İnternette Apple AirTag’lerle bağlantılı olarak sürekli takip veya hırsızlık raporları var. Apple şimdi, diğer şeylerin yanı sıra, etiketlerin alarmı çalabileceği ses seviyesini değiştiren yaklaşan bir ürün yazılımı güncellemesiyle buna daha fazla karşı koymak istiyor.

  • Gelecekte, Apple’ın AirTag’leri daha yüksek sesli olacak ve ayrıca farklı bir frekansta alarm verecek
  • Apple, AirTag’ler için 1.0.301 sürümüne ürün yazılımı güncellemesini Mayıs ortasına kadar sunacak
  • Bu, kullanıcıların engelleyemediği zorunlu bir güncellemedir

Apple, AirTag’leri için hala çok fazla eleştiri dinlemek zorunda. Bunun nedeni, akıllı takip cihazlarının tüm pratik özelliklerinin yanı sıra ne yazık ki takipçiler ve hırsızlar için de son derece pratik olabilmesidir. AirTag’lerin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, NextPit’teki öğe izleyicilerin güvenliği hakkında bir makale de okuyabilirsiniz.

Apple kısa süre önce iddialara yanıt verdi ve AirTag’ler için ek güvenlik önlemleri üzerinde çalışacağına söz verdi. Sorunlardan biri, küçük izleyicilerin hırsızlığı başlatmak veya insanları takip etmek için kötüye kullanılabilmesidir. Apple şimdi bir ürün yazılımı güncellemesi ile buna karşı koymak istiyor.

Daha yüksek sesle aynı zamanda daha güvenli midir?

AirTag sahipleri, Apple’ın Mayıs ortasına kadar piyasaya sürmesi gerektiğini söylediği bu güncellemeye direnemez. Sürüm 1.0.301 bu nedenle zorunlu bir güncellemedir. Etiketlerin gerçek sahibi dışında biri şu anda dışarıda ve böyle bir parça ile uğraşıyorsa, bir süre sonra alarm çalar. Şu anda hala nispeten göze çarpmayan ve Apple’ın başlayacağı yer tam olarak burası.

Cupertino merkezli şirket, AirTag’lere farklı, daha agresif bir frekans veriyor ve hepsinden öte, onları daha yüksek sesle yapacak. Bu, izleyicileri bulmayı kolaylaştırır. Hikayedeki püf noktası: Etiketleri hırsızlığa karşı koruma olarak kullanırsanız, daha yüksek sesli alarm sayesinde hırsızlar tarafından daha çabuk fark edilirler. Ayrıca, alarmın ancak saatler sonra çalması sorunu hala var. Örneğin, kuyruğunuzda bir iz sürücü varsa, yüksek sesli alarmın çalması için çok geç olabilir.

Ayrıca, AirTag’lerde alarmı kolayca genişletebilecek yeterli sayıda insan olmaya devam edecek. İyi haber şu ki, AirTag’ler Mayıs ortasından itibaren daha güvenli hale gelecek olsa da, etiketler suç eğilimi olan insanlar için hala çok fazla potansiyel sunuyor.

Bunu nasıl görüyorsunuz? AirTag’leri pratik bir günlük yardımcı olarak kullanıyor musunuz ve güncellemeyi dört gözle bekliyor musunuz? Yoksa yine de izleyicilerden şüpheleniyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin.genel-27