Son birkaç ay, milyonlarca dolarlık fonların tamamını kripto, blok zinciri ve web3 alanındaki teknolojinin ilerlemesine adayan bir VC firmaları dalgası gördü. Son zamanlarda, kripto merkezli bir yatırım firması olan Dragonfly Capital, üçüncü fonunu 650 milyon dolarlık aşırı abonelik için kapattı. Bu yılın başlarında Electric Capital, kripto girişimlerini desteklemek ve jeton satın almak için 1 milyar dolar topladı; Inflection, ikinci kripto odaklı erken aşama fonu için 40 milyon dolar topladı; ve Hack VC, 200 milyon dolarlık bir kripto tohum fonu topladı.

Karşılaştırıldığında, Yeni Zelanda merkezli VC Global tarafından 1. Günden (GD1) yeni başlatılan 5 milyon dolarlık web3/kripto fonu küçük patatesler gibi görünebilir. Bununla birlikte, GD1 Crypto Fund 1 dikkate değerdir, çünkü ülkenin potansiyel olarak her ikisi için de bir alan olabilecek bir sektördeki ilk özel fonudur. Yeni Zelanda girişimler ve yerel yatırımcılar kazanacak.

Web3 alanının tüm yönleriyle Yeni Zelanda startup’ları, kripto para birimi satın almak için bir platform olan Easy Crypto’dan kurumsal ve son zamanlarda NFT’ler yapan ve satan bir şirket olan Veve’ye kadar büyük oyuncular olarak ortaya çıkıyor. Çizgi roman devi Marvel ile anlaşma imzaladı, kendi kişiliklerine sahip 3D animasyonlu tavşanlardan oluşan bir metaverse alanı olan Fluf World’e. Bu girişimler ve onlar gibi diğerleri, büyük ölçüde denizaşırı yatırımlarla destekleniyor, ancak GD1 istiyor. Yeni ZelandaGD1’e bu fonun genel ortağı olarak kısa süre önce katılan bir melek yatırımcı ve kripto emektarı Nawaz Ahmed’e göre, temelli yatırımcıların “internetin geleceği” olarak gördüklerine erişmeleri gerekiyor.

Nawaz, “Bu, Yeni Zelanda merkezli fonlar için kaçırılmış bir fırsat ve ilk keşfeden olmak istediğimiz bir fırsat” dedi.

Bu, GD1 Crypto Fund 1’in yalnızca Yeni Zelanda’daki startup’lara ivme kazandırmaya değil, aynı zamanda yerel yatırımcıların bu getirilerin bir kısmının Yeni Zelanda’daki startup ekosistemine geri döneceği umuduyla denizaşırı girişimlere dahil olmalarına da hizmet edeceği anlamına geliyor. . Fon, büyük ölçüde yerel melek yatırımcılar ve aile ofislerinin yanı sıra birkaç kurum ve uluslararası sınırlı ortaklardan oluşuyor.

Nawaz, “Fonun amacı, yerel ekosistemi desteklerken aynı zamanda büyük açık deniz fırsatlarına yatırım yapabilmek ve LP’lerimize dünya çapında en iyi fırsatları sağlayabilmektir” dedi.

Ahmed’e göre fon, merkezi olmayan finans, merkezi olmayan özerk kuruluşlar, NFT’ler, web3 ve kripto altyapısı genelinde A Serisi şirketlere yaklaşık 25 ila 30 tohum öncesi 100.000 ila 200.000 dolar arasında yatırım yapacak.

Ahmed, GD1’in bu fon için biri Yeni Zelanda şirketi olan iki portföy şirketine yatırım yaptığını söyledi. Fonun ilk kapanışı Haziran için belirlendi ve firmaya göre, GD1 internet tabanlı iyi yatırımlar yapma konusunda başarılı bir geçmişe sahip uluslararası LP’lerin erken taahhütleriyle fonun fazla talep edilmesini bekliyor. Son kapanışın Ağustos ayı için yapılması bekleniyor.genel-24