabaları yapıyor, bu da elektrikli araba üreticisine fayda sağlayacak.

Bakan, Tsla’nın otomobillerini Hindistan’da üretmeyi kabul ettiğinde ne tür avantajlar elde edeceği hakkında daha fazla ayrıntı vermeden, elektrikli araçların yakında ülkedeki benzinli araçlardan daha ucuza mal olacağını söyledi.

Tesla, elektrikli araçlarını ülkede üretiyorsa şirkete de fayda sağlayacak” dedi. Gadkari burada bir etkinlikte söyledi.

26 Nisan’da Gadkari şunları söyledi: Misk Gelip ülkede araç satmak istiyorsa, Tesla arabalarını Çin’de değil Hindistan’da üretmek zorunda kalacak.

‘Raisina Diyaloğu 2022’ sırasında bakan, Musk Çin’de üretim yapmak ve Tesla arabalarını burada satmak istiyorsa, “Hindistan için iyi bir teklif olamaz” dedi.

“Bizim isteğimiz Hindistan’a gelip burada üretim yapması. Bizim sorunumuz yok. Satıcılar var, her türlü teknolojiyi sunuyoruz ve bu nedenle Musk maliyeti düşürebilir.

“Hindistan çok büyük bir pazar ve iyi ihracat fırsatları da sunuyor. Musk, Tesla otomobillerini Hindistan’dan ihraç edebilir” diye ekledi.

Şubat ayının başlarında Gadkari, Tesla arabalarını yollara çıkarmak için Musk’ın önce Hindistan’da üretim yapması gerektiğini söylemişti.

Tesla’nın elektrikli otomobillerde gümrük vergilerini düşürme talebi hakkında sorulan Gadkari, ülkenin bir otomobil şirketini tatmin edemeyeceğini söyledi.

Musk, ürünlerini Hindistan’da piyasaya sürdüğü için hükümetten zorluklarla karşılaştığını tweetledi. Tesla, “Hükümetle yaşadığı zorluklar” nedeniyle henüz Hindistan’da değil.

Şu anda Hindistan, sigorta ve nakliye masrafları dahil 40.000 dolardan (30 bin Rs) fazla olan ithal arabalara yüzde 100 vergi uyguluyor ve 40.000 doların altındaki arabalar yüzde 60 ithalat vergisine tabi.

40.000 $ (30 lakh Rs üzerinde) fiyat etiketi ile Tesla Model 3 ABD’de uygun fiyatlı bir model olarak kalabilir, ancak ithalat vergileri ile Hindistan pazarında yaklaşık 60 lakh Rs civarında bir fiyat etiketi ile karşılanamaz hale gelecektir.

Musk kısa süre önce Hindistan’da otomobil piyasaya sürmek istediğini ancak ülkenin elektrikli otomobiller üzerindeki ithalat vergilerinin “dünyada açık ara en yüksek” olduğunu söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9