“Akıllı Vidalı Bağlantı, ön yük kuvvetini belirlemek için tamamen entegre, kendi kendine çalışan bir IoT cihazıdır.  Veriler kablosuz olarak iletilir.”

Çalışma ile Fraunhofer Cluster of Excellence Bilişsel İnternet Teknolojileri CCIT araştırmacıları, büyük yapıların düzenli denetimlerine duyulan ihtiyacı azaltmak için bir akıllı kendi kendine çalışan vida için IoT hilelerinden yararlanan uyarıları otomatik olarak gönder ne zaman bunu algılar olduğundan daha gevşek hale geldi kurulduğu gün.

Köprüler, rüzgar türbinleri, vinçler, iskeleler ve hatta hız trenleri gibi yapılar söz konusu olduğunda, ilk kurulumda bir vidayı ne kadar sıktığınız önemli değildir. ince hareketlere ve tekrarlanan sıcaklık dalgalanmalarına maruz kaldığında, her zaman bir vidanın kademeli olarak gevşemesi riski vardır. Sonuç olarak, vidaların ve diğer bileşenlerin işaret göstermediğinden emin olmak için düzenli denetimler gereklidir. aşınma, gevşeme veya tamamen çözülme.

Eğlence parklarında, hiçbir şeyin gevşek olmadığından emin olmak için her sabah yükselen hız trenlerine tırmanan ve bunları denetleyen insanlardan oluşan ekipler görevlendirilir. Bu, trajedilerin asla meydana gelmemesini sağlamak için tasarlanmış pahalı bir önlemdir, ancak ne yazık ki, ülke çapındaki köprülerin başarısız durumunun kanıtı olduğu için her zaman uygun şekilde bütçelendirilmeyen bir önlemdir. Köprünün nedeni bu değildi. Pittsburgh’da bu yılın başlarında çöktüama bu kaza bir yapının güvenliğinin düzenli olarak izlenmesinin önemli olduğunun kanıtı. Ancak, ya bu yapılar kendilerini izleyebilirse?

“Akıllı Vida Bağlantısı, çeşitli boyutlardaki DIN vidaları için esnek, sonradan takılabilen bir sistem olarak tasarlanmıştır.  Ekran, ilgili vidanın durumunu grafiksel olarak gösterir.”

Donanım olarak adlandırılan Akıllı Vida Bağlantısı, mekanik bir kuvvet uygulandığında elektriksel direnç oluşturan ince bir piezodirençli malzeme filmi içeren önceden takılmış bir pul ile birlikte gelir. Bu durumda vida sıkıldığında kafadaki sensörler ön yük kuvvetini üç farklı noktada ölçer ve zamanla vida gevşerse, filme daha az basınç uygulanmasıyla sonuçlanan elektrik direncindeki değişiklik algılanabilir ve bir uyarı sinyalini tetiklemek için kullanılabilir.

Vidanın başı ayrıca, kullanılan MIoTy kablosuz protokolünün yapabildiğinden, örneğin bir rüzgar türbininin altında veya birkaç kilometre uzakta bulunabilecek bir baz istasyonuna kablosuz sinyal gönderebilen bir radyo modülü içerir. büyük mesafelere küçük miktarlarda veri gönderme. Bir baz istasyonu 100.000’den fazla akıllı vidayı takip edebilir ve topladığı verileri internet üzerinden kolayca paylaşabilir, yani dünyadaki herhangi biri bir yapının durumunu izleyebilir Birinin düzenli olarak ziyaret etmesine ve takılan her bir vidanın sıkılığını kontrol etmesine gerek kalmadan. Bu, yalnızca bakım maliyetlerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sorunların tespit edilir edilmez ele alınmasına da olanak tanır.

Ama smart cihazları güç gerektirir ve hiç kimse bir gün pil değişimi gerektirecek vidalarla bütün bir köprü inşa etmek istemez. Yani bu durumda, Araştırmacılar, özellikle termoelektrik etki olmak üzere enerji hasadına yöneldiler. Bu izin verir vida başı ve etrafındaki ortam arasındaki sıcaklık farkları süresiz olarak çalışmasını sağlamak için yeterli elektrik üretmek. gibi elektronik cihazlara güç veren aynı prensiptir. Matrix PowerWatch, bu yüzden kanıtlanmış bir teknoloji. Ancak bu durumda, teknoloji sadece zamanı söylemek ve yakılan kalorileri saymak yerine, olmak kritik altyapıların her zaman kullanım için güvenli kalmasını sağlamak için hayat kurtarıcı bir şekilde kullanılır.genel-7