Avrupa Komisyonu’nun gözünde yine Büyük Teknoloji. Bu seferki suçlamalar, Brüksel’deki düzenleyicilerin Cupertino devi tarafından hakim durumun kötüye kullanıldığını varsaydığı Apple ve dijital ödeme hizmeti Apple Pay’e karşı.

AB soruşturması 2020’de başlatıldı

Financial Times’ın Avrupa’daki hamleleri biraz önceden tahmin etmesiyle birlikte haberler birkaç gündür ortalıkta dolaşıyordu. Ve şimdi, Komisyonun Apple’a 2020’nin başlarında alınan bu soruşturmanın tüm ayrıntılarını göndermesiyle resmi iletişim geldi.

Komisyon Başkanı Margrethe Vestager, “Apple’ın, Apple cihazlarında rakip mobil cüzdan çözümleri geliştirmek için gereken temel teknolojiye üçüncü taraf erişiminin sınırlı olduğuna dair işaretlerimiz var” dedi ve şirkete gönderilen iletişimde bunun açıkça yazıldığını da sözlerine ekledi. Apple, Apple Pay çözümünün yararına sınırlı rekabete sahip olabilir.”

Cupertino’nun yanıtı

Cupertino’dan hemen yanıtladılar: “Apple Pay, Avrupalı ​​tüketicilerin ödeme yapmak için kullanabileceği birçok seçenekten yalnızca biridir ve gizlilik ve güvenlik için endüstri lideri standartlar belirleyerek NFC’ye eşit erişimi garanti etmiştir”.

Ancak oyun daha yeni başladı. Ve Apple için çok ağır bir para cezasıyla (iddialar doğrulanırsa küresel cironun %10’una kadar) ve mobil ödeme sistemini rakiplerine açmanın dayatılmasıyla kapatabilir. Avrupa’nın Big Tech’in hakimiyetini sınırlama çabasının bir parçası olan özellikle hassas bir durum. Dijital Piyasalar Yasası ve Dijital Hizmet Yasası bu tasarıma aittir. Ve Amerikan teknoloji endüstrisinde epeyce hoşnutsuzluk yarattılar.genel-18