serbest bırakılması ile Deliliğin Çoklu Evreninde Doktor StrangeMarvel Studios, geçen senenin alay konusu olduğu paralel dünya ortamına geri dönüyor. Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok.

2019’ların ardından (ve dahil) stüdyonun çıktılarının çoğu Yenilmezler: Oyun Sonu Çokluevrenin gerçekte ne olduğunu ve nasıl çalıştığını belirlemekle ilgilendi. Yani dalmadan önce Çılgınlığın Çoklu Evrenigerçekliğin şu anki durumu, Marvel stili hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

“Marvel filmleri söz konusu olduğunda Çoklu Evren nedir?” sorusu. Belki de en iyi yanıt kozmik varlık The Watcher tarafından verilir, çünkü bunu Disney+’ın 2021’in her bölümünün başında yapar. Farzedelim…? animasyon dizisi: “Uzay. gerçeklik. Bu, tek bir seçimin sonsuz gerçekliklere ayrılabileceği ve bildiğiniz dünyalardan alternatif dünyalar yaratabileceği sonsuz bir olasılıklar prizmasıdır.”

Pratik açıdan, bunun tam olarak ne anlama geldiği, Marvel mitolojisinin zaman yolculuğu konusuna yaklaşımıyla bağlantılıdır. Hulk’un (Mark Ruffalo) dediği gibi Yenilmezler: Oyun Sonu, kahramanlar Sonsuzluk Taşlarını almak için zamanda geriye gittiklerinde ne olacağını tartışırken, “Geçmişi değiştirmek geleceği değiştirmez… Bir düşünün. Geçmişe seyahat ederseniz, o geçmiş geleceğiniz olur ve eski şimdiniz geçmiş olur ve şimdi yeni geleceğiniz tarafından değiştirilemez.”

Yerine, oyun sonu zamanda geriye gitmenin paralel bir zaman çizelgesi oluşturduğunu savunuyor. Onlarca yıldır Marvel efsanesi çizgi roman bu; 1979’daki Marvel İkisi Bir Arada #50’ye kadar, Fantastik Dörtlü’nün Reed Richards’ı hem okuyucular hem de diğer süper kahramanlar için şunu açıkça söylüyordu: “Geçmişte yaptığınız herhangi bir değişiklik başka bir gerçekliğe yol açar – yeni bir senin varlığınla.”

oyun sonu Hulk’un önerisini, Loki’nin (Tom Hiddleston) kendi zaman çizelgesini değiştirmesiyle ve fırsat bulur bulmaz Space Stone ile ortadan kaybolmasıyla takip ediyor. Bu, 2021 Disney+ spin-off serisine yol açar LokiBu, Zaman Değişkenliği Otoritesi şeklinde beklenmedik bir kırışıklık ekledi – Zaman Bekçileri olarak adlandırılan gizemli kozmik varlıklar tarafından alternatif zaman çizelgelerini silmek ve yok etmek için kurulan bir organizasyon, aslında Çoklu Evreni kapatıyor ve onu “ Kutsal Zaman Çizelgesi.”

sonunda Loki’nin İlk sezon, itibari ile anti-kahraman – ve kendisini Sophie (Sophia Di Martino) olarak adlandıran kendisinin paralel bir zaman çizelgesi versiyonu – Zaman Bekçileri’nin bir yalan olduğunu ve TVA’nın aslında bilinen gizemli bir figür tarafından yaratıldığını ortaya çıkarmıştı. Kalan Kişi (Jonathan Majors) olarak. İki Loki ile karşı karşıya geldiğinde, Kutsal Zaman Çizelgesi’nin arkasındaki hikayeyi ortaya çıkardı: Gerçekler arasındaki Çok Evrenli bir Savaştan sonra Çokluevrenin yeniden yapılandırılmış unsurlarından yapılmış, geriye kalan tek zaman çizelgesi olmak yerine, bunun yerine tek bir zaman çizelgesiydi, Multiverse’nin geri kalanından mühürlendi.

Kalan Kim, Disney+ serisinde Çoklu Evrenin varlığını 31. yüzyılda, diğer gerçekliklerdeki diğer versiyonlarıyla kabaca aynı zamanda keşfettiğini açıklıyor. Başlangıçta birlikte çalışmak için birbirleriyle temasa geçen çeşitli gerçeklikler, Kalanlar, benzerlerinden birinin keşfini silahlandırmadan önce sonunda savaşa gitti – gerçeklikte yarıklar tarafından yaratılan, uzay ve zamanı yiyebilen canlı bir yaratık, gerçekliklerimin kesişmesine neden oldu – ve onun sözleriyle, “izole [the] zaman çizelgesi”, daha fazla dalın zaman çizelgesini daha fazla parçalamasını önlemek için TVA’yı oluşturuyor.

İlk sezonunun finalinde Farzedelim?…, Gözcü’nün sözde “Tüm Gerçekliklerin Bağlantı Noktası”ndaki evi – görünüşte tüm normal gerçekliklerin dışında, ancak hepsini görme yeteneğine sahip bir alan – Sonsuzluk Taşlarının gömülü olduğu bir Ultron versiyonu tarafından istila edilir. onun vücudu. Oradan, Ultron’un bu versiyonu Çoklu Evrendeki farklı gerçeklikleri kolayca istila edebilir ve onu durdurmak için Çoklu Evren’den bir süper kahraman ekibinin oluşturulmasını gerektirir.

Bu süper kahramanlar arasında, ölen kız arkadaşını diriltmeye çalışırken kara büyü tarafından bozulan Doctor Strange’den başkası yoktur. Doktor Strange’in (Benedict Cumberbatch) alternatif versiyonu, tanıtım videosu için Deliliğin Çoklu Evreninde Doktor Strange gerçekten Farzedelim…? MCU’dan tamamen ayrı gibi görünen bir dizi ile izleyicilerin aşık olduğu Avengers’ı (ve diğerlerini) içeren zaman çizelgesi arasında beklenmedik bir bağlantı var.

Öyleyse, Kalan Kişi tarafından yerleştirilen çekirdek zaman çizelgesinin izolasyonuna ne oldu? Nın sonu Loki serinin cevabı var. Sophie, Kalanları öldürmeden ve zaman çizelgesinin tekrar dallanmasına izin vermeden önce Loki’yi TVA’nın bir versiyonuna geri gönderir.

MCU’nun ilerlemesi için her şeyi değiştiren şey, bir zamanlar kutsal olan zaman çizelgesinin bakımının kaldırılmasıdır. Kalan Kişi ve zaman çizelgesini izole etmek için TVA olmadan, geçen yılki oyunda birden fazla Örümcek Adam ortaya çıkabilir. Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok; Kimsenin alternatif zaman çizelgelerini budaması veya gerçeklikler arasında geçiş yapmamasıyla, Venom ve Vulture için kendi süper kahraman evrenlerinin Disney ve Sony tarafından kontrol edilen sürümleri arasında geçiş yapmak çok daha kolay.

Çoklu evren atlamalı eve dönüş yok Peter Parker’ın (Tom Holland) Örümcek Adam olduğunu herkese unutturmak için Doctor Strange’in yarıda kesilen büyüsünün sonucuydu. Kalan O, 31. yüzyılda Çoklu Evrenin varlığını keşfettiğini iddia etse de, MCU sihir sayesinde bin yıl erkenden şeylere kafa kafaya düştü – bu aynı zamanda Scarlet Witch’in (Elizabeth Olsen) görünüşte iki oğlu nasıl çağırdığını da açıklayabilir. hiçbir yerden, geçen yıl WandaVision Disney+’daki dizi. Sonuçta, Wanda gerçekten MCU’daki en güçlü sihir kullanıcılarından biriyse, Westview merkezli travmasının bir parçası olarak yanlışlıkla iki çocuğu alternatif zaman çizelgelerinden ödünç aldığını hayal etmek imkansız değil.

Marvel ile ilgili olduğu için Çoklu Evren hakkında birçok soru var: Çekirdek MCU’nun dışındaki karakterler – şimdiye kadar izole edilmemiş zaman çizelgeleri – evrenler arasında ne kadar kolay geçebilir? Eğer daha önceki Sony Örümcek Adam Tobey Maguire’ın rol aldığı filmler artık Marvel Cinematic Multiverse’nin bir parçası, bu Fox’s için geçerli mi? X Men ve Fantastik Dörtlü filmler de? Ve tabii ki, Doktor Strange şimdi her şeyi bu kadar berbat etmek için ne yaptı?

Ne olursa olsun, Çoklu Evren, Doctor Strange’in bir sonraki ekran gezisinden sonra bile gitmiyor. Marvel ikinci sezon için söz verdi Loki, yine de Zaman Farkı Otoritesini içerecektir. Sonra gelecek yıl var Karınca Adam: KuantumaniYine Majors tarafından oynanan He Who Remains’in başka bir versiyonu olan Kang’ı tanıtacak.

Başka bir deyişle, izleyiciler ayrıldıktan sonra bile Çılgınlığın Çoklu Evrenihikayenin daha yeni başladığını akıllarında tutmalılar.

Deliliğin Çoklu Evreninde Doktor Strange 5 Mayıs’ta sinemalarda olacak.sinema-2