Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZD Tech’e hoş geldiniz. Benim ismim clarisse treilles ve bugün seninle konuşuyorum robot taksi yarışında podyum yarışmacıları.


İki koşu arasında şehirde dolaşan neredeyse hayalet görünümlü taksiler hayal edin. Bu kendi kendine giden arabalar kırmızı ışıkta durur, dönüş sinyallerini açar ve sizi hedefinize götürmek için boyunuzda durur. İnsan sürücüler gibi. Sürücü koltuğunun gerçekten boş olması dışında!

Bu size hala bilim kurgu gibi mi geliyor? Robot taksiler için yarış birkaç yıldır başlatıldı. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de birkaç şirket yarışa girdi.

Waymo önde yarışıyor

Waymo, dönüşe saldıran ilk şirkettir. Google yan kuruluşu 2018’den beri otonom taksi modellerini Phoenix’te ve ardından General Motors’un bir yan kuruluşu olan rakibi Cruise’un yakından takip ettiği San Francisco’da test etti.

Elon Musk bile başlangıç ​​bloklarında. Girişimci, geçtiğimiz günlerde sürücüsüz taksilerin yükselişinin Tesla’nın refahını sağlaması gerektiğini söyledi. Tesla’nın patronu, 2020 yılına kadar yollarda robot taksilerin yaygınlaştırılmasını vaat ettikten sonra, şimdi 2024’te bu araçların hacimli üretimine ulaşmayı hedefliyor.

Çin’de, teknoloji devi Baidu da dahil olmak üzere birkaç yarışmacı da boyun ve boyundur. Daha elverişli mevzuatla, Orta Krallık’ta otonom taksi ruhsatları oldukça rağbet görmektedir. Nisan ayının ortalarında, Pony.ai girişimi ülkenin güneyinde kendine yer buldu. Şirketin, teknolojisinin sağlamlığı kanıtlanana kadar müşterilere güvence vermek için başlangıçta “güvenlik sürücüleri” alması gerekecek.

Yakında Münih’te robot taksiler

Eski Kıta daha ölçülü görünüyor. Sadece Almanya bir adım öne çıktı: Intel ve yan kuruluşu Mobileye, kiralama şirketi Sixt ile işbirliği içinde 2023’te Münih’te bir robot-taksi hizmeti başlatacak.

Bu testler, isteğe bağlı ulaşım için sürücüsüz araçların dolaşımına izin veren Alman mevzuatı tarafından yaygın olarak teşvik edilmektedir.

Peki ya Fransa? Peki Fransa’da otonom taksiler henüz gündemde değil. Sürücüsüz mekik projeleri burada ve orada ortaya çıkıyor. Bu ulaşım türleri, istasyonlar veya havaalanları gibi iki stratejik hedefi birbirinden ayıran ünlü “son kilometreler” olan kısa mesafeleri kat etmek için tasarlanmıştır.genel-15